Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОНЦЕПЦІЯ ПСИХОЛОГІЧНОГО ДВІЙНИЦТВА ОСОБИСТОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ ЗАХОДУ XVIII-XIX СТОЛІТЬ

КОНЦЕПЦІЯ ПСИХОЛОГІЧНОГО ДВІЙНИЦТВА ОСОБИСТОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ ЗАХОДУ XVIII-XIX СТОЛІТЬ

Назва:
КОНЦЕПЦІЯ ПСИХОЛОГІЧНОГО ДВІЙНИЦТВА ОСОБИСТОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ ЗАХОДУ XVIII-XIX СТОЛІТЬ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,42 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
МУРАДХАНЯН ІРИНА САРКІСІВНА
УДК 821.111.02.Романтизм
КОНЦЕПЦІЯ ПСИХОЛОГІЧНОГО ДВІЙНИЦТВА ОСОБИСТОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ ЗАХОДУ
XVIII-XIX СТОЛІТЬ
10.01.04 – література зарубіжних країн
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі російської філології Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
Науковий керівник: | Абрамович Семен Дмитрович, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри гуманітарних наук Чернівецького філіалу Київського національного торговельно-економічного університету.
Офіційні опоненти: |
Матвіїшин Володимир Григорович, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури Прикарпатського університету ім. В. Стефаника.
Пастушенко Людмила Іванівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри германської філології Дніпропетровського національного університету.
Провідна установа: | Київський національний університет ім. Т. Шевченка.
Захист відбудеться “22” квітня 2002 року о 13.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.12 в Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49065, м.Дніпропетровськ, пров. Науковий, 13, ауд. 10.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Дніпропетровського державного університету.
Автореферат розісланий “20” березня 2002 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради К 08.051.12
кандидат філолог. наук (Глушко О.О.)


Актуальність теми дослідження. Двійництво літературного героя є окремим казусом проблеми характеру, яка існує з античних часів, коли особистість репрезентувалася однією рисою поведінки (класифікація Теофраста). В середньовічній словесності “типові” ознаки виступали як найвищий прояв індивідуальності, що зреклася особистого, аби втілити в собі загальне. З розвоєм ренесансного процесу в Європі, руйнацією обставин, які провокували застиглі й ідеалізовані монохарактери, питання ускладнюється. Класицизм повернувся до античних принципів однозначності характера (Лабрюйєр). Та з XVIII ст. з'явилися інші установки; Дідро вимагає, аби характер “став аксесуаром”. Досягнення романтиків та реалістів, утвердження ідеї “діалектики душі” ускладнюють літературознавчі оцінки. Наприкінці століття роботи З. Фройда та .його школи вносять нові акценти в літературознавство, але вони й досі не враховані належним чином. Соціологізоване літературознавство ХІХ-ХХ ст. мотивувало категорію характеру екстралітературними факторами (терміни “соціальний характер”, “соціально вмотивований характер” тощо). Водночас в історії й теорії літератури фігурували поняття характеру однозначного (наприклад, в класицизмі та романтизмі) та характеру складного (в реалізмі), й це проєціювалося на літературу будь-якої епохи. Прагнучи якось гармонізувати ситуацію, Л. Тимофєєв визначив характер як пануючу рису особистості, яка не виключає існування інших рис. Все це свідчить, що дана категорія до кінця все ж таки не вивчена. Очевидно, що пора відмовитися і від інерції теорії класицизму, і від абсолютизації досвіду соціологізуючого підходу. Особливо ж уважно слід вивчати буття й зміст дефініції “характер” на конкретно-історичному матеріалі живої літературної практики та критичної думки нової європейської літератури. Й тут важлива категорія д в і й н и ц т в а, тобто не просто “складного”, а саме дихотомічного характеру, який вимальовується в епоху руйнації авторитету класицизму.
Мета дослідження полягає в з’ясуванні ролі категорії двійництва в західноєвропейських літературах як важливого моменту ідейно-естетичного самоусвідомлення особистості європейця Нового часу. Все це складає певну систему завдань:
- визначити суспільно-психологічні параметри ситуації літературного двійництва, конфліктність прагнення індивідуальності до розкріпачення на тлі інерції традиціоналістських норм поведінки;
- вивчити ступінь впливу моральної доктрини християнства на духовний розвій людини післяпросвітницької епохи;
- проаналізувати внутрішню цілісність даного явища та його динаміку, співвідношення понять “двійництво” та “літературний характер”;
- дослідити визначальну роль того чи іншого художнього методу в аспекті даної проблеми;
- дати аналіз жанрово-стилістичного рішення того чи іншого письменника.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: КОНЦЕПЦІЯ ПСИХОЛОГІЧНОГО ДВІЙНИЦТВА ОСОБИСТОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ ЗАХОДУ XVIII-XIX СТОЛІТЬ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок