Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕНС ІСТОРІЇ ЯК СВІТОГЛЯДНИЙ ОРІЄНТИР ОСОБИ

СЕНС ІСТОРІЇ ЯК СВІТОГЛЯДНИЙ ОРІЄНТИР ОСОБИ

Назва:
СЕНС ІСТОРІЇ ЯК СВІТОГЛЯДНИЙ ОРІЄНТИР ОСОБИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,14 KB
Завантажень:
397
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ імені Г.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
УДК 101.1 : 316 : 930.1
ЄСИПЕНКО Дмитро Миколайович
СЕНС ІСТОРІЇ ЯК СВІТОГЛЯДНИЙ ОРІЄНТИР
ОСОБИ
Спеціальність 09.00.03 — соціальна філософія та
філософія історії
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ — 1999
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі соціальної філософії Інституту філософії імені Г.Сковороди НАН України
Науковий керівник:
доктор філософських наук Лях Віталій Васильович, завідувач відділу історії зарубіжної філософії Інституту філософії імені Г.Сковороди НАН України
Офіційні опоненти:
доктор філософських наук, професор Надольний Іван Федотович, професор кафедри соціальної і гуманітарної політики Української академії державного управління при Президентові України;
кандидат філософських наук, доцент Тихоненко Володимир Дем'янович, заступник директора Центру гуманітарної освіти при Президії НАН України
Провідна установа:
Київський університет імені Тараса Шевченка
Захист відбудеться 18 червня 1999 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої Вченої ради Д 26.161.02 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) філософських наук в Інституті філософії імені Г.Сковороди НАН України, адреса: 252001, м.Київ – 1, вул.Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Інституту філософії імені Г.Сковороди НАН України (Київ–1, вул.Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий 17 травня 1999 р.
Вчений секретар
спеціалізованої Вченої ради Ситниченко Л.А.
загальна характеристика роботи
Актуальність теми дослідження. Прогресивістські концепції ходу історії, які, можливо і не втратили свого значення, продемонстрували певну невідповідність реальним історичним перетворенням, що породили цілу низку проблем, пов'язаних з питаннями про сенс історичного поступу, зокрема, про сенс історії взагалі, про трансформацію світовідчуття в епоху радикальних перетворень, про співвідношення сенсу історії та сенсу буття особи, про місце особистості в хитросплетінні факторів, що зумовлюють еволюцію суспільства. Зазначені питання є актуальними не лише для України. Зрозуміло, що їх розв'язання потребує залучення до теоретичного аналізу, окрім традиційних прогресивістських підходів (німецька класика, марксизм, революційні демократи, зокрема І.Франко “Що таке поступ” тощо), інших точок зору, які поки що, на жаль, частково або навіть повністю не досліджені українською філософською думкою. Мова йде не лише про дослідження сенсу історії та місця в ній особи, здійснених М.Бердяєвим, К.Ясперсом, М.Хайдеггером, О.Шпенглером, А.Тойнбі та ін. Мова повинна йти про вироблення синтетичної, або, як вважав Гегель, конкретної точки зору, яка б поєднувала протилежні підходи, оскільки кожен з них, хоч і однобічно, але істинно відображає той чи інший аспект сенсу історії, її поступу та місця особи в еволюції суспільства.
Друга обставина, яка актуалізує обрану тему, стосується практики викладання історії, соціальної філософії та історіософії, їх виховного значення щодо формування світоглядних орієнтацій особистості. І те, що історія, її вивчення та осмислення має світоглядно-виховне значення, навряд чи викликає сумнів. Адже таке чи інше розуміння сенсу історичного процесу не може не відкривати певні горизонти бачення людиною смислу власного буття. Ефективність виховання історією значно підвищується, якщо вихованець отримує змогу побачити в ній не лише взаємодію об'єктивних надособистісних сил, а й свою власну долю. Проте взаємозв'язок особистої долі та історії все ще залишається складною і актуальною історіософською проблемою.
Ступінь дослідження проблеми. Проблема сенсу історії та його людиновимірності цікавила не лише філософів, а й істориків-професіоналів. Так, М.С.Грушевський ставив питання про сенс історичного процесу як фундаментальну основу поєднання розрізнених історичних фактів та висунення історичних гіпотез. М.М.Карамзін звертав увагу на необхідність індивідуального або фізіогномічного підходу до історії, оскільки він дає змогу виявити її особистісний вимір.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: СЕНС ІСТОРІЇ ЯК СВІТОГЛЯДНИЙ ОРІЄНТИР ОСОБИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок