Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ГЕДОНІЗМ ТА АСКЕТИЗМ У ДИНАМІЦІ КУЛЬТУРИ

Загрузка...

ГЕДОНІЗМ ТА АСКЕТИЗМ У ДИНАМІЦІ КУЛЬТУРИ

Назва:
ГЕДОНІЗМ ТА АСКЕТИЗМ У ДИНАМІЦІ КУЛЬТУРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,65 KB
Завантажень:
457
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
ХАРКІВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ КУЛЬТУРИ
ЖАДАН ВІКТОРІЯ БОРИСІВНА
УДК 130.2:930.85 (043.3)
ГЕДОНІЗМ ТА АСКЕТИЗМ
У ДИНАМІЦІ КУЛЬТУРИ
Спеціальність 17.00.01 – теорія та історія культури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Харків – 2006


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Харківській державній академії культури,
Міністерство культури та туризму України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Стародубцева Лідія Володимирівна,
Харківська державна академія культури,
професор кафедрі історії та теорії культури
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Осипова Наталія Пилипівна,
Національна юридична академія України
імені Ярослава Мудрого,
професор кафедри соціології та політології
кандидат філософських наук
Селевко Володимир Борисович,
Національний аерокосмічний університет
імені М.Є. Жуковського 
“Харківській авіаційний інститут”,
старший викладач кафедри політології та історії
Провідна установа Національний університет “Києво-Могилянська
академія”, кафедра культурології, Міністерство
освіти і науки України, м. Київ.
Захист відбудеться “ 8 ” листопада 2006 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.807.01 в Харківської державної академії культури за адресою: 61003, Харків, Бурсацький спуск, 4, Мала зала.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківської державної академії культури за адресою: 61003, Харків, Бурсацький спуск, 4.
Автореферат розісланий “ 3 ” жовтня 2006 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Ю.І Лошков


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Для сучасних гуманітарних дискурсів актуальним є надання поняттям буденної свідомості статусу філософських (зокрема етичних і естетичних) категорій. Так, як естетична категорія трактується поняття насолоди, в етичному аспекті реабілітується прагнення особистості та суспільства до одержання задоволення. Починаючи з книги З. Фрейда “По ту сторону принципу задоволення”, західна культура немовби виявляється “по цю сторону задоволення”. Філософський лексикон епохи модерністського бунту поступово наповнюється поняттями типу “тілесна мова” (А. Арто), “плоть світу” і “феноменологічне тіло”М. Мерло Понті) та багато інших, у яких виразно виражене прагнення до зрощування чуттєвого і надчуттєвого, тактильного й умоглядного, тілесного і духовного.
З другої половини ХХ ст. парадигмальні установки культури, на перший погляд, зміщуються до радикальної “апології насолоди”. “Гедоністичні” ознаки саморефлексії західної культури ХХ ст. рельєфно представлені в основних теоретичних концептах її “володарів дум”, фундаментальних філософських, соціологічних і психоаналітичних працях, творах культурологічної спрямованості, пронизаних ідеєю апології чуттєвості, тілесності, спокуси, бажання. Досить пригадати, наприклад, лише кілька назв, симптоматичних для самосвідомості європейської культури ХХ ст.: “Ерос і цивілізація” (Г. Маркузе), “Задоволення від тексту”Р. Барт), “Про спокушання” і “Екстаз комунікації” (Ж. Бодрійяр), “Насолода, основана на злочинному почутті еротизму”Ж. Батай), “Досвід насолод”М. Фуко).
В онтологічному смислі сучасна західна культура все наполегливіше визначається як “гедоністична” (ця дефініція за Д. Беллом і Ж. Липовецьки переходить з тексту в текст), а пресловута “постмодерністська чуттєвість” стає майже ключовим концептом постнекласичної європейської думки. Однак чи такий уже однозначний “гедоністичний” діагноз сучасної і “постсучасної” культури? Чи не проступають на загальному гедоністичному фоні виправдання принципу насолоди ознаки “нового аскетизму”? Чи такий уже непроникний вододіл між “неприборканою” гедоністичною радістю буття й аскезою, що вивільняє людину “від уз світу”, щоб, у свою чергу, привести до особливого типу радості та насолоди? Нарешті, протинаправлені чи спрямовані до єдиної мети установки гедоніста й аскета стосовно проблеми страждання? Щоб відповісти на ці запитання, уявляється актуальним проведення порівняльного міждисциплінарного філософсько-культурологічного дослідження ідей гедонізму й аскетизму, історії їх виникнення і трансформації, взаємопереплетення та взаємовідштовхування в динаміці культури.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему: ГЕДОНІЗМ ТА АСКЕТИЗМ У ДИНАМІЦІ КУЛЬТУРИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок