Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Науково-теоретичні засади фольклористичної діяльності Михайла Максимовича

Науково-теоретичні засади фольклористичної діяльності Михайла Максимовича

Назва:
Науково-теоретичні засади фольклористичної діяльності Михайла Максимовича
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,82 KB
Завантажень:
90
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Федас Валентина Володимирівна
УДК 801. 
Науково-теоретичні засади
фольклористичної діяльності
Михайла Максимовича
10. 01. 07 – фольклористика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ - 2006
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі фольклористики Інституту філології
Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Дунаєвська Лідія Францівна,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, завідувач
кафедри фольклористики
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Качкан Володимир Атаназійович,
Івано-Франківська державна медична академія,
завідувач кафедри українознавства
кандидат філологічних наук
Пазяк Надія Михайлівна,
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, науковий співробітник
Провідна установа: Інститут народознавства НАН України, м. Львів
Захист відбудеться “16” травня 2006 року о “10” годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26 .15 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, Київ, бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці імені М. О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка
за адресою: 01017, Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий “14” квітня 2006 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор філологічних наук, професор Копаниця Л. М.
Загальна характеристика роботи
У сучасному глобалізованому світі виникла нагальна потреба в ретельному осмисленні національного наукового доробку, що сприяло б об’єктивності у його поцінуванні. В українській історії науки подібна проблема постала найгостріше, адже на початку ХХІ століття український внесок у світову наукову думку не лише належно не опрацьований, але й містить чимало “білих плям”, які потребують реконструкції. Паралельно з відтворенням прогалин необхідно ґрунтовно і системно проаналізувати наукову діяльність, світоглядні особливості та теоретико-методологічні преференції тих українських науковців, чиї імена вже стали відомі світовій науці. До них належить Михайло Олександрович Максимович – основоположник української фольклористики, історіографії, культури, джерелознавства, один із творців вітчизняної ботанічної термінології, заснованої на використанні народних мовних джерел, один із фундаторів києвознавства, історичної географії, журналістики та лінгвістичного слов’янознавства. Наукова діяльність М. Максимовича відобразила явище, яке було поширеним у Європі з часів Середньовіччя, проте в Україні ХІХ століття лише набувало форми свого вияву, – використання у процесі пізнання світу, культури і людини універсального інструментарію, синтезу методів гуманітарних та природничих наук, що дає змогу всебічно осягнути об’єкт наукового зацікавлення.
Якщо оцінювати першість як основний критерій наукового пізнання, то М. Максимовичу така першість належить у багатьох сферах. Стилістично-семантичний аналіз текстів дозволив М. Максимовичу виокремити думи як специфічний народнопоетичний жанр, ввести у науковий фольклористичний обіг термін “думи” і з’ясувати їх жанрові ознаки у передмові до збірника “Малороссийские песни” (1827). Він першим спробував подати соціально-антропологічний контекст жанрів, наблизивши їх, таким чином, до особи носія фольклору, його виконавця та читача або слухача. Це варто вважати першими кроками до популярних у сучасній світовій науці антропологічної школи у фольклористиці, теорій комунікації та соціолінгвістичного підходу до тексту.
Актуальність дослідження. На сучасному етапі розвитку світової науки більшість її надбань втрачають свою національну ідентичність, легко набуваючи рис універсальності і популярності через загальні інформаційні системи.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему: Науково-теоретичні засади фольклористичної діяльності Михайла Максимовича

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок