Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФОРМУВАННЯ У СТАРШОКЛАСНИКІВ ЗДАТНОСТІ ДО ЕСТЕТИЧНОГО СПРИЙМАННЯ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ІЛЮСТРАЦІЇ (НА МАТЕРІАЛІ ЕПІЧНИХ ТВОРІВ)

Загрузка...

ФОРМУВАННЯ У СТАРШОКЛАСНИКІВ ЗДАТНОСТІ ДО ЕСТЕТИЧНОГО СПРИЙМАННЯ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ІЛЮСТРАЦІЇ (НА МАТЕРІАЛІ ЕПІЧНИХ ТВОРІВ)

Назва:
ФОРМУВАННЯ У СТАРШОКЛАСНИКІВ ЗДАТНОСТІ ДО ЕСТЕТИЧНОГО СПРИЙМАННЯ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ІЛЮСТРАЦІЇ (НА МАТЕРІАЛІ ЕПІЧНИХ ТВОРІВ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,92 KB
Завантажень:
361
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
ІНСТИТУТ ПЕДАГО ГІКИ АПН УКРАЇНИ
Бабенко Катерина Павлівна
УДК 37.036
ФОРМУВАННЯ У СТАРШОКЛАСНИКІВ ЗДАТНОСТІ
ДО ЕСТЕТИЧНОГО СПРИЙМАННЯ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ
ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ІЛЮСТРАЦІЇ
(НА МАТЕРІАЛІ ЕПІЧНИХ ТВОРІВ)
13.00.02 – теорія і методика навчання
(російська література)
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Київ – 2000
1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження зумовлюється. Відповідно завданнями сучасної методики викладання лї
тератури до концепції гуманітарної освіти естетичне сприймання художнього твору визнається важли-
вим аспектом людської діяльності, що сприяє вдосконаленню особистості, росту її духовної культури. Стан духовної
кризи суспільства, який склався в Україні в останні роки, негативно відбивається на розвитку здатності учнів до естетичного сприймання літератури. Усталюється протиріччя між теоретичними розробками й практичним проявом вказаної здатності у школярів.
Проблема формування здатності до естетичного сприймання літератури розв’язується в роботі на матеріалі епічних творів. Епос має найбільші композиційні можливості, в порівнянні з іншими родами літератури.
Динаміка розвитку здатності учнів до естетичного сприймання літератури просліджується на прикладі старшого шкільного віку. Вибір зумовлений такими причинами. По-перше, саме старшокласники демонструють сформованість естетичної здатності як комплексної особливості. В учнів V-VIII класів спостерігається нерівномірний розвиток окремих показників цієї здатності. У школярів цього віку виявляються лише окремі показники естетичної здатності. По-друге, в юнацькому віці найбільш яскравим є логізований, раціональний підхід реципієнтів до будь-якого художнього твору, що призводить до “забуття” ролі емоційного сприймання в складі естетичного. По-третє, в IX-XI класах загальноосвітньої школи література є домінуючим видом мистецтва, спрямованим на розвиток духовної культури учнів. У такій ситуації сприймання мистецтва слова буде повноцінним за умови взаємозв’язку літератури з іншими видами мистецтва. По-четверте, в програми з літератури включені досить складні епічні твори, вивчення яких уявляється нам необхідним у взаємозв’язку з таким видом образотворчого мистецтва, як художня ілюстрація. Стосовно вивчення літературного твору художня ілюстрація є найдоступнішим засобом зорової наочності, який виявляє тісний органічний зв’язок із текстом літературного твору.
Питання про виникнення образу в свідомості особистості досліджували ще античні філософи (Арістотель, Платон, Плотін). Особливої уваги заслуговують праці філософів (Г.Гегеля) та мистецтвознавців (А.В.Бакушинського, Є.Б.Адамова, Б.М.Неменського, О.О.Авраменко) про виникнення зорового образу під час сприйняття художньої ілюстрації. Важливими також є роботи естетів (В.Г.Бєлінського, О.І.Герцена, О.Л.Андрєєва, А.Я.Зіся) і літературознавців (О.К.Дрьомова, О.Л.Кундзіча, М.Б.Храпченка, Г.М.Поспєлова), присвячені проблемі виникнення та функціонування художнього образу у процесі сприймання літературного твору.
Значними для нашого дослідження є праці психологів і педагогів. Учені розглядають психологічні особливості виникнення зорового образу в процесі сприймання художньої ілюстрації (Х.Д.Алчевська, П.П.Блонський, Г.П.Шевченко, Д.М.Джола), визначають педагогічні умови застосування ілюстрацій при вивченні навчального матеріалу (М.Я.Ніколадзе, Л.В.Занков, К.К.Чухман). У психолого-педагогічній літературі також вирішується питання про вплив ілюстрацій на розвиток індивідуальних властивостей школярів (Я.А.Коменський, К.Д.Ушинський, С.Ф.Русова, П.М.Якобсон, О.І.Нікіфорова, С.С.Пальчевський).
У центрі нашої уваги були й роботи з методики викладання літератури в школі. Вчені розвивають творчі здібності учнів (Н.Ф.Бунаков, В.В.Голубков, М.М.Ширяков; Н.Й.Волошина, В.Я.Неділько) та окремі індивідуальні властивості школярів (В.І.Водовозов, М.О.Рибникова; О.М.Бандура, М.М.Квітинський, А.П.Коржупова). М.М.Соколов, О.Ю.Богданова, Є.А.Пасічник розглядають вивчення літеритури учнями у взаємозв’язку з психологічними особливостями їхнього сприймання.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: ФОРМУВАННЯ У СТАРШОКЛАСНИКІВ ЗДАТНОСТІ ДО ЕСТЕТИЧНОГО СПРИЙМАННЯ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ІЛЮСТРАЦІЇ (НА МАТЕРІАЛІ ЕПІЧНИХ ТВОРІВ)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок