Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Соціально-філософське осмислення картини світу київського книжника ХІ ст. (на матеріалі спадщини митрополита Іларіона)

Соціально-філософське осмислення картини світу київського книжника ХІ ст. (на матеріалі спадщини митрополита Іларіона)

Назва:
Соціально-філософське осмислення картини світу київського книжника ХІ ст. (на матеріалі спадщини митрополита Іларіона)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,77 KB
Завантажень:
293
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Северилова Поліна Вячеславівна
УДК 130.1:94 (367)
Соціально-філософське осмислення картини світу київського книжника ХІ ст. (на матеріалі спадщини митрополита Іларіона)
Спеціальність: 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Донецьк – 2003
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі філософії Донецького національного університету
Науковий керівник – кандидат філософських наук, доцент,
Андрєєва Тетяна Олександрівна , зав. кафедри філософії Донецького національного університету;
Офіційні опоненти – доктор філософських наук, доцент,
Павленко Юрій Віталійович,
Інститут світової економіки
та міжнародних відносин НАН України;
головний науковий співробітник відділу
глобальних проблем сучасної цивілізації;
кандидат філософських наук,
Муза Дмитро Євгенович,
доцент кафедри філософії Донецького національного технічного університету
Провідна установа – Центр гуманітарної освіти НАН України, м. Київ
Захист відбудеться “12” травня 2003 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.06 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук у Донецькому національному університеті за адресою: 83005, м.Донецьк, вул. Університетська, 24.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Донецького національного університету за адресою: 83005, м.Донецьк, вул. Університетська, 24.
Автореферат розіслано 11 квітня 2003 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук Сушинський М.І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Спадщина митрополита Іларіона – це перші пам’ятки київської книжності, що дійшли до наших часів. Навіть один цей факт примушує знову і знову вдивлятися і вдумуватись у ті смисли, в ті ціннісні орієнтири, що розкриваються зараз, у ту перспективу, що звернена із минулого у майбутнє, до реальності нашого теперішнього існування. Бачення світу і місця в ньому людини у творах Іларіона незмінно ставить питання про першоджерела і першосмисли нашого суспільного буття, про долю вітчизняної традиції загалом і про наше традиційне буття.
З цього погляду слід розуміти образ світу книжника Іларіона як подію, що “дана”, здійснена, архітектонічно завершена і своєю досконалою завершеністю вже містить у собі “наше все”. Поряд із цим сучасник може побачити в образі світу, що зображується київським книжником, і “задане” – діалогічну зверненість традиції до майбутніх часів, до нашого сьогодення. Можна стверджувати, що унікальність філософської спадщини Іларіона обумовлена не лише неперевершеними художніми або безперечними інтелектуальними достоїнствами, але, перш за все, своєю темою, тим питанням, з яким Київська Русь виходить з “ідольської тьми”, з мовчання і “невігласія”. Йдеться про фундаментальне для християнської історіософії питання “про Закон і Благодать”. Із ним у староруську думку входить проблематика, що визначає обумовлені християнською вірою шляхи подальшого розвитку філософського мислення – релігійно-філософську заданість, етичну та історіософську спрямованість. Суть і ключове значення цього питання не тільки для давньоруської, але й усієї християнської релігійно-філософської традиції полягає в тому, що з’ясовуються не просто два концепти або дві соціальні чи культурні універсалії, а сама сутність вчення про буття, про мету та зміст існування світу й соціуму.
Той факт, що перші пам’ятки давньоруської думки входять в історію під знаком смислоутворюючих питань буття, примушує замислитись над їх особливим значенням для становлення національної й духовної свідомості Традиції. Пошук відповідей на порушені питання і обумовлює актуальну направленість соціально-філософського аналізу києворуської думки ранньої доби. Він не тільки примушує весь час повертатися до першоджерел, не тільки дає можливість переосмислення минулого чи ставлення до нього, але й, передусім, дарує здатність осмислення самих себе, свого місця у мінливому історичному існуванні в цю мить, як і в Бутті взагалі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Соціально-філософське осмислення картини світу київського книжника ХІ ст. (на матеріалі спадщини митрополита Іларіона)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок