Головна Головна -> Реферати українською -> Логістика, товарознавство -> Ціна і ринкова рівновага

Ціна і ринкова рівновага

Назва:
Ціна і ринкова рівновага
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,00 KB
Завантажень:
180
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
Ціна і ринкова рівновага


ЦІНА І РИНКОВА РІВНОВАГА
Ціна товару і закон вартості. — Попит і пропозиція та їх залежність від ціни товару. — Еластичність попиту і пропозиції. — Ціна ринкової рівноваги.
1. Ціна товару і закон вартості
Товари продаються і купуються завдяки тому, що маючи певну цінність (вартість), вони набувають грошової оцінки, мають свою ціну. Ціна завжди пов'язана з цінністю (вартістю) товару. Оскільки в економічній теорії існують різні версії вартості товару, то немає єдності й у визначенні сутності його ціни.
Прихильники трудової теорії вартості (зокрема, Д.Рікардо і К.Маркс) вважали, що ціна - це грошовий вираз вартості товару, коли остання визначається витратами суспільне необхідної праці на його виробництво. Ринкова ціна товару є ціною його виробництва, яка включає середні витрати виробництва і середній прибуток. З цих позицій, ціна товару утворюється під дією закону вартості.
За маржиналістською концепцією (неокласичною теорією) ціна товару складається співвідношенням попиту і пропозиції на ринку. У свою чергу, попит на товар визначається його граничною корисністю, а пропозиція - величиною граничних витрат. Ціна товару, що визначається на основі граничної корисності блага є ціною покупця, а ціна, розрахована за граничними витратами фірми - ціною продавця. Реальна ринкова ціна товару формується в результаті суперечливої взаємодії цін покупця і продавця.
Сучасна економічна теорія намагається об'єднати в ціні товару "об'єктивність", тобто вартість, і "суб'єктивність", тобто граничну корисність, через яку визначається цінність. Обидва підходи можна об'єднати через закон вартості, який, з певними допущеннями, можна трактувати як закон граничної корисності.
Суть закону вартості полягає в тому, що обмін товарами здійснюється на основі їх вартості, або цінності, за термінологією неокласиків. Вартість обов'язково проявляється через ціну.
Під дією попиту і пропозиції ціна товару постійно відхиляється від його вартості (цінності) у той чи інший бік. Відхилення цін від вартості за умов вільної конкуренції є необхідною умовою дотримання балансу попиту і пропозиції, тобто рівноваги ринку даного товару. У цьому проявляється механізм реалізації закону вартості, умовою його дії є відхилення ціни від вартості під тиском попиту і пропозиції.
Закон вартості як закон ринкової рівноваги виконує ряд важливих функцій:
> регулює ціни, а через них - й розподіл виробничих ресурсів і поділ праці між різними сферами виробництва;
> стимулює прибутком тих виробників, у кого індивідуальні витрати ресурсів менші, і "карає" збитками тих, у кого вони більші;
> зумовлює санацію (очищення) економіки від нежиттєздатних підприємств і диференціацію виробників за доходами.
Отже, закон вартості - це закон руху товарного виробництва, основа ринкового механізму вільної конкуренції, який діє через взаємозв'язок ціни, попиту і пропозиції.
2. Попит і пропозиція та їх залежність від ціни товару
Ціни на товари і послуги складаються на ринку під дією попиту на них та їх пропозиції.
Попит - це готовність покупців придбати певний товар, тобто це потреба в товарі, представлена на ринку грошима за даного рівня ціни. Отже, йдеться про платоспроможний попит, його грошове забезпечення.
Обсяг попиту на певний товар на даному ринку визначається кількістю товару, яку покупці готові придбати за даної ціни і даного грошового доходу.
Пропозиція — це готовність продавців продати певний товар, тобто це та кількість товару на ринку, яку продавці хочуть продати за даного рівня ціни.
Попит є проявом конкуренції покупців, а пропозиція - продавців. Коли посилюється конкуренція покупців, то попит на товар зростає, а його ціна підвищується. Якщо ж пропозиція перевищує попит, то зростає конкуренція продавців, які тепер згоджуються продавати товар за нижчою ціною. Отже, середовищем, в якому формуються попит і пропозиція і діє ринковий механізм ціноутворення, є конкуренція, існування конкуренції - обов'язкова умова його функціонування.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Ціна і ринкова рівновага

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок