Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЗМІСТ І СТРУКТУРА ПРАВОСВІДОМОСТІ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

Загрузка...

ЗМІСТ І СТРУКТУРА ПРАВОСВІДОМОСТІ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

Назва:
ЗМІСТ І СТРУКТУРА ПРАВОСВІДОМОСТІ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,71 KB
Завантажень:
432
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Національна академія наук України
Інститут соціології
Бова Андрій Андрійович
УДК 316.66:340.11
ЗМІСТ І СТРУКТУРА ПРАВОСВІДОМОСТІ
НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
22.00.03 – соціальна структура, соціальні інститути
та соціальні відносини
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті соціології НАН України.
Науковий керівник доктор соціологічних наук,
старший науковий співробітник
Макеєв Сергій Олексійович,
Інститут соціології НАН України,
завідувач відділу
Офіційні опоненти:
доктор філософських наук, старший науковий співробітник Паніотто Володимир Ілліч, Київський міжнародний інститут соціології, генеральний директор
кандидат соціологічних наук Міщенко Михайло Дмитрович, Український інститут соціальних досліджень, завідувач відділу політичного аналізу і прогнозування
Провідна установа
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра галузевої соціології, м. Київ
Захист відбудеться 14 грудня 2001 р. о 12.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .229.01 в Інституті соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична, 12, м. Київ.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична, 12, м. Київ.
Автореферат розіслано “ 10 ” листопада 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Стукало С.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми обумовлена тим, що трансформація соціальної структури спричинила перебудову нормативно-ціннісних комплексів, втілених у правосвідомості. Одним із суттєвих наслідків цієї перебудови є тіньова нормотворчість, яка набула значного поширення в різних сферах життєдіяльності українського суспільства від верхніх прошарків (де побутують “конфіденційна юриспруденція”, “телефонне право”) до груп, що обіймають найнижчі соціальні позиції.
Актуальність дослідження змісту і структури правосвідомості обумовлена виникненням у соціальному житті України нових неформальних угод, які, не маючи офіційного закріплення, конкурують з юридичними вимогами. Інфраправові явища містять думки, установки, оцінки та нормативні взірці, що впливають на поведінку у сферах, формально урегульованих правом. Правосвідомість відбиває інфраправові конвенції, які відіграють значну роль у вербальній та реальній поведінці населення. Розгляд змісту і структури правової свідомості передбачає аналіз інституціалізації інфраправових явищ в Україні, і це зрозуміло, оскільки правосвідомість не лише відображає інфраправові конвенції, а й стає, своєю чергою, джерелом інфраправа.
Поряд з різноманітними дефініціями поняття правосвідомості (В.Кудрявцев, С.Боботов, Н.Бура, Д.Потопейко, О.Лукашова, І.Покровський, Т.Шавгулідзе, А.Долгова, В.Щегорцов, О.Ратинов, В.Чефранов, Й.Піхлер), залишаються недостатньо дослідженими теоретичні засади її структурування, виокремлення основних елементів з погляду соціології. Відсутній надійний інструментарій кількісної характеристики типів правосвідомості, чинників, які впливають на той чи інший тип. Це не дає змоги вірогідно вести мову про сформовані тенденції та фактори змінення цінностей правосвідомості. В спеціальній літературі проблеми трактування правосвідомості висвітлені недостатньо. Звязок інфраправових конвенцій та правосвідомості чітко не визначений.
Одними з перших у соціології звернули увагу на позаправові регулятори, які певною мірою замінили закон, Ф.Тьонніс, Е.Дюркгейм і М.Вебер. Дослідження “народного духу” (Volksgeist), “вільного права”, “живого права”, “неофіційного права”, “інтуїтивного права”, “правової свідомості” відбувалося у рамках історичної, соціологічної та психологічної теорії права. Наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. соціологічна думка приділяла особливу увагу обґрунтуванню вищезазначених понять (Є.Ерліх, Л.Дюгі, Г.Канторович, Ж.Гурвич, Л.Петражицький, П.Сорокін, Б.Кістяківський та ін.). Вплив соціальної структури на різноманітні прояви правової чи неправової поведінки, а також формування відповідних норм і типів правосвідомості досліджували в рамках концепцій аномії Р.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: ЗМІСТ І СТРУКТУРА ПРАВОСВІДОМОСТІ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок