Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Експериментальне дослідження просвітлення плазмових бар’єрів для електромагнітних хвиль за допомогою електронних пучків

Експериментальне дослідження просвітлення плазмових бар’єрів для електромагнітних хвиль за допомогою електронних пучків

Назва:
Експериментальне дослідження просвітлення плазмових бар’єрів для електромагнітних хвиль за допомогою електронних пучків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,09 KB
Завантажень:
362
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Київський національний університет
імені тараса шевченка
палець дмитро борисович
УДК 533.951
Експериментальне дослідження просвітлення плазмових бар’єрів для електромагнітних хвиль за допомогою електронних пучків
01.04.08 — фізика плазми
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Київ 2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті ядерних досліджень НАН України
Науковий керівник доктор фіз.-мат. наук, професор
Романюк Леонід Іванович
Інститут ядерних досліджень НАН України, провідний науковий співробітник відділу фізики плазми
Офіційні опоненти: доктор фіз.-мат. наук
Гончаров Олексій Антонович
Інститут фізики НАН України,
провідний науковий співробітник відділу газової електроніки
доктор фіз.-мат. наук
Черемних Олег Костянтинович
Інститут космічних досліджень НАН України та НКАУ,
завідувач відділу космічної плазми
Провідна установа:
Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна
Захист відбудеться " 27 " травня 2002 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.31 в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (03022, м. Київ, проспект Академіка Глушкова, 6).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка (м. Київ, вул. Володимирська, 64).
Автореферат розісланий " 17" квітня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради А. Г. Шкавро
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Одним з магістральних напрямків фізики плазми як у фундаментальному, так і у прикладному аспектах вже давно є дослідження поширення хвиль в неоднорідному плазмовому середовищі. Це зумовлене тим, що хвильові процеси є невід'ємною властивістю плазми, а сама вона в природних і лабораторних умовах завжди неоднорідна. Серед проблем, що належать до цього напрямку, особливо актуальна, бо має цілий ряд прикладних аспектів, проблема поширення хвиль різного типу в неоднорідному плазмовому середовищі, що містить хвильовий бар'єр, тобто область, де не можуть існувати хвилі певного типу та певних параметрів. Класичні дослідження в рамках лінійної гідродинамічної теорії, що проводилися до 1970 року, переконливо показали, що плазмові бар'єри, ширина яких значно перевищує масштаб скінування хвиль, повинні бути для них практично непрозорими. Але завдяки інтенсивному розвиткові нелінійної гідродинамічної теорії, і особливо кінетичної теорії колективних процесів, у плазмі було виявлено цілу низку не врахованих лінійною гідродинамічною теорією процесів, спроможних забезпечити просвітлення плазмових хвильових бар'єрів, тобто перенесення крізь плазмові бар'єри хвиль, або хоча б інформації, яку вони містять. Проте експериментальні дослідження просвітлення плазмових хвильових бар'єрів значно відстають від теоретичних: з більш ніж десяти завбачених теорією механізмів просвітлення на момент початку цієї роботи було експериментально виявлено лише п'ять.
Один з таких механізмів був теоретично завбачений у роботі [1*]. Особливість останньої полягає в тому, що вона теж виконана в рамках лінійної гідродинамічної теорії, але для плазмового утворення, яке пронизується потоком швидких електронів. Запропонований механізм полягає у наступному. Плоска p-поляризована електромагнітна хвиля, падаючи під деяким кутом на бар’єр, тобто шар закритичної для неї плазми, який перетинається пучком швидких електронів, взаємодіючи з останнім у плазмовому скін-шарі, модулює його за швидкістю поздовжньою компонентою свого електричного поля. Завдяки цьому в пучку виникають дві хвилі просторового заряду (ХПЗ), одна з яких (повільна), поширюючись у закритичній плазмі, експоненційно зростає. На протилежній межі плазмового бар'єру ця ХПЗ за механізмом перехідного випромінення регенерує електромагнітну хвилю, за частотою і поляризацією тотожну початковій.
В експериментальній роботі [2*] в подібній ситуації була виявлена електромагнітна хвиля за бар'єром у пучково-плазмовій системі, близькій до моделі, розглянутої у вищевказаній теоретичній роботі.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Експериментальне дослідження просвітлення плазмових бар’єрів для електромагнітних хвиль за допомогою електронних пучків

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок