Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: РОЗВИТОК БІБЛІОТЕЧНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ В УКРАЇНІ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XX СТОЛІТТЯ

РОЗВИТОК БІБЛІОТЕЧНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ В УКРАЇНІ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XX СТОЛІТТЯ / сторінка 7

Назва:
РОЗВИТОК БІБЛІОТЕЧНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ В УКРАЇНІ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XX СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,64 KB
Завантажень:
189
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
, 1975); “Словарь современной архивной терминологии социалистических стран” (М., 1982); “Книговедение: Энциклопедический словарь” (М., 1982); “Словарь издательских терминов” (М., 1983) тощо.
Важливим досягненням цього періоду у бібліотечній галузі України стало видання “Довідника з бібліотекознавства і бібліографії”, здійснене у 1969 р. Книжковою палатою України. Виданням першого в Україні довідника з фахової української термінології було введено у науковий обіг близько 2500 термінів і понять, що охоплювали різні питання теорії і практики бібліотечної справи, узагальнено науково-теоретичні надбання бібліотечної галузі.
Врахування міжнародного досвіду термінологічної діяльності, дослідження словниково-термінологічних видань, котрі створюються в різних країнах світу, участь у міжнародних програмах і проектах із підготовки двомовних та багатомовних словників, сьогодні є важливою необхідною умовою успішного розвитку бібліотечної термінології, яка висуває все вищі вимоги до розробки систем наукових термінів та до необхідності їхнього постійного упорядкування. У другій половині XX ст. термінологічні питання розпочали вирішувати ряд міжнародних організацій, у т. ч. Міжнародна федерація з документації та Міжнародна федерація перекладачів. Організація Інфотерм у рамках Генеральної інформаційної програми ЮНЕСКО на міжнародному рівні об’єднала національні інформаційні центри з термінології різних країн світу. Вихід різноманітних довідково-енциклопедичних видань у різних країнах світу актуалізував проблеми формування бібліотечної термінології, широко висвітлював міжнародний досвід термінологічної діяльності.
П’ятий етап розпочався зі становленням України як суверенної держави. У бібліотечній термінології спостерігається прагнення фахівців відновити національну ідентичність на всіх мовних рівнях: лексичному, словотвірному, морфологічному та синтаксичному. Видання збірників наукових праць та підручників українською мовою, формування нових бібліотечних дисциплін у навчальних закладах держави, вихід національних термінологічних стандартів та становлення фахової періодики заклали передумови для збагачення бібліотечної терміносистеми власними номінаціями як новими, так і забутими. Цей етап унормування бібліотечної термінології позначений виходом цілого ряду лексикографічних видань, серед яких слід відмітити “Англо-український словник-довідник бібліотечно-інформаційної термінології” (К., 2004).
Другий розділ “Особливості розвитку бібліотечної термінології у другій половині XX ст.” присвячений найактивнішим процесам у бібліотечному термінотворенні, розкрив еволюцію окремих понять і термінів. У зв’язку з розвитком нових носіїв інформації (мікрофільми і мікрофіші, магнітні стрічки тощо) головна ознака бібліотечних матеріалів – спосіб їх виробництва, якому відповідав термін “твори друку” – втратила сенс. У 80-ті роки XX ст. поняття “видання”, яке охоплювало всі види засобів інформації, отримані поліграфічним способом (що було зафіксовано в ГОСТ 16447–70), було замінено базовим поняттям “документ”. Упровадження в міжнародній практиці терміна “документ” було одним із аргументів на користь введення його в словник як узагальнювального для всіх різновидів матеріалів, які зібрані в бібліотечних фондах. Розробка базової документознавчної термінології на науковій основі розпочалася разом із зародженням інформатики, з того часу творення термінів, похідних від слова “документ” продовжує збагачуватися. Прогрес у галузі телекомунікацій, нові технології обробки інформації та передавання текстів на великі відстані сприяли виникненню нового об’єкта бібліотечного обслуговування під назвою “користувач”, сформували групу термінів під назвою “обслуговування, засноване на інформаційному доступі”.
Друге ключове поняття інформатизації, яке концентрує цілий міні-словник термінів та потребує серйозного теоретичного аналізу – це “інформаційні ресурси”.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: РОЗВИТОК БІБЛІОТЕЧНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ В УКРАЇНІ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XX СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок