Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЗАСОБИ ТЕМА-РЕМАТИЧНОГО ПОДІЛУ ВИСЛОВЛЕННЯ

Загрузка...

ЗАСОБИ ТЕМА-РЕМАТИЧНОГО ПОДІЛУ ВИСЛОВЛЕННЯ

Назва:
ЗАСОБИ ТЕМА-РЕМАТИЧНОГО ПОДІЛУ ВИСЛОВЛЕННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,02 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Міністерство освіти і науки України
МЕРКУЛОВА Наталя Олексіївна
УДК 81’367=161.2
ЗАСОБИ ТЕМА-РЕМАТИЧНОГО ПОДІЛУ ВИСЛОВЛЕННЯ
Спеціальність 10.02.01. ? українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2006


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Донецького національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник:
доктор філологічних наук, професор, академік АН ВШ України Загнітко Анатолій Панасович, Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор, академік АН ВШ України Баранник Дмитро Харитонович, Дніпропетровський національний університет Міністерства освіти і науки України;
кандидат філологічних наук, доцент Мараховська Валентина Гаврилівна, Горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов Міністерства освіти і науки України, декан факультету іноземної та української мов.
Провідна установа:
Рівненський державний гуманітарний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра української мови, м.Рівне.
Захист відбудеться “7” квітня 2006 р. о 1000 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К .051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Гагаріна, 72, корп.1.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Козакова, 8.
Автореферат розіслано 7” березня 2006 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук, доцент __________ Ковальчук М.С.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дисертація присвячена дослідженню засобів вираження актуального членування висловлення в українській мові.
Проблеми комунікативного синтаксису розглядаються в сучасній лінгвістичній літературі переважно на матеріалі чеської, російської, англійської мов. В українському мовознавстві комунікативна граматика знаходиться ще тільки на етапі активного становлення. Тому дослідження засобів тема-рематичного поділу висловлення є актуальним. Закономірності актуального членування висловлення в українському мовознавстві не мають повноцінного висвітлення в жодному з розділів лінгвістичної науки. Не існує й окремої галузі мовознавчих знань, що вивчала б процес творення мовлення, зв'язок мисленнєвої і мовленнєвої діяльності, акт інтуїтивного членування висловлення. Теорію актуального членування можна розглядати в кількох аспектах: по-перше, у зв'язку із формально-граматичним і семантико-синтаксичним членуванням речення; по-друге, в аспекті вивчення психо- та нейролінгвістикою глибинних мисленнєвих процесів, що безпосередньо визначають тип мовленнєвого членування; по-третє, у зв'язку із програмованістю структури речення валентною рамкою предиката-ядра; по-четверте, розгляд синтагматичних і парадигматичних зв'язків висловлень у дискурсі тощо.
Новим у підході до актуального членування є мета систематизувати усі наявні в мовленні експліцитні та імпліцитні засоби вираження актуалізації, які слід кваліфікувати як ремоідентифікатори. Ці елементи утворюють ієрархічно зумовлену систему, кожен член якої характеризується власними диференційними особливостями.
Українська мова має свої неповторні засоби маркування теми і реми. Саме ці засоби надають мові унікальності під час наголошення мовцями певної актуальної інформації. Вивчення актуального членування саме в такому аспекті дає змогу заповнити прогалину в українському комунікативному синтаксисі загалом, а також має перспективи створення окремого повноцінного розділу лінгвістики, наукового напряму, що б вивчали явище комунікації в усіх аспектах. Такий підхід є певною мірою новаційним у практиці дослідження актуального членування висловлення. На сьогодні не існує ґрунтовної праці, в якій встановлювалися б закономірності маркування одиниць актуального членування – теми і реми.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ЗАСОБИ ТЕМА-РЕМАТИЧНОГО ПОДІЛУ ВИСЛОВЛЕННЯ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок