Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТРУКТУРА ПОПУЛЯЦІЙ ТА ГІБРИДИЗАЦІЯ ЗЕЛЕНИХ ЖАБ RANA ESCULENTA COMPLEX УРБАНІЗОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ СЕРЕДНЬОГО ПРИДНІПРОВ'Я

СТРУКТУРА ПОПУЛЯЦІЙ ТА ГІБРИДИЗАЦІЯ ЗЕЛЕНИХ ЖАБ RANA ESCULENTA COMPLEX УРБАНІЗОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ СЕРЕДНЬОГО ПРИДНІПРОВ'Я

Назва:
СТРУКТУРА ПОПУЛЯЦІЙ ТА ГІБРИДИЗАЦІЯ ЗЕЛЕНИХ ЖАБ RANA ESCULENTA COMPLEX УРБАНІЗОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ СЕРЕДНЬОГО ПРИДНІПРОВ'Я
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,36 KB
Завантажень:
355
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦIОНАЛЬНА АКАДЕМIЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЗООЛОГІЇ ІМ. І.І. ШМАЛЬГАУЗЕНА

Некрасова Оксана Дмитрівна
УДК 597.851
СТРУКТУРА ПОПУЛЯЦІЙ ТА ГІБРИДИЗАЦІЯ ЗЕЛЕНИХ ЖАБ RANA ESCULENTA COMPLEX УРБАНІЗОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ СЕРЕДНЬОГО ПРИДНІПРОВ'Я
03.00.08 - зоологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацiї на здобуття вченого ступеня
кандидата бiологiчних наук
Київ - 2002
Дисертацiєю є рукопис
Роботу виконано у Вiддiлi еволюційно-генетичних основ систематики
Iнституту зоологiї iм. I.I. Шмальгаузена НАН України, м. Київ.
Науковий керiвник: доктор бiологiчних наук
Межжерiн Сергiй Вiталiйович
Iнститут зоологiї
iм. I.I. Шмальгаузена
НАН України, м. Київ
завідуючий Вiддiлом еволюційно-генетичних основ систематики
Офiцiйнi опоненти: доктор бiологiчних наук
Писанець Євгеній Максимович,
Національний науково-природничний музей
НАН України, м. Київ
завідуючий Зоологічним музеєм
кандидат бiологiчних наук
Гончаренко Ганна Євдокимівна
Уманський державний педагогічний університет
ім. Павла Тичини
доцент кафедри географії та екології
Провiдна установа:
Ужгородський державний університет
Захист дисертацiї вiдбудеться "17" грудня 2002 р. о годині на засiданнi Спецiалiзованої Вченої Ради Д 26.153.01 Iнституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України за адресою: 01030, Київ-30, вул. Б. Хмельницького, 15.
З дисертацiєю можна ознайомитись в бiблiотецi Iнституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України за адресою: 01030, Київ-30, вул. Б. Хмельницького, 15.
Автореферат розiслано "15" листопада 2002 г.
Вчений секретар
Спецiалiзованої Вченої Ради
кандидат бiологiчних наук В. В. Золотов
ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Актуальним питанням сучасної зоології є проблема існування видових угруповань тварин у зміненому людиною ландшафті. У зв'язку з цим, особливий інтерес викликають дослідження комплексів гібридизуючих видів у зонах з антропогенним навантаженням. Підвищена увага до таких груп організмів викликана тим, що при гібридизації відбуваються швидкі й радикальні перебудови генома, які зумовлюють появу нових форм, що може у свою чергу привести до зміни структури видових угруповань. Наслідки гібридизації можуть бути руйнівними, нейтральними або навіть мати деякий прогресивно-еволюційний зміст: гібридизація може призводити до утворення стійких форм, що мають самостійний таксономічний статус (Даревский, 1974; Грант, 1984, 1991; Васильев, 1985; Межжерин, Писанец, 1995 та ін.). Одним із таких випадків є гібридизація озерної (Rana ridibunda Pall., 1771) та ставкової жаб (R. lessonae Camerano, 1882), внаслідок чого утворюється стійка гібридна алоплоїдна форма, якій навіть деякі дослідники привласнюють статус виду R. esculenta L., 1758 (Бергер, 1976; Цауне, 1987; Лада, 1993, 2001; Schmeller, 1999 та ін.). Особливістю цієї форми є напівклональний спосіб розмноження, при якому у гібридів на премейотичних стадіях відбувається елімінація генома одного з батьківських видів (Tunner, 1974), у Середньому Придніпров'ї - ставкової жаби (Морозов-Леонов, 1998).
Факт гібридизації зелених жаб був установлений у кінці 60-х років (Berger, 1967, 1968, 1970 та ін.) і відтоді з цієї проблеми опубліковано більше п'ятисот робіт, в яких комплекс R. esculenta s. l. розглядається як еволюційна модель. Проте, ряд питань залишається не з'ясованим, що пов'язано з труднощами діагностики гібридів. Особливий інтерес викликає феномен генних інтрогресій - інкорпорація генетичного матеріалу одного виду до генома іншого. У результаті в Придніпров'ї утворюються популяції озерної жаби, що містять домішок генетичного матеріалу ставкової жаби (Межжерин, Морозов-Леонов, 1997).
Регіоном даного дослідження являється Середнє Придніпров'я, де вперше було встановлено феномен генних інтрогресій (Морозов-Леонов, Межжерин, 1995; Межжерин, Морозов-Леонов, 1997). Тут знаходиться найбільший український мегаполіс - Київ, розташований на кордоні лісової та лісостепової зон, у самому центрі гібридної зони озерної та ставкової жаб. Очевидно ландшафти Середнього Придніпров'я, різко неоднорідні як за кліматичними зонами, так і по силі антропогенного впливу, можуть служити природною “лабораторією” дослідження процесів, що протікають при гібридизації зелених жаб.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: СТРУКТУРА ПОПУЛЯЦІЙ ТА ГІБРИДИЗАЦІЯ ЗЕЛЕНИХ ЖАБ RANA ESCULENTA COMPLEX УРБАНІЗОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ СЕРЕДНЬОГО ПРИДНІПРОВ'Я

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок