Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Масовий терор як засіб державного управління в СРСР (1917-1941 рр.): Джерелознавче дослідження

Масовий терор як засіб державного управління в СРСР (1917-1941 рр.): Джерелознавче дослідження

Назва:
Масовий терор як засіб державного управління в СРСР (1917-1941 рр.): Джерелознавче дослідження
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
42,39 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
Національна академія наук України
Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського
Білокінь Сергій Іванович
УДК 947.084 (093)
Масовий терор як засіб державного управління в СРСР (1917-1941 рр.):
Джерелознавче дослідження
07.00.06 - Історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора історичних наук
Київ - 2000
Дисертацією є монографія.
Роботу виконано у відділі історії культури українського народу Інституту історії України НАН України.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук
Білас Іван Григорович,
Верховна Рада України.
доктор історичних наук
Грицак Ярослав Йосипович,
Інститут історичних досліджень
при Львівському національному
університеті ім. Ів.Франка,
директор,
доктор історичних наук, професор
Панченко Петро Пантелеймонович,
Інститут історії України НАН України,
завідувач відділу сучасної історії України.
Провідна установа Дніпропетровський державний університет,
історичний факультет.
Захист відбудеться 30 березня 2000 р. об 11 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.228.01 по захисту дисертацій в Інституті української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України
(252001 м.Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України.
Автореферат розсілано 24 лютого 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради І.В.Верба
Загальна характеристика роботи
Нинішній період української історіографії характеризується переходом від міфологізованого розгляду історії ХХ століття до відтворення історії реальної, що стало можливе внаслідок розпаду тоталітарної системи та старої форми державності й обвального набутку нових джерел. Розсекречення великих архівних масивів, розкриття спецфондів і ліквідація цензури на західні видання, передусім спогади, що перебували поза науковим обігом внаслідок існування залізної завіси, освоєння нових методик сприяють появі досліджень на якісно новому рівні.
Совєцький період української історії означав розрив історичної традиції. Попередній період з ним не гомогенний. Зв”язок часів перервався, багато рис нашого часу не випливають з попередньої культури українського народу. Внаслідок соціальної революції у суспільстві відбулися незворотні зміни. Жоден з представників вищого ешелону влади не веде свій рід від діячів української старшинсько-гетьманської державності ХVII-XVIII століть. Нові люди знають лише про два-три покоління предків. Ніхто не живе в тому самому домі, у тій самій садибі більш як 80 років. Усіх зірвано з місця. Ніхто не має вдома речей давніших, як дідусеві чи бабусині. Усе пограбували й понищили чи все пропало під час війни. Рідко хто живе тими самими ідеалами, що його дальші предки. Коріння обрубано. У великому, філософському сенсі треба розглядати ідею Маркса й Енґельса про відміну права спадкування, закріплену в декреті від 27 квітня 1918 року.
У роки совєцької влади в Україні збудовано Дніпрогес, потужну індустрію, з”явилися великі міські споруди, де їх раніше не було. Тим часом український національний організм зазнав таких кількісних і якісних деформацій, що дійшло до зміни його людської суті. Відбулось перетворення українського народу в населення, що набуло рис єдиного совєцького народу. Відомі тепер страшні події ХХ століття не можна визначити інакше, як національну Катастрофу. Одним з найважливіших засобів внутрішньої політики, що призвели до цього, саме й був масовий терор (МТ).
Його втілення у джерелах мало дуже специфічний, шифрований характер. Ці матеріали для історіографії часто зовсім нові, і напрямки їхнього вивчення ще не відстоялися. Можливо, варто було б зачекати, поки зміняться покоління співробітників владних структур, зокрема СБУ, відкриється решта джерел, стане зрозуміла міра репрезентативності не знищеного, зацілілого матеріалу, а робота з ним матиме характер нормального наукового дослідження. Автор пішов іншим шляхом. Хоча нинішні можливості роботи штучно обмежені, чекати на сприятливі умови не слід.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
Реферат на тему: Масовий терор як засіб державного управління в СРСР (1917-1941 рр.): Джерелознавче дослідження

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок