Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською: Моральне виховання старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітній школі

Загрузка...

Моральне виховання старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітній школі / сторінка 5

Назва:
Моральне виховання старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітній школі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,77 KB
Завантажень:
56
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Тісний взаємозв’язок компонентів етичного та естетичного у творі мистецтва посилює його вплив на світ людських думок та почуттів, що надає значних можливостей для морального виховання особистості старшокласника.
Ідеальним зразком втілення морального досвіду людства є література. Зарубіжна література як мистецтво слова має не лише пізнавальне, а й виховне значення. Методологічним підгрунтям визначення літератури як одного з ефективних засобів морального виховання особистості є положення про те, що в ній представлені у всій багатозначності й багатогранності моральні конфлікти епох, цивілізацій, моральні еталони почуттів та моральної поведінки людей. Опоетизований образ моральності - це одна з форм існування моралі в суспільстві. Проте специфічна особливість літератури як навчального предмету полягає у тому, що морально-етичні поняття та почуття відображаються у художніх творах не як певна система знань, і без поглибленої роботи під керівництвом вчителя можуть не стати надбанням молодої людини. Саме тому необхідно вести цілеспрямовану роботу з розкриття поетики морального образу, відображеного в літературі.
Статус зарубіжної літератури у сучасній загальноосвітній школі виявляється не досить високим, тому доцільно спробувати привернути увагу старшокласників до шкільного курсу цієї літератури, зокрема, через підручник. Підвищення вимог з метою прилучення учнів до здобутків зарубіжної літератури викликало проблему створення нових методичних посібників для вчителів, які б допомогли їм зорієнтуватися у великій кількості нововведених творів.
В останні роки у зв'язку з цілями та функціями зарубіжної літератури як навчального предмету певною мірою вдосконалено типові програми із зарубіжної літератури. Зокрема, впорядковано анотації художніх творів з посиленням уваги до морально-естетичного аспекту літератури, накреслено деякі міжпредметні зв'язки, проведено певне скорочення матеріалу, що вивчається, переглянуто списки творів для позакласного читання.
Водночас діючі програми із зарубіжної літератури ще недостатньо конкретно орієнтують вчителя на необхідність уведення чіткої системи морального виховання учнів у процес навчання. Різним є ступінь орієнтації на моральні проблеми у різних темах, відсутні рекомендації з конкретного використання етичної інформації у процесі засвоєння змісту навчального матеріалу. У програмах недостатньо чітко відокремлено коло морально-етичних проблем, які доцільно розглядати під час аналізу того чи іншого твору або спадщини письменника в цілому.
Зважаючи на це, удосконалення підручників із зарубіжної літератури в плані посилення їх впливу на моральне виховання учнівської молоді має відбуватися у двох напрямах: удосконалення змісту навчального матеріалу, насичення його моральними ідеями та за рахунок кращих методичних вирішень реалізації цього процесу. Для цього, насамперед, необхідно досягти поглиблення моральної інтерпретації навчального матеріалу із зарубіжної літератури без його принципової перебудови. Чітке визначення завдань морального розвитку старшокласників, характер та обсяг моральних цінностей, які мають бути засвоєні ними, сприятиме моральній рефлексії.
Можливість посилити виховний вплив під час вивчення зарубіжної літератури надає урок, який є основною формою навчально-виховного процесу. Між тим, у вирішенні проблеми морального виховання на уроці зарубіжної літератури є суттєві недоліки, зумовлені недостатньою теоретичною підготовкою вчителів до здійснення морального виховання у процесі уроку.
Результати аналізу усних відповідей опитування старшокласників показали, що школярі, розкриваючи зміст моральних понять, не підкріплюють їх прикладами з творів художньої літератури. Частина старшокласників (19%), що має моральні знання, не використовує їх у повсякденному житті, в них відсутні навички моральної поведінки. На основі експерименту і встановлення рівня моральної вихованості учнів старших класів нами розроблено програму морального виховання старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Моральне виховання старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітній школі

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок