Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: Моральне виховання старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітній школі

Загрузка...

Моральне виховання старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітній школі / сторінка 7

Назва:
Моральне виховання старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітній школі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,77 KB
Завантажень:
56
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Як показало проведене дослідження, результативність та ефективність застосування суміжних мистецтв у процесі вивчення зарубіжної літератури може зумовлювати тільки певна система класних і особливо позаурочних занять.
Однією із специфічних проблем методики викладання зарубіжної літератури є формування уявлення учнів про загальнолюдське та національне в письменствах різних народів. Великі можливості у розв’язанні цієї проблеми відкриває взаємозв’язане вивчення зарубіжної та української літератур, зокрема, введення у шкільну практику елементів історико-типологічного та історико-генетичного зіставлення. Особливу увагу слід приділити принципу пріоритету загальнолюдських цінностей. Пропонуючи до розгляду типологічні подібності, вчитель літератури не лише працює над поглибленням вивчення про типовість персонажів, а й спонукає старшокласників до осмислення важливих морально-етичних проблем, усвідомлення загальнолюдських ціннісних орієнтацій.
Процес морального виховання старшокласників не може бути ізольованим від процесу морального самовиховання. Моральне виховання і моральне самовиховання - діалектично взаємозв'язані сторони єдиного процесу формування особистості, кожна з яких має свої специфічні особливості.
Необхідними умовами ефективного використання художньої літератури у самовихованні школярів є: визначення на літературному матеріалі ролі морального самовиховання у формуванні особистості; розкриття літературними засобами морального образу сучасної людини; проведення аналізу художніх творів, спираючись на моральний досвід учнів; цілеспрямоване використання емоційної природи слова художнього твору.
Проведене дослідження свідчить, що можливості зарубіжної літератури ще не в повній мірі використовуються у моральному самовихованні. Немає достатньо повної розробки методики керівництва моральним самовихованням учнів у процесі вивчення зарубіжної літератури; програмовий матеріал на уроках спрямовується на самовиховання безсистемно; з боку окремих вчителів спостерігається недооцінка впливу художньої літератури на процес самовиховання старшокласників; основна маса учнів, міркуючи про самовиховання у процесі аналізу літературних образів, без керівництва вчителів не переходить до морального самовиховання.
З метою активізації морального самовиховання старшокласників у процесі навчальної та позаурочної діяльності із зарубіжної літератури розроблено критерії моральної вихованості учнів старшого шкільного віку; визначено основні види діяльності, що сприяють формуванню моральних якостей особистості старшокласника за розробленою нами програмою. У процесі опитувань, спостережень за поведінкою учнів експериментальних класів ми отримали дані про те, які цінні якості набуті та закріплені в старшокласників під час вивчення зарубіжної літератури, які негативні моральні якості їм не вдалося ліквідувати, які негативні якості виявилися в цілому по класах на початку і у кінці нашого експерименту.
Виходячи із завдань морального виховання та самовиховання школярів, визначено критерії моральної вихованості старшокласника, які розкривають характер ставлення до оточуючих людей, суспільства, колективу.
1.
Якості особистості, які характеризують ставлення до інших людей: ввічливість, чуйність, тактовність, уважність, чемність; до себе: вимогливість, повага, самокритика, самовладання, вміння керувати своєю поведінкою, здатність до розвитку позитивних якостей, викорінювання негативних якостей, почуття власної гідності.
2.
До суспільства: сумлінна праця та навчання, вміння ставити інтереси суспільства вище за особисті, нетерпимість до порушень суспільного добробуту, вибір професії співвідносно з потребами суспільства.
3.
До колективу: повага до колективу, прагнення до єдності особистих та колективних цілей, почуття особистої відповідальності за колектив, його справи, зацікавленість у колективних успіхах, ініціативність.
Порівняльний аналіз результатів експерименту виявив зміни в рівнях розвитку моральних якостей в експериментальних і контрольних класах.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Моральне виховання старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітній школі

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок