Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ДІЇ

Загрузка...

ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ДІЇ

Назва:
ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ДІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,56 KB
Завантажень:
498
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова
Попенко Ольга Михайлівна
УДК 81’367.625
ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ДІЇ
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Ніжинського державного педагогічного університету імені Миколи Гоголя, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник - доктор філологічних наук, професор
ПЛЮЩ Марія Яківна,
Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова,
професор кафедри української мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
СОЛОГУБ Надія Миколаївна,
Інститут української мови НАН України,
провідний науковий співробітник
відділу культури мови і стилістики
кандидат філологічних наук, доцент
СТЕПАНЕНКО Микола Іванович,
Полтавський державний педагогічний
університет імені В.Г. Короленка,
завідувач кафедри української мови
Провідна установа - Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, Інститут філології,
кафедра сучасної української мови,
Кабінет Міністрів України, м. Київ
Захист відбудеться "19" квітня 2005 року о 16.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий "14" березня 2005 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Гальона Н.П.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У сучасному мовознавстві помітно зросла увага вчених до різнорівневої природи повнозначних слів. Одним із перспективних напрямків дослідження лексичних одиниць є вивчення їх семантики не тільки на словниковому рівні, а й на рівні синтаксичного функціонування, оскільки денотативна віднесеність слова зумовлює функціональне роздвоєння його: воно призначене для ідентифікації позначуваного, а також для виконання певної функції в реченні.
Взаємодія лексики й граматики виявляється в граматичних категоріях, але особливо помітна вона в семантизованих (менш формальних) категоріях, що трактуються як функціонально-семантичні, або “приховані” (за термінологією Б.Уорфа – “криптотипи”), які не знаходять явного морфологічного вираження. До таких категорій належить функціонально-семантична категорія інтенсивності дії, яка в дієсловах співвідносна з двома рівнями мови – морфологічним і синтаксичним.
Дослідники дієслова (О.М.Пєшковський, О.О.Потебня, О.О.Шахматов, В.В.Виноградов, І.І.Мєщанінов та інші) постійно підкреслювали необхідність вивчення його категорійної семантики з урахуванням зв’язків в окремих мовних ярусах та міжрівневої взаємодії лексики й граматики.
У вивчення дієслівних категорій вагомий внесок внесли О.В.Бондарко, І.Р.Вихованець, А.П.Грищенко, Т.Є.Масицька, В.М.Русанівський, Н.П.Сидорова, Н.М.Фірсова та інші. Проте досі залишається недостатньо з’ясованою граматична семантика дієслів, що відображає поняттєву категорію інтенсивності динамічної ознаки й ґрунтується на протиставленні “дія, неозначена щодо ступеня і міри вияву” – “дія, означена за ступенем або мірою її вияву”. Ще у філологічних спостереженнях Г. Павського, а далі в І.І.Давидова було виділено як видові значення три ступені кількісної і якісної видозміни того самого дієслова (перший, середній та останній: прочитать, почитывать, читывать). У подальшому ця теорія була уточнена К.С.Аксаковим, М.П.Некрасовим, проте й дотепер викликає дискусії багатьох учених. Насамперед спостерігається розбіжність у трактуванні кількісних і якісних ознак дії. Зокрема поняття ступеня кваліфікувалося як поєднання кількісно-часових і просторових ознак дії (Г.Павський) або як поєднання кількісно-часових і якісно-часових ознак (К.Аксаков), якісно-часових ознак і сили, й енергії дії (М.Некрасов). О.О.Потебня вважав, що “формування ступенів тривалості треба уявляти як складний процес розвитку абстрактних понять про дію”.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ДІЇ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок