Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> “Структурно-функціональні особливості драматургійних текстів”

Загрузка...

“Структурно-функціональні особливості драматургійних текстів”

Назва:
“Структурно-функціональні особливості драматургійних текстів”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,72 KB
Завантажень:
88
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Міністерство освіти і науки України
Дніпропетровський національний університет
Слюсар Наталія Олександрівна
УДК 881.161.2’367
“Структурно-функціональні особливості драматургійних текстів”
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2004


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови Дніпропетровського національного університету Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Баранник Дмитро Харитонович,
Дніпропетровський національний університет,
професор кафедри української мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Чабаненко Віктор Антонович,
Запорізький державний університет,
завідувач кафедри загального і
слов’янського мовознавства;
кандидат філологічних наук, доцент
Пруняк Володимир Васильович,
Криворізький державний
педагогічний університет,
доцент кафедри філологічних дисциплін
Провідна установа: Харківський державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди
Міністерства освіти і науки України,
кафедра української мови, м. Харків
Захист відбудеться “23” грудня 2004 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К. 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49050,
м. Дніпропетровськ, провулок Науковий, 13, корп. 1, філологічний факультет, ауд. 804.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: м. Дніпропетровськ, провулок Науковий, 13.
Автореферат розіслано “23”листопада 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук, доцент М.С. Ковальчук


Загальна характеристика роботи
Драма – особливий рід художньо-літературної творчості. У порівнянні з іншими двома літературними родами – епосом і поезією – драма виділяється суттєвими особливостями як у способах донесення до адресата (глядача) відтворюваних мовними засобами образів і подій, так і в мовній організації тексту літературного твору, призначеного для акторського відтворення в просторі сцени.
Ситуації та образи драматичного твору даються глядачеві у спосіб сприймання реальної (умовно-реальної), відтвореної на сцені ситуації, а також з участю двох рецепторів – зорового і слухового. У творах інших двох родів – епосі та поезії – сприймання змальованого словом образу чи ситуації відбувається за участі лише одного рецептора – зорового. До того ж, це зорове сприйняття досить специфічне: читач сприймає тільки графічний образ слова, який у його свідомості трансформується в уявні образи – людей, предметів, ситуацій.
З трьох літературних родів – епосу, лірики і драми – останній виділяється принципово суттєвими організаційно-мовними характеристиками. В епічному та ліричному родах літератури між автором (письменником) і тим, на кого розрахований твір (читачем), знаходиться тільки “чистий” текст. Факт художньо-естетичної реалізації такого тексту здійснюється шляхом зорового сприйняття читачем графічно переданого вербального ряду з відповідною трансформацією його в уявні образи, картини, ідеї. Ситуація мало змінюється і у випадках читання тексту майстром (і не обов’язково майстром) художнього слова: тут має місце сприйняття тексту твору за допомогою слухового рецептора з наступною, як і при “тихому” читанні, трансформацією тексту в уявні образи і картини. Актор, який читає текст, є своєрідним посередником між автором (письменником) і “споживачем” (читачем твору), він трансформує графічний текст у текст звуковий, здійснює перерозподіл рецепторів: зоровий рецептор замінюється на слуховий (хоч слухове сприймання може певною мірою доповнюватись сприйманням зоровим, оскільки при читанні тексту актор, природно, використовує і деякі сприймані зором супровідні засоби, наприклад, міміку, жести).
Текст драматичного роду літератури, на відміну від текстів інших двох літературних родів, зорієнтований не тільки на словесне відтворення зафіксованої у писемній формі картини дійсності.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: “Структурно-функціональні особливості драматургійних текстів”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок