Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПОСЕЛЕННЯ, ЖИТЛО І САДИБА ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОГО ІСТОРИКО-ПОЛІТИЧНОГО ПОГРАНИЧЧЯ

Загрузка...

ПОСЕЛЕННЯ, ЖИТЛО І САДИБА ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОГО ІСТОРИКО-ПОЛІТИЧНОГО ПОГРАНИЧЧЯ

Назва:
ПОСЕЛЕННЯ, ЖИТЛО І САДИБА ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОГО ІСТОРИКО-ПОЛІТИЧНОГО ПОГРАНИЧЧЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,24 KB
Завантажень:
67
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНОЗНАВСТВА ІМ. І. КРИП’ЯКЕВИЧА
ІНСТИТУТ НАРОДОЗНАВСТВА
РАЧКОВСЬКИЙ ГРИГОРІЙ В’ЯЧЕСЛАВОВИЧ
УДК 39 : 728 (477.8) “18-19”
ПОСЕЛЕННЯ, ЖИТЛО І САДИБА ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОГО ІСТОРИКО-ПОЛІТИЧНОГО ПОГРАНИЧЧЯ
Спеціальність 07.00.05 – Етнологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі етнології Львівського національного університету імені Івана Франка.
Науковий керівник: Макарчук Степан Арсентійович, доктор історичних наук, професор кафедри етнології Львівського національного університету імені Івана Франка, Заслужений діяч науки і техніки України.
Офіційні опоненти: Гошко Юрій Григорович, доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту народознавства НАН України, Заслужений діяч науки і техніки України;
Данилюк Архип Григорович, кандидат історичних наук, доцент кафедри географії України Львівського національного університету імені Івана Франка.
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
Захист відбудеться “27” травня 2003 р. о. 15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .222.01 для захисту дисертацій в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України та Інституті народознавства НАН України (79026, Львів, вул. Козельницька, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України
Автореферат розісланий “21” квітня 2003 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор історичних наук Патер Іван Григорович
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Поселення, садиба та житло відносяться до найважливіших складових частин матеріальної культури етносу. Особливості природно-географічних, соціально-економічних та історичних умов різних регіонів України сприяли формуванню своєрідних форм поселень, різновидів забудови садиб та типів житла. На основі локальних особливостей традиційної матеріальної і духовної культури українського народу визначаються певні історико-етнографічні регіони.
Однак, відмінний політичний статус територій протягом певного проміжку часу накладав свій відбиток на етнокультурні риси населення. Рівно ж, позитивно чи негативно на уніфікацію народної матеріальної куль-тури впливав політично-адміністративний поділ України останніх століть навіть тоді, коли в адміністративні одиниці входили відмінні в етно-графічному відношенні території, як наприклад Волинь і Полісся у Во-линській губернії у складі Росії чи Волинське воєводство у складі міжвоєнної Польщі.
Питання етнографічного районування України на сьогодні вивчене недос-татньо. При використанні різних підходів історико-політичні та історико-етнографічні землі часто подаються як категорії одного змісту, що, в свою чергу, призводить до неоднозначного трактування категорій.
Територія етнографічної Волині за наслідками трьох поділів Польщі у ХVІІІ ст. була розчленована між Австрією та Росією. У зв’язку з цим частина єдиної волинської етнічної території опинилася в умовах різних політичних режимів. Цей стан підтримувався і в першій половині ХХ ст., коли всі історичні волинські землі були окуповані спочатку Польщею, а згодом Німеччиною. Ці держави в політичному відношенні продовжували зберігати так званий “Сокальський кордон” між колишніми російською та австрійською частинами Західної України. Таким чином, один і той же висхідний етнографічний масив перебував у різних політичних умовах понад 170 років. За цей час на волинських землях, які перебували у складі Королівства Галичини і Володимирії та Російської монархії, відбувалися відмінні процеси в етнополітичних та етнокультурних сферах. Змінювалась субетнічна самосвідомість мешканців австрійської частини волинських земель на галицьку субетнічну самосвідомість. За умов політичної роз’єднаності колись єдиного етнокультурного масиву по обох боках державного кордону з’явилися відмінності у складових частинах матеріальної культури.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ПОСЕЛЕННЯ, ЖИТЛО І САДИБА ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОГО ІСТОРИКО-ПОЛІТИЧНОГО ПОГРАНИЧЧЯ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок