Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат на тему: Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст

Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст / сторінка 11

Назва:
Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,91 KB
Завантажень:
322
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.3

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
По-перше, це небезпека перервання української наукової традиції ( Б.Крупницький Крупницький Б. Українська історична наука під Совєтами. Мюнхен, 1957. , Л.Винар Винар Л. Сучасний стан української вільної історичної науки // Календар “Нового шляху” на 1967 рік. Віннпег, Манітоба. C.119-138.) . По-друге, відсутність координації діяльності наукових установ в діаспорі, що приводить до розпорошення і так незначних матеріальних і інтелектуальних ресурсів діаспорної спільноти (Л. Винар Винар Л.Наукова рада при СКВУ і її завдання // Новий шлях. Рік LV. Ч.13. 31 березня 1984.). По-третє, надмірна політизованість історичних досліджень, коли методом слугують не наукові підходи, а політичні уподобання (О.Оглоблин Оглоблин О. Завдання української історіографії на еміграції // Український історик. №1. 1963. C.1-4.). Зазначимо, що до кінця 80-х рр. частково було вирішено лише перші дві проблеми, всі інші продовжували оказувати негативний вплив на розвиток діаспорної історіографії.
Окремо серед ознак кризи виділимо пошуки ідентичності діаспорною історіографією. Йдеться про роздуми діаспорних дослідників щодо співвідношення українських еміграційної та радянської історіографії Оглоблин О. Завдання української історіографії на еміграції // Український історик. №1. 1963. Оглоблин О. З перспективи 15 років. // Український історик. №4, 1978.. Велика увага також приділялася пошукам місця, яке можуть зайняти українські дослідження на Заході.Ukrainian Studies in the West: Problems and Prospects //Ukraine in the Seventies. Paper and Proceedings of the McMaster Conference on Contemporary Ukraine, October 1974. Oakville, Ontario. 1975. P. 237-255; Problems of Terminology and Periodization in the Teaching of Ukrainian History // Rethinking Ukrainian History. Edmonton, 1981.
Розділ 4. “Криза сучасної української історичної науки” присвячено тлумаченням поняття “криза” сучасними вітчизняними і західними дослідниками.
Підрозділ “Криза марксистсько-ленінських засад української історичної науки” висвітлює зміни,які відбулися в українській історіографії в другій половини 80 – на початку 90-х рр. Українські історики в критиці стану радянської історичної науки в порівнянні з науковими центрами СРСР—Москвою і Ленінградом —“взяли пізній старт”. Однак вони більш жорстко розділилися на два табори: на консервативний, який відстоював думку, що в радянській науці мають місце лише окремі негативні явища (наприклад, праці В.Сарбея Сарбей В. Як нам ставитися до М.Грушевського ? // Радянська Україна. 27.08.88. Сарбей В. Проти войовничого нігілізму в історичній науці часів перебудови // Українська історична наука на порозі ХХІ століття. Харківський історіографічний збірник. Вип.2. Харків, 1997. С.55-69.), та на радикальний (яскравим представником цього табору є С.Білокінь Білокінь С. Про становище історичної науки в Україні // Український історик. 1990, №1-4. Білокінь С. Чи маємо ми історичну науку // Літературна Україна. 1991, №1), який у крайніх своїх проявах намагався доказати навіть не суцільний кризовий стан української радянської історіографії, а її повну прострацію. Ми також виділили офіційний напрямок, який балансував між консерваторами і радикалами. Його прикладом є “Республіканська програма розвитку історичних досліджень, поліпшення вивчення і пропаганди історії Української РСР Республіканська програма розвитку історичних досліджень, поліпшення вивчення і пропаганди історії Української РСР// Український історичний журнал, 1990 №11. С. 3-9., яка, до речі, виконувалася і в 90-х рр., коли перестала бути директивним документом, зокрема у видавничій діяльності Кульчицький С.В. “Програма розвитку історичних досліджень, поліпшення вивчення і пропаганди історії УРСР на 1991-2000 рр.” як історіографічне явище // Історична наука на порозі ХХІ століття: підсумки та перспективи. Матеріали Всеукраїнської наукової конференції (м. Харків, 15-17 листопада 1995 р.). Харків, 1995. С.138-142..
Звертає увагу, що поняття кризи не застосовувалося жодною із зазначених сторін.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему: Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок