Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ЗАМОВЛЯННЯ: ПИТАННЯ ПОХОДЖЕННЯ І ПОЕТИКИ

УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ЗАМОВЛЯННЯ: ПИТАННЯ ПОХОДЖЕННЯ І ПОЕТИКИ

Назва:
УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ЗАМОВЛЯННЯ: ПИТАННЯ ПОХОДЖЕННЯ І ПОЕТИКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,06 KB
Завантажень:
511
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
СОЛЯР ОЛЬГА АНДРІЇВНА
УДК 398.3 (477)
УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ЗАМОВЛЯННЯ:
ПИТАННЯ ПОХОДЖЕННЯ І ПОЕТИКИ
10.01.07 – фольклористика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів – 2005


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української фольклористики імені Ф. Колесси. Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: | кандидат філологічних наук, доцент
Івашків Василь Михайлович,
Львівський національний університет імені Івана Франка, завідувач кафедри української фольклористики імені Ф. Колесси.
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
Давидюк Віктор Феодосійович,
Волинський державний університет імені Лесі Українки, професор кафедри української літератури.
кандидат філологічних наук,
Коваль-Фучило Ірина Мирославівна,
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України, молодший науковий співробітник відділу фольклористики.
Провідна установа: | Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра фольклористики, м. Київ.
Захист відбудеться 1 квітня 2005 р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.13 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (м. Львів, 79000, вул. Університетська, 1).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка (м. Львів, 79000, вул. Драгоманова, ).
Автореферат розісланий “8” лютого 2005 р.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук Вовчак А.С.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Кінець ХХ ст. позначений хвилею підвищеної зацікавленості усіма надбаннями культури, що містять у собі так званий ірраціональний елемент. Однією з головних причин цього було заперечення сцієнтистичної парадигми і надання переваги парадигмі первісній, магічній, завдяки якій людина може почуватися когерентною частиною Всесвіту. У сцієнтистичній парадигмі об’єкт повністю підпорядкований науковим принципам, на які суб’єкт не впливає. У магічній парадигмі об’єкт і суб’єкт належать одному світові, оскільки предмети наділені чуттям. Отож, у добу повної уніфікації, що спирається на основи західних систем вартостей, чи такої, що була нав’язана тоталітарними системами, саме дослідження інших форм свідомості дає можливість вивчати зовсім інший рід дійсності.
Такою дійсністю, заснованою на засадах традиційних культур, є українська заклинальна традиція. Культура східних слов’ян у європейському контексті є тим своєрідним евенементом тривкості збереження багатьох елементів магічного мислення, на яке спирається так звана народна візія світу. Тому дослідження народного розуміння світу дає необхідний ґрунт для новаторського розгляду багатьох явищ народної культури, зокрема образів, що присутні в ритуалах заклинання.
Відтак, актуальність теми дисертації визначається тим, що українська фольклористика лише в останні роки дістала можливість ширше вивчати праці авторитетних зарубіжних учених, зокрема філософів, етнологів, фольклористів, психологів, релігієзнавців тощо, котрі у різних аспектах розглядали магію як своєрідний вид свідомості. Оскільки українська заклинальна традиція, як і традиційна магія інших народів (шаманізм народів Азії, Африки, Австралії, Північної та Південної Америк), побудована за певними основними схемами, авторка дисертаційної праці вважає за доцільне звернутися до наукових досліджень питань теорії та функції магії, що розвивалися в рамках окремих течій культурної антропології, зокрема шкіл англосакської культурної антропології та французької етнології. Це дало змогу поглянути на українську заклинальну традицію як на своєрідну вербально-предметно-акціональну тріаду, якій притаманні:
– словесно-акціональний характер, що виступає в конкретному прагматичному контексті (ситуативному і культурному) та переважно використовує предмети;
– характерна мовна структура і форма (жанрово-змістова, синтаксична і лексична) та чітко окреслені умови використання;
– об’єднання зі сакрум, що має символічний характер (партиципує з семантичними площинами “святості”, “дієвості” і “рівноваги”).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ЗАМОВЛЯННЯ: ПИТАННЯ ПОХОДЖЕННЯ І ПОЕТИКИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок