Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Українською мовою реферат: ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ВИЩОЇ ШКОЛИ

ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ВИЩОЇ ШКОЛИ / сторінка 14

Назва:
ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ВИЩОЇ ШКОЛИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
44,14 KB
Завантажень:
197
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
Діалог у педагогічному процесі сприяє виникненню ціннісного поля можливостей, що допомагає учням відшукати власні цінності та смисли життя. Діалогічно зорієнтований педагогічний процес викликає в учнів (студентів) позитивні емоції, а негативні направляє в русло їх розрядки через творчі успіхи, оптимістичне налаштування. Діалог передбачає гуманістичну спрямованість педагогічного процесу.
У третьому розділі – “Особливості культурологічного бачення системного аналізу педагогічного процесу” – показано вплив культурного середовища на ідеї й концепції розуміння та розвитку педагогічного процесу як складної системи, зокрема, ідей модерну та постмодерну. Віра в силу розуму, науку, людину як творця своєї долі – такі основні характеристики доби модерну. Ідеї модерну породили думку про безмежні можливості логічних схем навчання та виховання, створення функціонально-кібернетичних моделей педагогічного процесу, у яких не буде місця “непотрібним емоціям”. Знання в педагогічному процесі з позицій модерну стають основною цінністю. Раціоналізм стає центром педагогічного процесу, а все інше – його умовами.
У такому педагогічному процесі формується людина-інтелектуал, операціоналіст, функціоналіст, аналітик. Істина в педагогічному процесі пов’язана з науковим пізнанням, логікою, має безапеляційний характер. Безмежна віра в функціонально-інформаційно-кібернетичні схеми навчання та виховання й нівелювання емоційного складника педагогічного процесу, чисто людського фактора в ньому – один із підсумків проникнення ідей модерну в педагогіку.
Однак життя показало, що впровадження в педагогічний процес новітніх інформаційно-комп’ютерних технологій і розроблених на їх основі машинних систем навчання (не говорячи про виховання) не розв’язало морально-етичних проблем у педагогіці, не виправдало надій на суттєве поліпшення знань учнів, не замінило людського спілкування в педагогічному процесі на досконалі функціональні стосунки.
Ідеї постмодерну породили в педагогіці низку запитань. Що повинно панувати в педагогічному процесі – творча особистість чи певна ідея? Чи потрібне здійснення конкретних завдань педагогічного процесу – навчити читати, писати, рахувати, програмувати – за рахунок обмеження свободи особистості учня? Чи виправдано робити учня заручником машинної системи навчання і виховання? Чи повинен педагогічний процес бути моноцентричним?
Постмодерні уявлення передбачають децентризм педагогічного процесу, заперечують фундаменталізм, монізм, фіналізм. Постмодерн виступає проти педагогічних теорій, які претендують на повноту, завершеність, кінцеву істину, тотальність, всеохоплюваність. Ідеї постмодерну відкривають шлях до сприймання педагогічного процесу як полілогічного, поліфонічного, антиномічного, поліцентричного, біфуркаційного, темпорального, плюралістичного, індетерміністичного, емержентного, нелінійного. З погляду постмодерну тотальна впорядкованість у педагогічному процесі неможлива.
Культурологічний погляд на педагогічний процес виражається в термінах “полі-”, а не “моно-”; можливостей і свободи, а не необхідностей; самоорганізації, а не зовнішньої детермінації; діалогіки, а не монологіки. Педагогічний процес – це взаємопроникнення різних ментальностей, досвідів, ідей, кожна з яких представляє педагогічний процес лише частково і які необхідні одна одній.
Педагогічний процес у сучасних уявленнях є нелінійним. Його окремі фрагменти поєднані недиз’юнктивними зв’язками і вишикувати їх у шеренгу, в якій кожний фрагмент пов’язаний тільки з попереднім та наступним, неможливо. Педагог як автор упорядкування створює у фрагментарно-смисловому просторі педагогічного процесу свою педагогічну схему. У педагогічному процесі постійно відбуваються на основі доповнення процеси, орієнтовані на гомогенність і гетерогенність. Перший забезпечує логіку, порядок, другий – розширення різноманіття, збільшення можливостей саморозвитку, творчості.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
Реферат на тему: ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ВИЩОЇ ШКОЛИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок