Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат на тему: ФЕНОМЕНОЛОГІЯ МУЗИЧНОЇ ОБРОБКИ (на матеріалі хорових творів українських композиторів ХІХ–ХХ ст.)

ФЕНОМЕНОЛОГІЯ МУЗИЧНОЇ ОБРОБКИ (на матеріалі хорових творів українських композиторів ХІХ–ХХ ст.) / сторінка 10

Назва:
ФЕНОМЕНОЛОГІЯ МУЗИЧНОЇ ОБРОБКИ (на матеріалі хорових творів українських композиторів ХІХ–ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,10 KB
Завантажень:
114
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Ознакою такої моделі є специфічна художня концепція, що базується на стилістичному синтезі народнопісенного поетичного тексту й оригінальної музичної композиції (на основі створення тематизму завдяки моделюванню еталонних етнохарактерних інтонаційно-ладових й метроритмічних архетипів) і новітніх композиційних технік (модальної, сонорної) і засобів формотворення.
Специфічними репрезентантами цієї моделі є твори малої форми, структурно наближені до традиційних фольклорних обробок (“Щедрівка” О. Яківчука, “Щедрівка” А. Гайденка, “Зійшла зоря”, “Дивна ніч” І. Гайденка тощо), та хорові цикли з власною жанровою концепцією, побудовані на творчому поєднанні стилізованого і вільно опрацьованого фольклорного мелосу (“Триптих” О. Яківчука, “Співомовки” Ю. Алжнєва, сюїта “Народе мій” В. Борисова, хорові концерти “Гори мої”, “Ярмарок” В. Зубицького, хорова опера “Ятранські ігри” І. Шамо, кантати “Чотири пори року”, “Червона калина” Л. Дичко) тощо.
У висновках визначені основні наукові результати дослідження, окреслені перспективи їх практичного використання та подальших теоретичних розвідок.
Загальним підсумком дисертації є створення комплексної історико-теоретичної концепції музичної обробки як феномену культури та мистецького жанру.
Досвід створення такої концепції та її апробація на матеріалі хорових творів українських композиторів ХІХ–ХХ ст. дозволили дійти таких висновків.
Музична обробка є специфічним мистецьким проявом феномену обробки як форми екзистенції культури. Як художнє явище музична обробка існує одночасно у двох культуротворчих вимірах – діяльнісному (творчий процес метод розвитку) та сталому, результативному (фіксація цього процесу жанр, конкретний твір).
Музична обробка охоплює всі сфери функціонування музичного мистецтва, є втіленням музичного мислення як такого та творчої спрямованості свідомості композитора на об’єкт (предмет пізнання). Як вагома складова художньо-творчої (музичної) діяльності та її специфічний мистецький результат, музична обробка фокусує в собі нові сенси (знання), нову художню інформацію, урізноманітнює засоби передачі цієї інформації.
У межах теоретичної концепції визначено музичну обробку як особливу мистецьку форму взаємодії результатів первинної та вторинної творчості. Сутністю музичної обробки є художня інтерпретація та композиторське узагальнення / перетворення музичних текстів – цілісних авторських творів, інтонаційно-семантичних моделей, традиційного (фольклорного та культового) мелосу як інтонаційно-семантичних моделей.
Зазначено існування в художньому просторі музичного мистецтва ієрархічної жанрової системи музичної обробки (метаобробки), що містить комплекс вторинних (моделюючих) жанрів композиторської творчості, детермінованих аспектами художньої інтерпретації та композиції. Обґрунтовано функціональну специфіку музичної обробки в цій системі: 1) як метажанру, що має підсистему типологічних різновидів, диференційованих за семантичними, структурно-функціональними, семіотико-інтерпретаційними і виконавськими ознаками, рівнем та характером авторського втручання в первинний музичний текст; 2) як самостійного жанру цієї системи, що ґрунтується на принципах культурного діалогу та є творчим результатом міжпластової взаємодії (автор – традиція, композитор – фольклор).
Важливою сферою жанрової реалізації музичної обробки є хорова обробка, різновиди якої зорієнтовані на інтонаційні джерела культової та фольклорної традицій. Найтрадиційнішим жанровим репрезентантом хорової обробки є хорова фольклорна обробка, що висвітлює особливі зв’язки з глибинними сенсами етнотрадиційного буття, сприяє осягненню й актуалізації народнопісенних джерел національної духовної культури. Хорова фольклорна обробка є художнім результатом індивідуально-стильового перекладу етнотрадиційної інтонаційно-семантичної моделі до професійної хорової музики через зміну комунікативно-жанрового контексту, семантико-естетичної та структурно-композиційної специфіки.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ФЕНОМЕНОЛОГІЯ МУЗИЧНОЇ ОБРОБКИ (на матеріалі хорових творів українських композиторів ХІХ–ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок