Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською мовою: Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст

Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст / сторінка 13

Назва:
Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,91 KB
Завантажень:
322
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.3

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Криза тлумачилась як неухильний процес занепаду і загнивання “буржуазної історіографії”. Під впливом політики перебудови радянські історики звернулися до критичного розгляду негативних явищ марксистсько-ленінської історіографії. Було сформульовано чотири концептуальні підходи до тлумачення поняття “криза”: 1) радянська історіографія не знаходиться в кризі; 2) радянська історична наука виходить з стану кризи; 3) радянська історіографія знаходиться в глибокій кризі; 4) криза радянської науки є окремим випадком кризи світової історичної науки.
Серед українських західних дослідників сформувалась точка зору, що українська радянська історична наука знаходиться в занепаді: кризові явища мали місце у всіх сферах дослідницького процесу—методологічній, історіографічній, джерелознавчій. Однак головною її вадою вважалось надмірна ідеологізації і відхід від концепції своєрідності українського історичного процесу.
Українські західні дослідники застосували поняття криза і до так званої української “вільної” історіографії. В цьому випадку тлумачення кризи зводилося до констатування небезпеки перервання наукової традиції і до сприйняття українських досліджень на Заході як нелегітимних.
В українській радянській спеціальній літературі доби перебудови поняття криза до радянської історіографії не використовувалося. Дискусії навколо оцінки стану української радянської історіографії носили радше ідеологічний, ніж методологічний характер.
Входження української історичної науки у світовий інтелектуальний простір знаменувалося поширенням використання поняття “криза”. Криза сучасної української історичної науки тлумачилась як криза марксистсько-ленінських засад, з іншого боку, як криза методологічних та соціальних основ науки. Це приводить до думки, що змістом поняття криза виступає своєрідний розрив сучасної української історичної науки з історіографічними традиціями (як з марксистсько-ленінською, так і українською західною), а також збереження відчуження від світової історіографії. Більшість сучасних дослідників схильні вважати, що криза української історіографії є явищем закономірним.
Головні положення дисертації викладено у таких публікаціях автора:
Ё
Українська історична наука 1990-х рр: Пошуки власного обличчя// Грані. - 1999. – 6 (8) листопад-грудень. - С.23-33. - 1 авт. арк.
Ё
Витоки української національної ідентичності: на підступах до проблеми // Проблеми історії та методології історичної науки. Харківський історіографічний збірник. – 1998. – С.44-55. – 1 авт.арк.
Ё
Поняття “криза немарксистської історичної науки”: радянська історіографічна традиція // Бористен – 2000. - №10. – С.9. – 0,4 авт. арк.
Ё
Криза української історичної науки: саморефлексія діаспори // Південний архів. Збірник наукових праць. Історичні науки. Вип.4. – Херсон. – Айлант, 2000. – С.14-24.- 0,7 авт.арк.
АНОТАЦІЯ
Головко В.В. Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06. – історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни. – Дніпропетровський національний університет.
Дисертація присвячена теоретичному та історіографічному дослідженню кризи сучасної української історичної науки та його відображення в вітчизняній та зарубіжній історичній літературі. Дослідження феномену кризи проводилося на основі вивчення марксистсько-ленінської, діаспорної історіографічних традицій та праць сучасних дослідників. Поняття “криза сучасної української історичної науки” представлене як система понять “криза немарксистської історичної науки”, “криза радянської історичної науки”, “криза “вільної” української історіографії”, “криза української історичної науки” в інтерпретації сучасних вітчизняних і зарубіжних дослідників.
Ключові слова: криза сучасної української історичної науки, криза немарксистської історичної науки, криза радянської історичної науки, криза “вільної” української історіографії, українська історіографія.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему: Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок