Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФОНЕТИЧНА СИСТЕМА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ХУІІ – ПОЧАТКУ ХУІІІ СТ. (ЗА ТЕКСТАМИ ПІСЕНЬ, ЗАПИСАНИХ ЛАТИНИЦЕЮ)

ФОНЕТИЧНА СИСТЕМА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ХУІІ – ПОЧАТКУ ХУІІІ СТ. (ЗА ТЕКСТАМИ ПІСЕНЬ, ЗАПИСАНИХ ЛАТИНИЦЕЮ)

Назва:
ФОНЕТИЧНА СИСТЕМА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ХУІІ – ПОЧАТКУ ХУІІІ СТ. (ЗА ТЕКСТАМИ ПІСЕНЬ, ЗАПИСАНИХ ЛАТИНИЦЕЮ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,90 KB
Завантажень:
446
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Маліневська Наталія Павлівна
УДК 801.4(091)(477)
ФОНЕТИЧНА СИСТЕМА
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ХУІІ – ПОЧАТКУ ХУІІІ СТ.
(ЗА ТЕКСТАМИ ПІСЕНЬ, ЗАПИСАНИХ ЛАТИНИЦЕЮ)
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ – 2000
Дисертація є рукописом.
Роботу виконано на кафедрі історії української мови Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент
Передрієнко Віталій Аркадійович, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра історії української мови
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор
Пещак Марія Михайлівна, Український мовно-інформаційний фонд НАН України, завідувач відділу лінгвістики
кандидат філологічних наук Лиса Галина Іванівна, старший науковий співробітник Інституту української мови НАН України
Провідна установа – кафедра загального та українського мовознавства Київського державного лінгвістичного університету
Захист відбудеться “_17_” листопада 2000 р. о _14_ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.19 в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (м. Київ, бульвар Шевченка, 14, к. 63).
З дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка (м. Київ, вул. Володимирська, 58, к. 10).
Автореферат розісланий “_16_” жовтня 2000 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук, доцент Л.І.Шахова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Темою дисертаційної роботи є фонетична система української мови ХУІІ – початку ХУІІІ ст., зокрема вокалізм та консонантизм, а також морфонологічні явища в системі іменної і дієслівної словозміни та словотвору. Висвітлення цієї теми передбачає врахування трьох її аспектів: а) доцільності виділення для дослідження періоду ХУІІ – початку ХУІІІ ст.; б) особливостей співвідношення з погляду дослідження таких важливих форм мовного існування, як мова писемно-літературна і діалектна (жива розмовна); в) характеру співвідношення між описом внутрішньої мовної структури та аналізом явищ функціонування мовних одиниць.
Доба ХУІІ – початку ХУІІІ ст. важлива для лінгвістичного дослідження тим, що, з одного боку, підсумовує тривалу епоху донаціонального мовного життя, а з другого, започатковує етап переходу до національної української літературної мови. Традиції доби Ренесансу змінювалися культурою Бароко, яка, розвиваючись за європейськими зразками, увібрала, проте, істотні риси української культурної спадщини, завдяки чому набула власного, неповторного обличчя. Демократична інтелігенція, що прийшла в культурне і мовне життя,– численні представники освіченого духівництва, міщан, козаків – сприяла закріпленню в літературі живого народного мовлення. У другій половині ХУІ – ХУІІІ ст. в Україні яскраво виявлялися процеси демократизації і націоналізації літературної мови, її жанрово-стильового розвитку, формування в ній народної основи, поступового переходу до національної доби.
За цих обставин у ХУІІ – ХУІІІ ст. цілком закономірно з’являється велика кількість рукописних збірників, у які їх укладачі заносили, як правило, не тільки духовні вірші, псальми, канти, а й писані живою народною мовою великодні та різдвяні орації, віршовані оповідання, сатирично-гумористичні вірші, байки та ін. Особливо популярними були народні пісні (ліричні, жартівливі, історичні, обрядові) і так звані світські, тобто пісні літературного походження, створені здебільшого невідомими авторами за зразками народних.
Отже, джерельна база дослідження – це тексти народних пісень та пісень літературного походження, стилізованих під народні; ця база репрезентує фольклорний тип мовлення. Він особливий тим, що в ньому своєрідно поєднуються і загальномовні норми, згодом закріплені в національній літературній мові, і діалектні елементи: мова усної поезії володіє певним ступенем наддіалектності й обробленості, який дозволяє відносити її до літературної мови, проте водночас значно більше залежить від живого мовлення, ніж вироблена і суворо регламентована літературна мова.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: ФОНЕТИЧНА СИСТЕМА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ХУІІ – ПОЧАТКУ ХУІІІ СТ. (ЗА ТЕКСТАМИ ПІСЕНЬ, ЗАПИСАНИХ ЛАТИНИЦЕЮ)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок