Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТЕОРІЯ ДИСИПАТИВНОГО КОЛЕКТИВНОГО РУХУ В АТОМНИХ ЯДРАХ

Загрузка...

ТЕОРІЯ ДИСИПАТИВНОГО КОЛЕКТИВНОГО РУХУ В АТОМНИХ ЯДРАХ

Назва:
ТЕОРІЯ ДИСИПАТИВНОГО КОЛЕКТИВНОГО РУХУ В АТОМНИХ ЯДРАХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,72 KB
Завантажень:
103
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Національна Академія наук України
Науковий центр “Інститут ядерних досліджень”
Іванюк Федір Олексійович
УДК: 539.142
ТЕОРІЯ ДИСИПАТИВНОГО
КОЛЕКТИВНОГО РУХУ
В АТОМНИХ ЯДРАХ
Спеціальність 01.04.16 – фізика ядра, елементарних частинок і
високих енергій
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора фізико-математичних наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в науковому центрі “Інститут ядерних досліджень” НАН України.
Науковий консультант:
доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Пашкевич Віталій Володимирович, Лабораторія теоретичної фізики Об”єднаного інституту ядерних досліджень, м. Дубна, провідний науковий співробітник.
Офіційні опоненти:
доктор фізико-математичних наук, професор Ігнатюк Анатолій Володимирович, Фізико-енергетичний інститут, м. Обнінськ, завідувач теоретичного відділу;
доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Стешенко Андрій Йосипович, Інститут теоретичної фізики ім. М.М.Боголюбова НАН України, м. Київ, провідний науковий співробітник;
доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Теренецький Костянтин Олегович, Науковий центр “ІЯД” НАН України, м. Київ, завідувач відділу теорії ядерних реакцій.
 
Провідна установа:
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра квантової теорії поля, м. Київ
Захист відбудеться 31 січня 2002 р. о 1415 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.167.01 в Науковому центрі “ІЯД” НАН України за адресою: 03680, м. Київ, пр. Науки, 47.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Наукового центру “ІЯД” НАН України за адресою: 03680, м. Київ, пр. Науки, 47.
Автореферат розісланий 25 грудня 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Осташко В.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Колективний рух в атомних ядрах проявляється в різноманітних формах – від коливних і обертових збуджень в парно-парних ядрах та гігантських резонансів до процесів з великою зміною форми ядра, які відбуваються при зіткненні важких іонів з ядрами і при поділі ядер. Особливу увагу викликають дисипативні властивості цих процесів – перетворення частини енергії колективного руху у внутрішнє збудження (перехід в тепло).
Явище дисипації енергії було введене в ядерну фізику Крамерсом ще в 1940 році в роботі, присвяченій дослідженню швидкості протікання хімічних реакцій. Поділ ядра розглядався в цій роботі по аналогії з рухом броунівської частинки. Було показано, що врахування взаємодії броунівської частинки із в”язким середовищем призводить до зменшення швидкості розпаду в порівнянні з виразом Бора-Уілера, який був запропонований на рік раніше, і в якому в”язкість колективного руху не враховувалась. Однак, теорія Бора-Уілера була настільки успішною, що робота Крамерса протягом кількох десятиріч залишалась без уваги. Тільки в 70-х роках з розвитком техніки прискорення важких іонів та дослідженням глибоко непружних реакцій, в яких відбувається передача значного числа нуклонів, кутового імпульсу та енергії збудження, проблема дисипації енергії знову привернула увагу фізиків.
Поряд з реакціями глибоко непружних передач інформацію про ядерне тертя отримували з експериментів з поділу ядер, в яких за допомогою вимірів повної кінетичної енергії фрагментів поділу було показано, що під час руху від сідлової деформації до місця розриву відбувається незворотна передача частини колективної кінетичної енергії у внутрішні ступені свободи фрагментів поділу.
Ще одним підтвердженням наявності значних сил ядерного тертя, які суттєво сповільнюють процес поділу, стало відкрите у 80-ті роки перевищення числа легких частинок і гамма-квантів, що вилітають з ядра в процесі поділу, над оцінками на базі статистичної моделі.
Варто відмітити, що інформацію про колективні моди ізоскалярного типу отримують з експериментальних даних, в основному з поділу ядер, досить непрямим способом. Наприклад, шляхом порівняння числа легких частинок чи гамма-квантів, що випромінюються в процесі поділу, з розрахунками в рамках певних теоретичних моделей.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ТЕОРІЯ ДИСИПАТИВНОГО КОЛЕКТИВНОГО РУХУ В АТОМНИХ ЯДРАХ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок