Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат на тему: Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст

Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст / сторінка 10

Назва:
Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,91 KB
Завантажень:
322
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.3

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
1989 №4. були сформовані чотири підходи до висвітлення негативних явищ радянської історіографії:
1)
радянська історична наука не знаходиться в кризі (О.Ржешевський);
2)
радянська історична наука виходить з кризи, яка торкнулася як методологічних і теоретичних основ, так і проблематики та джерельної бази (П.Волобуєв);
3)
радянська історіографія знаходиться в глибокій кризі, кінця якої не видно (Ю.Афанасьєв);
4)
криза радянської історіографії є окремим випадком кризи світової історичної думки (А.Гуревич).
Подальший розвиток отримали два останні підходи, знаковими фігурами, яких є Ю.Афанасьєв і А.Гуревич. Початок 90-х рр. ознаменувався роботами, в яких дослідники визначають наскільки вітчизняна наука повинна залишатися на марксистсько-ленінських позиціях і чи взагалі необхідно їй залишатися на цих позиціях або якихось інших філософсько-історичних позицій Актуальные теоретические проблемы современной исторической науки // Вопросы истории. 1992 №8-9.. З другого боку, дослідники намагалися вписати розвиток радянської історичної науки в світовий історіографічний процес, таким чином ототожнюючи кризу марксистсько-ленінської історіографії та кризу світової історичної науки Гуревич А.Я. О кризисе современной исторической науки // Вопросы истории. 1991 № 2-3. С.21-36..
Розділ 3. “Поняття кризи науки в діаспорній історіографічній традиції” присвячено аналізу підходів українських діаспорних істориків щодо тлумачення поняття “криза”. В параграфі “Криза “совєтської” історичної науки в працях діаспорних дослідників” показано як погляди діаспорних дослідників на розвиток української радянської історичної науки еволюціонували від помірковано оптимістичних оцінок в другій половині 20-х рр. (Д.Дорошенко Dorosenko D. Die Entwicklung der Geschichtsforshung in der Sowjetukraine in den letzten Jahren // Mitteilungen des Ukrainischen Wisssenschaftichen Institut in Berlin. Heft 2. August 1928. Berlin-Leipzig. S.35-56/, Б.Крупницький) Krupnycyj B. Die Ukrainische Geschichtswissenschaft in der Sowjetunion 1921-1941 // Jahrbuch fur Geschichte Osteuropas. Jahrg. 6, Heft 2/4, 1941. S.135-151. до повного неприйняття в 70-80-ті рр. (Л.Винар Винар Л. Сучасний стан української вільної історичної науки // Календар “Нового шляху” на 1967 рік. Віннпег, Манітоба. С.119-138., Т.Мацьків Mackiw Th. The Development of Ukrainian Historiography // The Ukrainian Review. Vol. XXXIV. 1986 N2. Summer. P.30-40.). Викликано це трансформацією самої української радянської історіографії. Погляди діаспорних дослідників збігаються в тому, що 20-ті рр. були періодом розквіту історичної науки в УРСР. Після 30-го р., комуністичний режим проявив своє “справжнє обличчя” в сталінському політичному курсі, який супроводжувався розгромом наукових установ і репресіями проти провідних українських вчених. Українська історіографія стала неухильно втрачати свої “національні основи”. Йдеться про те, що українська історія ставала локальною або проблемною історією в рамках історії СРСР. Крім цього, для діаспорних дослідників ознакою занепаду української історіографії в УРСР був відхід останньої від концепції окремішності українського історичного процесу від російського.
Класичною працею, яка демонструє діаспорну історіографічну традицію тлумачення кризи радянської історичної науки, є монографія Олександра Оглоблина “Думки про сучасну українську совєтську історіографію” Оглоблин О. Думки про сучасну українську совєтську історіографію. Нью-Йорк, 1963.. В ній показана методологічна слабкість української радянської історіографії, низький рівень внутрішньої і зовнішньої критики історичних джерел, нерозвинутість загальної ерудиції українських дослідників, засилля марксистсько-ленінських догм, стереотипів і штампів.
З 70-х рр. в діаспорній історіографії утвердилася думка, що в УРСР криза історичної науки поглиблюється і немає надій на покращання її стану в майбутньому (Л.Винар). Цей підхід зберігся до кінця 80-х рр.
В параграфі “Західні історики про кризу “вільної” української історичної науки” показані ті ознаки кризи, які виділяли самі діаспорні дослідники в своїй професії.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему: Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок