Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Багаторічні зміни угруповання мезозоопланктону Севастопольської бухти.

Багаторічні зміни угруповання мезозоопланктону Севастопольської бухти.

Назва:
Багаторічні зміни угруповання мезозоопланктону Севастопольської бухти.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,62 KB
Завантажень:
20
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАїНИ
ІНСТИТУТ БІОЛОГІЇ ПІВДЕННИХ МОРІВ
ім. О.О. КОВАЛЕВСЬКОГО
ГУБАНОВА
Олександра Дмитрівна
УДК 574.583 (262.5)
Багаторічні зміни угруповання мезозоопланктону Севастопольської бухти.
03.00.17 – гідробіологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Севастополь — 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті біології південних морів
ім. О.О. Ковалевського НАН України, м. Севастополь
Науковий керівник: доктор біологічних наук
Ковальов Олександр Васильович
Офіційни опоненти: доктор біологічних наук,
старший науковий співробітник
Довгаль Ігор Васильович,
Інститут зоології
ім. І.І. Шмальгаузена НАН України
кандидат біологічних наук,
старший науковий співробітник,
Свєтлічний Леонід Стович,
Інститут біології південних морів
ім О.О. Ковалевського НАН України
Провідна установа: Одеський національний університет
ім. І.І. Мечникова Міністерства освіти і науки України,
кафедра гідробіології та загальної екології
Захист дисертації відбудеться “ 7 ” 07. 2004 р. о 10-00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 50.214.01 Інституту біології південних морів НАН України за адресою: 99011, м. Севастополь, пр. Нахімова, 2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту біології південних морів НАН України за адресою: 99011, м. Севастополь, пр. Нахімова, 2.
Автореферат розісланий “ 5 ” 06. 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Д50.214.01
доктор біологічних наук,
професор Гаєвська А.В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність проблеми. У планктоні Чорного моря за останні десятиліття в результаті інтенсивного антропогенного навантаження та багаторічних флуктуацій клімату відбуваються істотні зміни. Евтрофування, вплив токсичних речовин, а також випадкова інтродукція хижаків призводять до трансформації структури угруповання і його сезонної динаміки, до збільшення амплітуди коливань кількісних характеристик і навіть до зникнення окремих видів. У другій половині ХХ сторіччя антропогенні впливи на морське середовище максимально наблизилися до рівня природних чинників (Израэль, 1994). До найбільш уразливих ділянок узбережжя відносяться мілководні закриті і напівзакриті бухти промислових і портових міст. Прикладом саме такої акваторії є Севастопольська бухта.
Відомо, що у дестабілізованих біосистемах швидкість і значення негативних змін згодом наростають. Проте, планктонні угруповання мають високий запас стійкості до впливу несприятливих факторів, і відгук біоти пелагіалі проявляється не відразу. Таким чином, вивчення багаторічної динаміки планктонних угруповань в умовах зміни довкілля є актуальним. Оскільки сезонні варіації чисельності зоопланктону і його компонентів іноді перевершують багаторічні коливання (Виноградов и др., 1992), при довгострокових дослідженнях найбільш достовірним є аналіз і порівняння річних циклів спостережень.
Трансформація зоопланктону прибережних районів Чорного моря в останні десятиріччя спостерігається на всіх рівнях організації – від угруповання в цілому до популяцій окремих видів. Проте зміни, що відбулися в таксоцені копепод, детально не вивчені. Разом з тим найбільш суттєві перетворення видового складу і кількісних показників відбуваються саме в цій найважливішій групі чорноморського зоопланктону.
Велика увага в роботі приділена актуальній на даний час проблемі зміни біологічного різноманіття Чорного моря у зв'язку з інвазією нових для нього видів, у тому числі представників мезозоопланктону. У 1994 р. у Чорному морі було виявлено нового вселенця – веслоногого рака Acartia tonsa (Belmonte et al., 1994). Цей факт поставив перед дослідниками цілий ряд запитань: коли і з якого району Світового океану цей вид занесено у Чорне море, у чому особливості його сезонної динаміки в цьому регіоні, чи є відмінності в розмірній і статевій структурі виду-вселенця, порівняно до близького резидентного виду A. clausi.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: Багаторічні зміни угруповання мезозоопланктону Севастопольської бухти.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок