Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІНТЕРФЕРЕНТНІ ЯВИЩА В УКРАЇНСЬКОМУ МОВЛЕННІ СТУДЕНТІВ ПІВНІЧНОЇ ДОНЕЧЧИНИ

Загрузка...

ІНТЕРФЕРЕНТНІ ЯВИЩА В УКРАЇНСЬКОМУ МОВЛЕННІ СТУДЕНТІВ ПІВНІЧНОЇ ДОНЕЧЧИНИ

Назва:
ІНТЕРФЕРЕНТНІ ЯВИЩА В УКРАЇНСЬКОМУ МОВЛЕННІ СТУДЕНТІВ ПІВНІЧНОЇ ДОНЕЧЧИНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,19 KB
Завантажень:
35
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Національна академія наук України
Інститут української мови

ЗУБАРЄВ Олександр Вікторович
 
УДК 811.161.2.-057.87(477.6)
ІНТЕРФЕРЕНТНІ ЯВИЩА
В УКРАЇНСЬКОМУ МОВЛЕННІ СТУДЕНТІВ
ПІВНІЧНОЇ ДОНЕЧЧИНИ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2006
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови та літератури Слов’янського державного педагогічного університету МОН України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук
Масенко Лариса Терентіївна,
Національний університет “Києво- Могилянська Академія”,
завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Мойсієнко Анатолій Кирилович,
Інститут філології Київського національного університету
імені Тараса Шевченка, завідувач кафедри сучасної
української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Федорчук Тетяна Михайлівна,
Університет економіки та права „КРОК”,
доцент кафедри мовних дисциплін.
Провідна установа – Запорізький національний університет МОН України,
кафедра української мови, м. Запоріжжя.
Захист відбудеться “12” грудня 2006 року о 14 00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 в Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 10 листопада 2006 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А. Самойлова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Серед стратегічних завдань, визначених Національною доктриною розвитку освіти України у XXI столітті, є створення умов для формування мовленнєвої культури молодого покоління. Тому серед пріоритетних проблем сучасного мовознавства вагоме місце посідає питання подальшого розвитку і функціонування української мови як мови побутового спілкування в традиційно білінгвальних ареалах. Особливої значущості набуває проблема розвитку мовленнєвої культури молоді в період навчання у вищих закладах освіти традиційно двомовних регіонів, до яких історично належить північ Донбасу. Одним з основних виявів порушення нормативності мовлення є наявність інтерферентних помилок, породжених білінгвальною ситуацією в Україні. Українська і російська мови, що перебувають у безпосередньому контактуванні, належать до споріднених слов’янських мов. Структурна схожість створює сприятливі умови для відхилень від норми не лише другої (російської), але й значною мірою першої (української) мови білінгва. Причини інтерферентних помилок дослідники вбачають у несформованості навичок нормативного мовлення рідною мовою, негативному впливі мовленнєвого середовища, відсутності чи недостатній сформованості навичок самоконтролю.
Теоретичні аспекти інтерферентних явищ в умовах білінгвізму в різні періоди вивчало багато вчених, зокрема їхні психологічні та лінгвістичні аспекти з’ясовано у працях Є.М.Верещагіна, Ю.О.Жлуктенка, А.Є.Супруна, Л.В.Щерби, У.Вайнрайха, В.Розенцвейга, та ін. Проблемі подолання явищ інтерференції в російському мовленні, спричинених впливами рідного мовлення білінгвів, присвячені дисертаційні дослідження Л.В.Барановської, Л.А.Войцещук, Ю.І.Гулій, Б.Н.Маруневич. Незважаючи на велику кількість праць, що стосуються різних аспектів культури мови і мовлення, вивчення інтерферентних явищ в усному і писемному мовленні мешканців білінгвальних регіонів ще не завершене.
На сьогодні проблема українсько-російської двомовності, мовної поведінки особистості в умовах білінгвізму, є недостатньо вивченою, оскільки в радянській соціолінгвістиці наукові дослідження мали більш ідеологічний, аніж науковий характер, бо вони керувались мовною політикою СРСР. Проте в працях визначних мовознавців радянського періоду, присвячених розв’язанню проблеми білінгвізму, є немало цінних ідей і теоретичних узагальнень.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему: ІНТЕРФЕРЕНТНІ ЯВИЩА В УКРАЇНСЬКОМУ МОВЛЕННІ СТУДЕНТІВ ПІВНІЧНОЇ ДОНЕЧЧИНИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок