Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат на тему: ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ВИЩОЇ ШКОЛИ

ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ВИЩОЇ ШКОЛИ / сторінка 3

Назва:
ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ВИЩОЇ ШКОЛИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
44,14 KB
Завантажень:
197
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 

Концепція дослідження. Науково-гносеологічний підхід до розуміння педагогічного процесу, висвітлення його окремих аспектів створює уявлення про педагогічний процес як еклектичну предметну суміш, з якими і приходить молодий педагог у школу. У випускника вищого навчального педагогічного закладу сформувалися ідеалізовані уявлення про реальний педагогічний процес у вигляді певних моделей, систем, парадигм, схем. Цьому сприяли гносеологічний підхід загальнопедагогічної підготовки майбутнього педагога та формування уявлень про педагогічну реальність як царство необхідностей. Центр педагогічного процесу вчителя гносеологічного гатунку – схема, а учні – умови його перебігу.
Педагогічна реальність як онтологічна система є нескінченно можливою, континуальною, мінливою і випадковою (а не тільки закономірною), хаотичною (а не тільки впорядкованою), драматичною, недиз’юнктивною, самоорганізаційною (а не тільки організованою кимось), поліцентричною, полілогічною і т.д. Тут одночасно відбуваються процеси утворення і розпаду, появи і зникнення, ідентифікації та відособлення, розвитку й занепаду. У педагогічному процесі можливі маргінальності, біфуркації, катастрофи. Зусилля молодого педагога із гносеологічним розумінням і сприйманням педагогічного процесу спрямовуються не на створення схеми навколо і для педагогічної реальності, а на наведення дисципліни, порядку, збільшення вимогливості тощо, що є необхідним, але недостатнім. Методологічний рівень професійної підготовки педагога починається з уявлень про педагогічну реальність як складну нескінченно можливу.
Окреслені вище причини й проблеми спонукали до дисертаційної праці, у якій розглянуто педагогічний процес у контексті складних систем нашого буття, що змушує користуватися міжсистемною мовою, вживати терміни різних наук, а не тільки власне педагогіки. Парадигма “поміж” (“між”) все більше застосовується в сучасних дослідженнях складних систем, до яких належить і педагогічний процес.
Онтологічне розуміння, сприймання і ставлення майбутнього вчителя до педагогічної реальності як нескінченно можливої, а не скінчено необхідної вводить педагога в таку реальність, у якій він бачить і відчуває можливості, які йому самому необхідно перетворити в реальні схеми, моделі, системи педагогічного процесу через вибір, прийняття рішення, творчі пошуки, що спонукає вчителя до самостійності й відповідальних вчинків.
Побудова моделі розвитку поняття складності систем дає змогу зрозуміти системну складність педагогічного процесу. Такий підхід уможливлює класифікацію системи згідно зі ступенями їхньої складності, де класи систем визначатимуться як рівні розвитку поняття “складність систем”. Складність педагогічного процесу подана нами у вигляді певного рівня розвитку поняття “системна складність”, що сприятиме визначенню місця педагогічного процесу в ієрархії систем природи та суспільства згідно зі ступенем їх складності.
Важливим є системний аналіз об’єктного й суб’єктного вимірів педагогічного процесу, доповнення їх на умовах співіснування, діалектичної взаємодії. Онтологічне розуміння педагогічного процесу передбачає характер суб’єктно-суб’єктних стосунків як цілого спектра можливих значень, що дає право педагогу вибирати свій рівень таких стосунків.
Головними складниками педагогічного процесу є суб’єкти діяльності – індивідуальні та колективні. Становлення суб’єктності особистості – суттєвий аспект онтологічного розуміння педагогічного процесу. Методологічні знання із самого початку дають педагогу уявлення про те, ким він може (а не повинен) себе вважати – суб’єктом чи об’єктом і якою мірою. Те ж саме можна сказати і про ставлення педагога до учнів. Бачення простору можливостей сприяє реалізації прагнень педагога на певному рівні можливостей, визначенню шляхів його професійного зростання.
Розуміння суб’єктно-суб’єктних стосунків між учителем та учнями й між самими учнями у вигляді певних моделей-рівнів спонукає педагога до вибору рівня управління чи спілкування.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
Реферат на тему: ТЕОРЕТИКО – МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ВИЩОЇ ШКОЛИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок