Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АСОЦІАТИВНО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА ЯК ФОРМА ПАРАДИГМАТИЧНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЛЕКСИКИ (на матеріалі назв сезонів у російській мові)

Загрузка...

АСОЦІАТИВНО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА ЯК ФОРМА ПАРАДИГМАТИЧНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЛЕКСИКИ (на матеріалі назв сезонів у російській мові)

Назва:
АСОЦІАТИВНО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА ЯК ФОРМА ПАРАДИГМАТИЧНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЛЕКСИКИ (на матеріалі назв сезонів у російській мові)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,79 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П.ДРАГОМАНОВА
СЛИВА ТЕТЯНА ВАСИЛІВНА
УДК 81’373’42:159.953.32
АСОЦІАТИВНО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА
ЯК ФОРМА ПАРАДИГМАТИЧНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЛЕКСИКИ
(на матеріалі назв сезонів у російській мові)
10.02.02 – російська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі російської мови Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Плужникова Тамара Іванівна,
Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова,
доцент кафедри російської мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор Рудяков Олександр Миколайович, Таврійський національний університет
імені В.І. Вернадського,
завідувач кафедри російського та загального
мовознавства
кандидат філологічних наук, доцент
Давиденко Вікторія Іванівна,
Міжнародний підготовчий інститут імені А. Акаєва
Міжрегіональної академії управління персоналом,
доцент кафедри гуманітарних дисциплін.
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
Інститут філології, кафедра російської мови, Кабінет Міністрів України, м. Київ.
Захист відбудеться 20 грудня 2005 р. о 14 годині 30 хвилин на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, 01601 м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий “18” листопада 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н. П. Гальона
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Своєрідність лексичної системи мови полягає у її кореляції з позамовною дійсністю, яка характеризується предметно-логічними зв’язками між предметами і явищами реального світу. Одним із завдань лінгвістики є з’ясування ознак тих предметів і явищ, які знаходять відображення у семантичній структурі відповідних лексем, а також визначення ступеня системності лексики, зумовленого екстралінгвістичними факторами.
Загальна теорія лексико-семантичної системи повністю сформувалась у середині ХХ століття. Основним її постулатом є положення про те, що зовнішньою силою, яка організує лексику як систему, є системність навколишнього світу. Теорія системності лексики знайшла відображення у наукових працях О. О. Потебні, М. М. Покровського, Л. В. Щерби, В. В. Виноградова та ін.
Людина сприймає світ також і через асоціації, тому зацікавленість ними як об’єктом наукового пошуку має давню історію (ще з часів Аристотеля). Будучи складовою інструментарію психологів, у семасіології асоціації зацікавили у першу чергу представників психологічного напряму (В. Вундт та ін.), які пояснювали зміни значення загальними законами асоціації (зв’язок за подібністю, за часовою і просторовою суміжністю та за протилежністю). Ця теорія, незважаючи на критичні відгуки, вплинула на наступні роботи в області семасіології (Н. Я. Марр, І. І. Мещанінов, Г. Шпербер та ін).
Вперше психологічний і лінгвістичний підходи до аналізу асоціацій поєднав Д. Диз. Він розробив новий метод аналізу асоціативної структури, застосував асоціативний експеримент для дослідження семантичних компонентів слів.
Серед вітчизняних лінгвістів про асоціативно-психологічні зв’язки між словами писав ще О. О. Потебня. Однак і досі у мовознавстві немає чіткого розуміння того, яке мовне явище слід позначати терміном асоціативний зв’язок. Одночасно виникає питання про способи дослідження мови. Деякі дослідники (серед них В.О. Звегінцев) виступають проти використання нелінгвістичних, у тому числі й психологічних, методів. Проте інші лінгвісти (О. О. Залевська, Ю. М. Караулов, Г. П. Клименко, І.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Реферат на тему: АСОЦІАТИВНО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА ЯК ФОРМА ПАРАДИГМАТИЧНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЛЕКСИКИ (на матеріалі назв сезонів у російській мові)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок