Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> НАЗВИ ВІЙСЬКОВОЇ ФОРМИ ОДЯГУ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

НАЗВИ ВІЙСЬКОВОЇ ФОРМИ ОДЯГУ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
НАЗВИ ВІЙСЬКОВОЇ ФОРМИ ОДЯГУ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,96 KB
Завантажень:
147
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
ЯЦЕНКО НІНА ОЛЕКСАНДРІВНА
УДК 811. 161.2’276.6: 373
НАЗВИ ВІЙСЬКОВОЇ ФОРМИ ОДЯГУ
В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ-2007
 
Дисертація є рукописом.
Роботу виконано у відділі наукової термінології Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук,
старший науковий співробітник
Симоненко Людмила Олександрівна,
Інститут української мови НАН України,
завідувач відділу наукової термінології.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Бойко Надія Іванівна,
Ніжинський державний університет
імені Миколи Гоголя МОН України,
завідувач кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Цимбал Наталія Андріївна,
Уманський державний педагогічний
університет імені Павла Тичини МОН України,
завідувач кафедри практичного мовознавства.
Захист відбудеться “10 липня 2007 р. о 1600 годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. М.Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. М.Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “7 червня 2007 р.
 
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук В.М. Фурса
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Одним з актуальних завдань сучасної лінгвістики є докладне вивчення словникового складу мов у синхронно-діахронному аспекті. Особливо важливим є дослідження процесів становлення і розвитку окремих терміносистем у сучасних літературних мовах, їхнього функціонування та специфіки проникнення іншомовних елементів до термінологічного фонду національних мов.
Військова лексика як одна з найдавніших фахових термінологій неодноразово була предметом лінгвістичного аналізу в східнослов’янських мовах. Вона привертала увагу багатьох українських мовознавців (Ф.Є. Ткач, Л.І. Батюк, Р.І. Сидоренко, А.І. Генсьорський, П. Ковалів, В.Й. Горобець, А.А. Бурячок та ін.), російських (Ф.П. Філін, О.Г. Порохова, С.Д. Лєдяєва, Д. Банзаров, Л.Л. Кутіна, Д.А. Гарибян, А.К. Абдульманова, О.М. Кожин, Ф.П. Сороколєтов, А.С. Львов та ін.) та білоруських (О.М. Булика, Н.К.Пометько та ін.). Її окремі етапи (XIV–XV ст., XVIXVII ст.) знайшли відображення у монографії Історія української мови. Лексика і фразеологія (К., 1983).
У студіях згаданих авторів описано окремі лексичні групи, пам’ятки, унаслідок чого військові терміносистеми (і українська, і російська та білоруська) не мають повного системного опису. Тому дослідження військової термінології залишається особливо актуальним.
Українська армія – складний державний організм. Вона була і є своєрідним індикатором політичної історії України. Об’єктивно узалежненою від трагічної історії національного війська є й історія становлення української військової термінології (далі – УВТ).
УВТ переживала періоди розквіту в часи державної незалежності та визвольних змагань і періоди занепаду внаслідок штучної русифікації, полонізації та германізації військової лексики української мови з паралельним вилученням з обігу термінів, створених на власній мовній основі.
У зв’язку з набуттям Україною незалежності, створенням власних збройних сил, наданням українській мові статусу державної та впровадженням її у військову галузь виникла нагальна потреба розбудови власне української військової термінології як важливого засобу усного та писемного спілкування в сучасній українській армії.
Із 90-х років ХХ ст. на принципово новій основі проводять різноаспектні наукові дослідження УВТ. В українському мовознавстві відомо декілька спроб дослідити військову термінологію: Г.І. Халимоненко (тюркська військова лексика у мовленні українського козацтва), Т.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: НАЗВИ ВІЙСЬКОВОЇ ФОРМИ ОДЯГУ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок