Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ КОМУНІКАТИВНОЇ СФЕРИ СЛАБОЗОРИХ ДОШКІЛЬНИКІВ З АФЕКТИВНОЮ ПОВЕДІНКОЮ

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ КОМУНІКАТИВНОЇ СФЕРИ СЛАБОЗОРИХ ДОШКІЛЬНИКІВ З АФЕКТИВНОЮ ПОВЕДІНКОЮ

Назва:
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ КОМУНІКАТИВНОЇ СФЕРИ СЛАБОЗОРИХ ДОШКІЛЬНИКІВ З АФЕКТИВНОЮ ПОВЕДІНКОЮ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,73 KB
Завантажень:
435
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ІНСТИТУТ ДЕФЕКТОЛОГІЇ АПН УКРАЇНИ
НЕКРАСОВА ІЛОНА МИКОЛАЇВНА
УДК: 159.922.76+376.352
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ КОМУНІКАТИВНОЇ
СФЕРИ СЛАБОЗОРИХ ДОШКІЛЬНИКІВ
З АФЕКТИВНОЮ ПОВЕДІНКОЮ
19.00.08 – спеціальна психологія
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті дефектології АПН України.
Науковий керівник - кандидат психологічних наук, доцент
СИНЬОВА Євгенія Павлівна,
НПУ імені М.П.Драгоманова,
завідувач кафедри тифлопедагогіки
Офіційні опоненти: - дійсний член АПН України, доктор
психологічних наук, професор
МАКСИМЕНКО Сергій Дмитрович,
Інститут психології імені Г.С.Костюка
АПН України, директор
- кандидат психологічних наук
БОРЩЕВСЬКА Людмила Вячеславівна,
Інститут дефектології АПН України,
завідувач лабораторії сурдопедагогіки
Провідна установа: - Інститут проблем виховання АПН України,
м.Київ, лабораторія дошкільного виховання
Захист відбудеться “28” травня 2002 року о 1400 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.450.01 в Інституті дефектології АПН України (254060, Київ, вул. М.Берлинського, 9)
З дисертацією можна ознайомитись у науковій частині Інституту дефектології АПН України за адресою: 254060, Київ, вул. М.Берлинського, 
Автореферат розісланий ”29” квітня 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради КОЛУПАЄВА А.А.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Проблеми афективної поведінки особистості у віковому, соціальному, патопсихологічному та педагогічному аспектах перебувають у центрі уваги багатьох дослідників, особливо у зв’язку зі зростанням нервово-психічних розладів у дітей та підлітків (І.О.Кочетов, В.В.Лебединський, О.С.Ломаченков, Н.Є.Марцинкєвич, О.В.Нікіфорова, М.С.Певзнер, С.Я.Рубінштейн, Л.С.Славіна, А.С.Співаковська Т.М.Тітаренко, Л.І.Фомічова, Ж.І.Шиф та ін.).
У тифлології відомо, що глибокі зорові порушення негативно впливають на стан емоційно-вольової сфери людини, спричиняючи психологічний дискомфорт (М.І.Земцова, А.І.Каплан, В.Ф.Матвєєва, Л.О.Новікова, М.І.Певзнер, Н.І.Пільман, Л.І.Солнцева).
У тих випадках, коли дефект зору обтяжений різноманітними супутніми нейроаномаліями та неадекватними соціально-педагогічними вимогами до дитини, може виникнути комунікативна напруженість, яка деформує міжособистісні стосунки, викликаючи високу тривожність, аутичність та своєрідні поведінкові розлади (М.І.Земцова, О.М.Стерніна, О.Г.Литвак).
Незважаючи на актуальність проблеми для тифлопсихології, корекційної педагогіки, соціальної практики допомоги інвалідам по зору у плані профілактики виникнення особистісних відхилень у їх розвиткові, своєрідність поведінки дітей з вадами зору у дошкільному віці, у зв’язку з особливостями сфери їх спілкування та емоційно-вольового стану, раніше спеціально не досліджувалася. В той же час дані, здобуті В.В.Кобильченком, Є.П.Синьовою та ін. при вивченні специфіки міжособистісних стосунків та емоційних особливостей спілкування осіб з порушеннями зору у підлітковому та дорослому віці, дозволяють дійти до висновку, що виявлені авторами особливості досліджуваних феноменів є наслідком порушень, які виникли в більш ранньому віці. Психологічні проблеми дорослої людини формуються в дошкільному віці і визначаються сукупністю негативних біологічних, медичних та соціально-психологічних чинників. Тому проведення своєчасної психологічної корекції та профілактичної роботи зі слабозорими дошкільниками в умовах спеціальних дитячих закладів є важливим тифлопедагогічним завданням (О.Г.Литвак, Л.І.Солнцева, Т.П.Свиридюк), що й зумовлює важливість пошуку ефективних тифлокорекційних прийомів впливу на психічний розвиток дитини відповідно до специфіки дошкільного віку. Підкреслимо, що акцент у нашому дослідженні зроблений на з’ясування емоційно-вольових особливостей слабозорих дошкільників у процесі комунікативної діяльності тому, що саме ця сфера їх розвитку, у порівнянні з іншими (інтелектуальною, фізичною, мовленнєвою), залишалася поза увагою дослідників.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ КОМУНІКАТИВНОЇ СФЕРИ СЛАБОЗОРИХ ДОШКІЛЬНИКІВ З АФЕКТИВНОЮ ПОВЕДІНКОЮ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок