Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПОЕТИКА ХРАМУ У ТВОРАХ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ (НА МАТЕРІАЛІ РОМАНІВ У. ГОЛДІНГА “ШПИЛЬ” І Ю. МІСІМИ “ЗОЛОТИЙ ХРАМ”)

ПОЕТИКА ХРАМУ У ТВОРАХ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ (НА МАТЕРІАЛІ РОМАНІВ У. ГОЛДІНГА “ШПИЛЬ” І Ю. МІСІМИ “ЗОЛОТИЙ ХРАМ”)

Назва:
ПОЕТИКА ХРАМУ У ТВОРАХ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ (НА МАТЕРІАЛІ РОМАНІВ У. ГОЛДІНГА “ШПИЛЬ” І Ю. МІСІМИ “ЗОЛОТИЙ ХРАМ”)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,71 KB
Завантажень:
98
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Захарова Анжеліка Леонідівна
УДК 82.0 (043.3)
ПОЕТИКА ХРАМУ
У ТВОРАХ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ
(НА МАТЕРІАЛІ РОМАНІВ У. ГОЛДІНГА “ШПИЛЬ” І
Ю. МІСІМИ “ЗОЛОТИЙ ХРАМ”)
Спеціальність 10.01.06. – теорія літератури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк – 2004


На правах рукопису.
Робота виконана на кафедрі теорії літератури і художньої культури Донецького національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук,
доцент Корабльов Олександр Олександрович,
доцент кафедри теорії літератури
і художньої культури
Донецького національного університету
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук,
професор Галич Олександр Андрійович,
зав. кафедри української літератури
Луганського національного педагогічного
університету імені Тараса Шевченка
кандидат філологічних наук,
доцент Просцевічус Владислав син Едуардаса,
доцент кафедри теорії і історії літератури
Горлівського педагогічного інституту
іноземних мов
Провідна установа: Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
кафедра теорії літератури і компаративістики.
Захист відбудеться “5” жовтня 2004 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К .051.04 із захисту дисертацій при Донецькому національному університеті за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Донецького національного університету за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
Автореферат розісланий “3” вересня 2004 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради д.філол.н., проф.М.Г.Сенів


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Храм як актуалізація вічності в мінливому світі вже сам по собі постає життєво важливим і вічно актуальним феноменом. А в ті часи, коли абсолютні цінності змінюються і стають відносними, необхідність звернення до подібних явищ стає умовою їх особистісної самоактуалізації.
Поетика храму – це форма теоретико-літературного відбиття комплексу світоглядних ідей і положень, які уособлюють аспект абсолютності. Зокрема, теоретичний інтерес до сакральної проблематики – одна з філософських і наукових інтенцій, що мали значний вплив у XIX-XX століттях завдяки дослідженням у галузі міфопоетики (Дж. Фрезер), психоаналітики (К.-Ґ. Юнґ), ритуально-міфологічного структуралізму (Н. Фрай) та ін.
У сучасній культурології сформувалося особливе міждисциплінарне утворення – теменологія (від грецьк. temenos – храм, тобто храмознавство), де поєднуються знання з різних галузей (мистецтвознавства, теології, антропології, історії літератури і т.ін.), що дає змогу побачити у своєрідності храмових споруд “основоположні начала художньої свідомості етносу” Никола М. Теменологический аспект национальной культуры (на примере английского готического храма) // Проблемы идентичности, этноса, гендера в культуре и литературах Старого и Нового Света. – Минск: Пропилеи, 2004. – С.35..
У літературознавстві сакральність художньої структури якщо і розглядалася, то переважно як антитеза “вічності” і “часу”, а просторовий аспект цієї проблеми залишається маловивченим. Теоретичний імпульс цьому напряму було дано в роботах угорського дослідника В.Лєпахіна, який обґрунтував художню єдність “вічності”, “часу” і “простору” в понятті “еонотопос”.
Вислів “поетика храму” – наукова метафора, така ж, як і поняття “поетичний світ”, “точка зору”, “горизонт очікуваного”, “голос” і т.п. Поява таких метафор викликана не в останню чергу тим, що в художньому цілому присутній аспект віртуальної, уявної реальності, зокрема – параметр “просторовості”. Метафоричність “художнього простору” зумовлює метафоричність і його конкретизацій, однією з яких є “поетика храму”. Використання наукових метафор не рідкість навіть у точних науках (наприклад, поняття “хвиля”, “чорна діра” і т.п.); на відміну від абстрактних термінів, терміни-метафори мають додаткову, необов'язкову для наукових процедур властивість – представленість, що, зрозуміло, не звільняє їх від необхідності точної наукової коректності.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ПОЕТИКА ХРАМУ У ТВОРАХ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ (НА МАТЕРІАЛІ РОМАНІВ У. ГОЛДІНГА “ШПИЛЬ” І Ю. МІСІМИ “ЗОЛОТИЙ ХРАМ”)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок