Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат на тему: Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст

Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст / сторінка 3

Назва:
Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,91 KB
Завантажень:
322
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.3

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
1980 №1. С.39.. Незважаючи на те, що інтенсивність використання поняття “криза історичної науки” збільшилася, його дослідження як пізнавальної категорії залишає бажати кращого.
З одного боку, ідейне навантаження поняття “криза історичної науки” показує специфічність тої чи іншої історіографічної ситуації, з іншого, в основі цього поняття залишаться так звані “вічні питання” історіографії: проблеми об’єктивності історичної науки, історичного синтезу, методів історичного пізнання, поняття прогресу в історії тощо. Таке поєднання специфічних і загальних аспектів робить категорію “криза історичної науки” привабливою в історіографічних дослідженнях.
У випадку української історичної науки гостроти додає факт, що її національна та ідейно-організаційна ідентифікація відбувалася вже в умовах кризи світової історіографії. В українській радянській історіографії поняття “криза” застосовувалося до немарксистських напрямів історичної науки. З початку 90-х рр. українська історична наука відмовилась від монополії марксистсько-ленінської методології і ввійшла в світовий інтелектуальний простір Див. Жук С.І. Західна історіографія та епістемологічні проблеми історичної науки // Український історичний журнал. 1994 №1. С.45-53; Колесник И.И. История исторического познания в постсоветском научном пространстве: методологические и социальные функции // Українська історична наука на порозі ХХІ століття. Харківський історіографічний збірник. Вип.2. Харків, 1997. С.71-90.. Сучасні українські історики отримали можливість ознайомитися з тлумаченнями поняття “кризи” західними, в тому числі еміграційними, дослідниками. Отже нагальною проблемою є вивчення впливу історіографічних традицій—радянської та західної—на інтерпретацію поняття “криза” в сучасній історичній науці.
Таким чином, актуальність вивчення феномену кризи сучасної історичної науки та його відображення в науковій свідомості обумовлена принаймні трьома аспектами: політичним, теоретичним та історіографічним.
Об’єктом дисертаційного дослідження являється український історіографічний процес другої половини 1980 – 1990-х рр., розглянутий під кутом зору кризи світової і вітчизняної історичної науки.
Предметом дослідження є феномен кризи сучасної української історичної науки та його відображення в вітчизняній та зарубіжній історичній літературі.
Метою даної роботи є визначення поняття “криза” на матеріалах української історичної науки і використання цього поняття як засобу дослідження сучасного історіографічного процесу.
Виходячи з мети дослідження, необхідно розв’язати такі дослідницькі завдання:
·
з’ясувати сенс поняття кризи в науковому пізнанні в цілому та історичної науки зокрема;
·
охарактеризувати методологічні рівні кризи історичної науки: марксистсько-ленінської методології, сучасної української історичної науки, світової історичної науки;
·
розкрити сенс поняття “криза історичної науки” в радянській історіографії;
·
простежити еволюцію розуміння поняття кризи історичної науки істориками в українській діаспорі;
·
проаналізувати інтерпретації поняття “криза історичної науки” сучасними українськими і західними дослідниками.
Хронологічними межами дослідження виступає період другої половини 1980-х – 1990-ті рр. Оскільки в роботі аналізуються радянська та діаспорна історіографічні традиції, то при їх безпосередньому розгляді нижні хронологічні межі дослідження становлять в першому випадку 1950-1960-ті рр., а у другому—кінець 1920-х рр.
Наукова новизна полягає в тому, що в роботі проведено логіко-гносеологічний аналіз категорії “криза”, вперше подано історіографічний аналіз понять “криза української історичної науки”, “криза немарксистської історичної науки”, “криза-перебудова радянської історичної науки”, “криза “вільної” історичної науки”. Визначені рівні кризового становища сучасної української історичної науки. Джерельна база не обмежена роботами вітчизняних істориків і має полілінгвістичний характер. За допомогою поняття “криза” в роботі зроблена спроба визначення специфіки і основних тенденцій розвитку сучасної історичної науки в Україні.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему: Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок