Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Формування номенклатури назв релігійних споруд в українській мові

Загрузка...

Формування номенклатури назв релігійних споруд в українській мові

Назва:
Формування номенклатури назв релігійних споруд в українській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,19 KB
Завантажень:
477
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Харківський державний педагогічний університет ім.Г.С.Сковороди
ПІДДУБНА НАТАЛІЯ ВІТАЛІЇВНА
УДК 801.31:800.2
Формування номенклатури назв релігійних споруд в українській мові
10.02.01 - українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків - 20000
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Харківського державного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди
Редін Петро Олексійович
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української філології Дніпропетровського національного університету
Коломієць Микола Пилипович;–
кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна
Венєвцева Любов Василівна.
Провідна установа – Інститут української мови НАН України, відділ лексикології, термінології та ономастики.
Захист відбудеться 16 листопада 2000р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.053.03 в Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди (адреса: 61168, м.Харків, вул. Блюхера, 2, ауд. 205В).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г С.Сковороди (61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2).
Автореферат розіслано 18 вересня 2000р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради О.А.Олексенко
Загальна характеристика роботи
Сучасний етап розвитку науки позначений підвищеним інтересом дослідників до тих явищ і процесів, які перебували поза увагою вчених. До таких явищ і процесів належать практично всі, які так або інакше апелюють до питань релігії. Наукова мовознавча традиція, яка склалася в Україні впродовж ХХ ст., зверталася до вивчення української релігійної лексики переважно опосередковано. Підвищення уваги до неї в українському мовознавстві в останнє десятиліття стало можливим завдяки демократизації та гуманізації суспільства, зверненню до питань духовності. Оскільки відбиття у мові концептуальної картини світу [ККС] – актуальна проблема сучасної лінгвістики (див. роботи Г.Колшанського, Л.Лисиченко, Б.Серебренникова й ін.), виникла потреба детального вивчення релігійної лексики як такої, що вербально відображує одну зі складових ККС – міфолого-релігійну.
Деяким питанням вивчення української релігійної лексики були присвячені роботи О.Горбача, Є.Грицака, П.Коваліва, І.Огієнка. В останні роки ХХ ст. у зв'язку зі зміною суспільно-політичної орієнтації в Україні посилилася увага до культурно-духовного життя, що зумовило появу публіцистичної та науково-популярної літератури, в якій подаються найменування релігійних осіб, споруд і їх частин, предметів, використовуваних під час проведення релігійних обрядів (роботи І.Вайнтруб, Н.Кочан, В.Мокрого та ін.). Разом із цим виникла потреба у науковому підході до вивчення релігійної лексики, особливо термінологічної. Зокрема українська релігійна система вперше розглядається у підручнику Т.Панько, І.Кочан і Г.Мацюк “Українське термінознавство”.
З'явилися статті та дисертаційні дослідження, присвячені вивченню окремих груп релігійної лексики і термінології (С.Бібла, І.Бочарова, Н.Пуряєва, М.Юрковський та ін.). Досить активно дискутуються правописні питання релігійних найменувань (Н.Дзюбишина-Мельник, О.Захарків, М.Кондор, Н.Рибак, М.Трофимук, О.Федик та ін.). Як у лінгвістиці, так і в цілому у суспільстві виник особливий інтерес до проблеми функціонування рідної мови у сфері релігії (Л.Звонська-Денисюк, архієп. І.Ісіченко, О.Кислюк, М.Ярмолюк та ін.). З цього приводу В.Німчук слушно зауважив: “Проблема мови в храмах, де моляться, не є суто внутріцерковною. Однаковою мірою це загальнокультурна проблема.”
Незважаючи на активізацію вивчення релігійної лексики, у вітчизняному мовознавстві досі досліджені лише окремі її лексико-семантичні групи (ЛСГ), наприклад, назви церковних чинів та посад і назви релігійних свят.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: Формування номенклатури назв релігійних споруд в українській мові

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок