Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Формування сенсорних образів на основі нюхових відчуттів

Формування сенсорних образів на основі нюхових відчуттів

Назва:
Формування сенсорних образів на основі нюхових відчуттів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,16 KB
Завантажень:
426
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України
Костюченко Олена Вікторівна
УДК 159.938; 159.947.5
Формування сенсорних образів на основі нюхових відчуттів
спеціальність 19.00.01 - загальна психологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ - 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті психології імені Г.С.Костюка АПН України
Науковий керівник: академік АПН України, доктор психологічних наук, професор
Моляко Валентин Олексійович,
Інститут психології імені Г.С.Костюка,
завідувач лабораторії психології творчості.
Офіційні опоненти: доктор психологічних наук, професор
Титаренко Тетяна Михайлівна,
Інститут соціальної та політичної психології
АПН України
кандидат психологічних наук, доцент
Скребець Василь Олексійович,
Чернігівський обласний інститут післядипломної освіти, доцент
Провідна установа: Національний педагогічний університет ім. М.П.Драгоманова,
кафедра психології, МОН України
Захист відбудеться “17“ грудня 2003 р. об 11 годині на засіданні спеціалізованної вченої ради К 26.453.02 в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України за адресою: 01033, м.Київ, вул. Панківська, 2 , 2-ий поверх, зал засідань.
 
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України (01033, м.Київ, вул. Панківська, 2 ).
Автореферат розісланий “14” листопада 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Андрієвська В.В


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. В умовах сьогодення, іноді далеких від оптимальних, з постійними інформаційними перевантаженнями, потрібно шукати нові ресурси поліпшення діяльності людини, в якій велике значення має розвиток інтегрованої взаємодії розумових і сенсорних процесів. У цій складній взаємодії сенсорні процеси забезпечують орієнтування у конкретних ситуаціях, здійснюючи обробку чуттєвих вражень і створення цілісного образу сприйнятого матеріалу. Саме на закономірностях сенсорного збереження грунтується спроможність людини до швидких рішень, виявленні суттєвих ознак одержаної інформації для наступного її опрацювання [М.Айзенк, Дж.Еванг, Р.Солсо, Р.Спірнберг та ін.]. Відчуття і сприймання є первісним джерелом знань людини про навколишній світ, а сам процес відображення людиною об'єктів і явищ дійсності є перетворенням чуттєвих вражень у сенсорні образи, аде-к-ва-т-ні як пре-д-ме-то-ві, так і за-вдан-ням ді-я-ль-но-с-ті [Б.Г.Ананьєв, Д.С.Брунер, Ю.П.Ведін,В.П.Зінченко,А.В.Запорожець,Г.С.Костюк, О.М.Леонтьєв, А.Д.Логвиненко].
Особливості сприймання ін-фор-ма-ції та її пе-ре-роб-ки виявляються в переважному орі-є-н-туванні на чут-тє-вий або сло-ве-с-ний ма-те-рі-ал (Б.Г.Ананьєв, С.Ф.Гамаюнов, Х.Гордон, Х. Двайт, С.Н.Добронравов, Б.Ф.Ломов, П.Спері та ін.). У наш час школа зорієнтована переважно на вербальні інформаційні системи, які поступово зводять нанівець чуттєве світосприймання. Тим часом розвиток у дітей сенсорних процесів дає їм змогу в процесі праці і навчання відчувати світ у його повному чуттєвому обсязі. З аналізу теоретичних праць вітчизняних та зарубіжних психологів [Б.Г.Ананьєв, Н.П.Анісімова, Г.С.Костюк, В.А.Крутецький, О.М.Леонтьєв, С.Д.Максименко, Ж.Піаже, В.Д.Шадріков та ін.] випливає ідея необхідності інтегрування вербально і невербально спрямованого навчально-виховного процесу в школі, включення сенсорно-орієнтованих завдань у практику шкільного навчання.
Дуже цікавим і поки що найменш теоретично розробленим є питання про роль нюхових відчуттів і сприйнять в життєдіяльності людини. Це повязано в першу чергу з тим, що більшу частину усвідомленої інформації людина отримує через зорові та слухові аналізатори. В системі відчуттів і сприймань різної модальності нюхові найменш вивчені, хоча їх поглиблене дослідження на часі: інтенсивний розвиток побутової хімії, парфумерної індустрії, насичення ринку різними препаратами для приміщень, в яких перебуває людина, - все це вимагає знання впливу нюхових подразників на здоровя людини, зокрема її нервові процеси. На практиці нюхові подразники відіграють значну роль у комунікації, сексуальних стосунках, “приємні” і “неприємні” запахи орієнтують людину у відповідній ситуації, вони найтісніше пов'язані з емоціями огиди або задоволення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Формування сенсорних образів на основі нюхових відчуттів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок