Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СПРИЙМАННЯ ПІДЛІТКАМИ ПОЕТИЧНОЇ ФОРМИ

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СПРИЙМАННЯ ПІДЛІТКАМИ ПОЕТИЧНОЇ ФОРМИ

Назва:
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СПРИЙМАННЯ ПІДЛІТКАМИ ПОЕТИЧНОЇ ФОРМИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,17 KB
Завантажень:
398
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ІНСТИТУТ ПСИХОЛОГІЇ імені Г.С.КОСТЮКА
АПН УКРАЇНИ
ОРЛОВА СВІТЛАНА ІВАНІВНА
УДК 159.922.7.–053.6
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
РОЗВИТКУ СПРИЙМАННЯ ПІДЛІТКАМИ ПОЕТИЧНОЇ ФОРМИ
19.00.07 – педагогічна та вікова психологія
Автореферат
Дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Рівненському державному гуманітарному університеті МОН України
Науковий керівник: кандидат психологічних наук, доцент
Михальчук Наталія Олександрівна,
Рівненський державний гуманітарний університет МОН України,
завідувачка кафедри практики англійської мови
Офіційні опоненти: член-кореспондент АПН України,
доктор психологічних наук, професор
Боришевський Мирослав Йосипович,
Інститут психології імені Г.С. Костюка АПН України,
завідувач лабораторії психології особистості імені П.Р. Чамати
кандидат психологічних наук, доцент
Денисюк Антоніна Степанівна,
Волинський державний університет імені Лесі Українки,
доцент кафедри педагогічної та вікової психології
Провідна установа: Дрогобицький державний педагогічний університет
МОН України, кафедра психології
Захист відбудеться 15 червня 2005 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.453.01 в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України за адресою: 01033, м.Київ – 33, вул. Паньківська, 2
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України.
Автореферат розіслано 14 травня 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Балл Г.О.ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Підлітковий період – важливий і водночас дуже складний етап становлення особистості. Характеризуючи його, слід мати на увазі ряд обставин. З одного боку, за рівнем та особливостями свого психічного розвитку підлітки ще не повністю вийшли з дитинства; з другого – вони вже стоять на порозі дорослого життя, в їхній поведінці реально виражається спрямованість на дорослі форми взаємин.
Науковий інтерес до зазначеної проблематики знаходить вияв, серед іншого, у дослідженнях сприймання й розуміння підлітками художніх текстів, зокрема поетичних.
Поезія збагачує емоційне життя школярів, виводить їх за межі вузькоособистісних переживань, прилучаючи до загальнолюдських. Лаконічність, ємкість, образність поетичної мови створюють основу для розвитку культури мовлення школярів, розуміння художнього слова. Тому поезія має відіграти значну роль у формуванні особистості підлітка. Така ситуація визначає актуальність вивчення проблеми, якій присвячене дане дослідження. Тим більше, що науковці (Н.Д.Молдавська, З.Н.Новлянська та ін.) наголошують: саме в підлітковому віці прокидається особливий інтерес до поезії. Поезія стає однією з культурних форм, якою підлітки виражають свої переживання.
Інтерес підлітків до форми поетичного твору зумовлений активним пошуком засобів самовираження, індивідуалізації, який пов’язаний у цьому віці з контекстом інтимно-особистісного спілкування.
У ''Психології мистецтва'' Л.С.Виготським показано, що психологічний ефект сприймання літературного твору зумовлений насамперед його формою. У працях М.М.Бахтіна було запроваджене поняття внутрішньої архітектонічної форми, яка відображає авторське бачення описуваної події і тому більше, ніж зовнішня форма, спрямована на діалог з читачем. Зі сказаного є зрозумілою актуальність вивчення процесів сприймання поетичної форми у рамках аналізу розвитку особистості.
Сприймання підлітками поетичної форми було предметом ряду досліджень (Л.Г.Жабицька, Ю.П.Крупник, Д.О.Леонтьєв, Н.Н.Молдавська, Л.Ф.Обухова та ін.). Звертається увага на індивідуальні особливості школярів при сприйманні ними художніх творів, зокрема на співвідношення першої та другої сигнальних систем у цьому процесі (В.В.Андрієвська, А.В.Бєляєва, Т.В. Косма, С.П. Крегжде, Є.Д.Любимова, Д.Ф.Ніколенко, О.І.Никифорова та ін.). Було виявлено труднощі при сприйманні образної й виразної сторін віршів учнями 7-8 класів: підлітки, як правило, не бачать виразних засобів, якщо перед ними не ставиться завдання їх виділити (С.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СПРИЙМАННЯ ПІДЛІТКАМИ ПОЕТИЧНОЇ ФОРМИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок