Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДЕКАЛОГ І ПРОБЛЕМА СВОБОДИ В МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІЙ КОНЦЕПЦІЇ АДВЕНТИЗМУ

ДЕКАЛОГ І ПРОБЛЕМА СВОБОДИ В МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІЙ КОНЦЕПЦІЇ АДВЕНТИЗМУ

Назва:
ДЕКАЛОГ І ПРОБЛЕМА СВОБОДИ В МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІЙ КОНЦЕПЦІЇ АДВЕНТИЗМУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,61 KB
Завантажень:
177
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМ. Г.С.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
Московчук Анатолій Васильович
УДК 21.15.61
ДЕКАЛОГ І ПРОБЛЕМА СВОБОДИ
В МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІЙ КОНЦЕПЦІЇ
АДВЕНТИЗМУ
Спеціальність - 09.00.11 - релігієзнавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ - 1998
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у Відділенні релігієзнавства Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України.
Науковий керівник: - доктор філософських наук, професор
Яроцький Петро Лаврентійович.
- зав. відділом проблем релігійних процесів
в Україні Інституту філософії
ім. Г.С.Сковороди НАН України
Офіційні опоненти: - доктор філософських наук, професор
Закович Микола Михайлович.
- зав. кафедрою культурології Національного
педагогічного університету ім. М.Драгоманова
кандидат філософських наук, доцент
Докаш Віталій Іванович.
- доцент кафедри релігієзнавства і теології
Чернівецького державного університету
ім. Ю.Федьковича
Провідна організація: - Інститут політології і етнонаціональних
досліджень НАН України
Захист відбудеться 11 червня 1999 р. о 14 год. на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д.26.161.03 в Інституті філософії НАН України за адресою: 252001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України: 252001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4.
Автореферат розісланий 11 травня 1999 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради,
кандидат історичних наук Надтока Г.М.
1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Досягнення особою інтелектуальної, моральної, духовної свободи впродовж всієї історії людства стояло в центрі філософських, богословських, моральних, етичних та політичних вчень. Проблему свободи і необхідності філософія тривалий час розглядала як антиномію: або все підпорядковане необхідності - тоді не може бути свободи, або ж є свобода, яка заперечує необхідність. Спробу з‘ясувати діалектичний звязок між свободою і необхідністю зробив Б.Спіноза, який визнав свободу як усвідомлену необхідність. Концепцію про етапи цього усвідомлення, які разом з тим є етапами соціалізації особи, розробив Г.Гегель. Безумовне веління моральній свідомості слідувати в поведінці законові І.Кант розглядав як категоричний імператив, умовою якого є свобода волі.
Акцентування уваги на пізнанні необхідності було значним досягненням філософської думки, завдяки чому виникла можливість з‘ясувати (хоча й в абстрактній формі) сутність діяльного ставлення людини до світу, Бога, розкрити механізм співвідношення між людськими цілями й певними законами розвитку природи і суспільства. Жодна політеїстична релігія не давала людині усвідомлення процесу вільного формування своєї особистості на грунті цілісного морально-етичного імперативу. Так, брахманізм підпорядкував свободу людини своїй елітарній концепції і ведичним ритуалам і заклинанням, які панували не лише над людиною, а й над богами. Конфуціанство як морально-етичне вчення і даосизм як філософсько-релігійна система проблемами свободи в контексті дискурсного визначення волі людини в морально-етичній площині не займалися. Вони підміняли проблему свободи заздалегідь сконструйованим типом благородної людини цзюн-цзи і неосяжно всезагальним принципом дао, який тотально панує скрізь і у всьому. Буддизм, виходячи із сансаричної концепції і визнання ролі карми, заперечував свободу волі особи. На позиціях фаталізму, тобто напередпризначеної долі людини, стоїть й іслам.
Свобода волі як здатність людини приймати рішення зі знанням справи, панувати над самим собою має біблійні витоки. Людина створена Творцем як вільна істота, наділена свободою волі, свободою вибору у вчиненні добра чи зла і здатністю усвідомленої відповідальності за свої вчинки.
Декалог як моральний Закон, даний з волі Яхве Мойсею, вперше в людській історії чітко визначив межі метафізичного, загальнолюдського (друга скрижаль), дав можливість людині усвідомлено зробити класичний стрибок із царства необхідності в царство свободи.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: ДЕКАЛОГ І ПРОБЛЕМА СВОБОДИ В МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІЙ КОНЦЕПЦІЇ АДВЕНТИЗМУ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок