Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МІФОЛОГЕМА КАЇНА В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ XIX – XX СТОЛІТЬ

МІФОЛОГЕМА КАЇНА В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ XIX – XX СТОЛІТЬ

Назва:
МІФОЛОГЕМА КАЇНА В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ XIX – XX СТОЛІТЬ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,50 KB
Завантажень:
271
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
ПРИКАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
Вардеванян Світлана Іванівна
УДК 821.161.2.09"18/19":27-23
МІФОЛОГЕМА КАЇНА В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ
XIX – XX СТОЛІТЬ
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Івано-Франківськ – 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української літератури та журналістики
Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Антофійчук Володимир Іванович,
завідувач кафедри української літератури
та журналістики Чернівецького національного
університету імені Юрія Федьковича.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Сеник ЛюбомирТадейович,
директор Інституту літературознавчих студій,
професор кафедри української літератури
імені Михайла Возняка Львівського національного
університету імені Івана Франка;
кандидат філологічних наук
Сулима Віра Іванівна,
старший науковий співробітник відділу
давньої української літератури Інституту літератури
ім. Т.Г. Шевченка НАН України.
Захист відбудеться 28 лютого 2008 р. об 11. 00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 20.051.07 у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника за адресою: 76025, Івано-Франківськ, вул. Т. Шевченка, 57.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Автореферат розісланий “26” січня 2008 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Р.В. Піхманець
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Біблія утверджує концепцію людини як складної, спроможної до пізнання добра і зла істоти, що розривається між своїми пристрастями і розумом, бажанням і обов’язком, неприборканою натурою і совістю. Літературознавство, поряд з іншими науками, намагається дати певні духовні орієнтири розвитку окремої людини й суспільства. У зв'язку з цим актуальною є проблема функціонування біблійного сюжетно-образного матеріалу в європейській літературі загалом і національній зокрема. Здебільшого увага приділяється теоретичним проблемам або трансформації євангельських образів у літературі. Тема ж функціонування деяких ключових старозавітних мотивів ще чекає своїх дослідників. Саме цим і продиктовано вибір напряму нашого дисертаційного дослідження.
Перспективним бачиться дослідження образу Каїна з метою осмислення тенденцій і своєрідності рецепції національною літературою традиційного образу. Адже зацікавленість іншими культурними світами відкриває шлях до глибинного осмислення рідної культури та її унікальності.
Вивчення трансформації мотиву Каїна має не тільки важливе теоретико-літературне значення для сьогодення. Розгляд особливостей переосмислення міфологеми першого братовбивці як однієї з універсальних моделей особистісного й соціального буття є надзвичайно цікавим у контексті сучасних духовно-ідеологічних катаклізмів і пошуків. Злочин і покарання Каїна породжують багато моральних, філософських і навіть юридичних запитань, – у тому числі примушують задуматися над проблемами братовбивчих воєн, злочинів, смертної кари. Чи правда, що вигнання страшніше за смерть? Чи можна вірити в каяття, чи є натура людини злою, окаянною, і для людства немає надії? Ці запитання і в наш час залишаються "вічними" й потребують певних відповідей.
Деякі аспекти функціонування Каїнового мотиву в творах українських письменників уже були об'єктом зацікавлення дослідників. У полі особливої уваги літературознавців з часу свого створення знаходиться поема І. Франка "Смерть Каїна". Розвідки І. Бетко, О. Білецького, Т. Гундорової, О. Дзери, С. Єфремова, М. Ільницького, А. Каспрука, Д. Козія, М. Ласло-Куцюк, Я. Мельник, О. Огоновського, С. Павличко, Я. Ривкіса, А. Скоця, В. Сулими, Б. Тихолоза, П. Филиповича, Р. Чопика та ін. створили досить повну картину рецепції образу біблійного братовбивці у творі І.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: МІФОЛОГЕМА КАЇНА В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ XIX – XX СТОЛІТЬ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок