Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКІ ГОВІРКИ ПІВДЕННОЇ БУКОВИНИ (ФОНЕТИКА)

УКРАЇНСЬКІ ГОВІРКИ ПІВДЕННОЇ БУКОВИНИ (ФОНЕТИКА)

Назва:
УКРАЇНСЬКІ ГОВІРКИ ПІВДЕННОЇ БУКОВИНИ (ФОНЕТИКА)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,86 KB
Завантажень:
176
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Прикарпатський університет імені Василя Стефаника
ЧОРНЕЙ Крістіна
УДК 811. 161. 2’ 282. 2 (498. 6)
УКРАЇНСЬКІ ГОВІРКИ ПІВДЕННОЇ БУКОВИНИ
(ФОНЕТИКА)
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Івано-Франківськ – 2004


Дисертацією
є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі історії та культури української мови Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Герман Констянтин Федорович,
Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича.
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор
Поповський Анатолій Михайлович,
Дніпропетровська юридична академія
МВС України,
професор кафедри українознавства;
кандидат філологічних наук, доцент
Ткачук Петро Єфремович,
Кам’янець-Подільський державний
педагогічний університет,
завідувач кафедри української мови.
Провідна
установа Ужгородський національний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України, м. Ужгород.
Захист відбудеться 30 червня 2004 року о 1300 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К20.051.02 у Прикарпатському університеті імені Василя Стефаника (76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57).
З дисертацією можна ознайомитись в Науковій бібліотеці Прикарпатського університету імені Василя Стефаника (76025, м. Івано-Франківськ, вул.Шевченка, 57)
Автореферат розіслано 26 травня 2004року.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук Н.Я.Тишківська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Bивчення діалектного мовлення мешканців порубіжних територій завжди актуальне, оскільки містить інформацію про взаємозв’язки та взаємовпливи між територіальними говірками, які належать до різних мов. У цьому аспекті особливий інтерес становить мовлення українців Південної Буковини, яка відмежована від Північної Буковини державним українсько-румунським кордоном.
Українці в Південній Буковині є автохтонами. У Сучавському і в північно-західному куті Ботошанського повіту живуть українці. На цій території 70 населених пунктів, в яких більшість жителів є українцями. Крім цього, у 8 населених пунктах українці живуть разом із румунами, зберігаючи рідну українську мову. У 18-ти населених пунктах українці асимілювалися із румунами. У Сучавському й Ботошанському повітах близько 50 тисяч українців, яких у Румунії називають рутенами, а їхню рідну мову – рутенською. Ці назви успадковані з часів Австро-Угорської імперії.
У більшості сіл Південної Буковини українська мова була і зали-шається дотепер мовою активного вжитку в різних сферах спілкування, крім офіційної. Її зберігає не тільки населення старшого віку, але й значна частина діалектоносіїв молодшого покоління. Українська мова існує на цій території з давніх часів.
Становище української мови на території Румунії впродовж століть було важким, але українці зберегли рідну мову. Це було нелегко, бо відірване від материзни старше покоління не засвоювало української літературної мови, навчало нащадків переважно діалектного мовлення. Помітити і пояснити відмінність розмовно – побутового діалектного мовлення від літературно – нормативної мови може незначна кількість освічених людей.
Актуальність дисертаційного дослідження полягає в тому, що фонетика українських говірок Південної Буковини хоч і привертала увагу науковців, та все ж не була предметом системного дослідження. Ці говірки протягом сотень років перебували і продовжують перебувати у постійних контактах із східнороманськими, а також почасти з польськими, німецькими та угорськими говірками. Це не могло не позначитися на живій розмовній мові українського населення Південної Буковини. Говірки на цій території зазнають постійної румунізації. Кількість їх носіїв різко зменшується, тому є гостра потреба описати звукову систему згаданих говірок на сучасному етапі у контексті за-гальноукраїнської системи говорів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему: УКРАЇНСЬКІ ГОВІРКИ ПІВДЕННОЇ БУКОВИНИ (ФОНЕТИКА)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок