Головна Головна -> Реферати українською -> Логістика, товарознавство -> Державна політика в сфері регулювання конкуренції

Державна політика в сфері регулювання конкуренції

Назва:
Державна політика в сфері регулювання конкуренції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,27 KB
Завантажень:
520
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Державна політика в сфері регулювання конкуренції


Крім перерахованих у моделі М. Портера п'яти факторів, істотний вплив на формування конкурентних переваг та забезпечення конкурентоспроможності підприємства здійснює також і "шостий" чинник конкурентного середовища -державна політика в сфері регулювання конкуренції.
Проводячи конкурентну політику, держава переслідує мету створення конкурентних відносин на внутрішніх і міжнародних ринках, удосконалення правил конкуренції, її інституційного забезпечення. При оцінці державної політики, яка регулює конкуренцію, виділяються такі її основні елементи [274]:
Антимонопольна політика, що визначає засоби, методи контролю і обмеження існуючих природних, державних монополій; умови кваліфікації домінуючого положення на ринку і відповідні санкції держави (аж до примусового розкрупнення підприємств-монополістів); порядок контролю за злиттям і поглинанням підприємств, а також за ходом приватизації з метою попередження появи нових монопольних структур; межі державного втручання у зовнішню торгівлю; умови прямого контролю за цінами і заробітною платою (в екстрених випадках); системи заохочення створення і функціонування конкуруючих виробництв і підприємств; квотування і ліцензування певних видів діяльності; заходи щодо стимулювання малого бізнесу шляхом надання податкових пільг, дотацій та пільгових кредитів; спрощення умов організації бізнесу у даній галузі.
Фінансова політика стимулювання конкуренції, що полягає у регулюванні обсягів та умов надання кредитів, депозитні ставки, систему оподаткування, динаміку і розміри доходів суб'єктів ринку, норми рентабельності виробництва і реалізації продукції.
Регулювання експорту та імпорту продукції на основі ліцензування і квотування, зміни митної політики.
Участь держави у виробництві і реалізації продукції за рахунок підтримання певних часток державної власності в галузевих підприємствах, державних капітальних вкладень, державних замовлень тощо.
Державна стандартизація продукції, технологій, умов безпеки і екологічності виробництва, охорона навколишнього середовища.
Регулювання видобутку корисних копалин, цін на сировину, матеріали, енергію, воду, землю.
Патетно-ліцензійна політика, яка законодавче закріплює виключні права на відкриття, винаходи, ноу-хау тощо.
Соціальний захист споживачів за допомогою законодавче закріплених прав споживачів.
Негативні моменти, що на сучасному етапі впливають на конкурентне середовище в Україні [134]: надмірна частка монополізованих ринків в Україні (більше 30%); високий рівень концентрації української економіки (100 найбільших підприємств дають майже половину промислового виробництва, а тому числі 10 найбільших — близько 20%); нерівність умов конкуренції на багатьох ринках України; численність порушень законодавства про захист економічної конкуренції з боку суб'єктів господарювання та владних структур. Тому завданнями уряду є реалізація спеціальних програм підтримки вільного підприємництва, подолання монополізму та захисту ринку від недобросовісної конкуренції.
Серед основних законів та підзаконних актів, що регулюють конкурентні відносини в Україні, слід назвати, в першу чергу, Конституцію України, абзац третій 42-ї статті якої каже про наступне: "Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Види і межі монополії визначаються законом",
Інші закони і законодавчі акти України:
Закон України "Про захист економічної конкуренції" від 11 січня 2001 року №2210;
Закон України "Про захист від недобросовісної конкуренції" від 7 червня 1996 року №236/96;
Закон України "Про Антимонопольний комітет України" від 26 листопада 1993 року №3659;
Закон України "Про ціни і ціноутворення" від 3 грудня 1990 року N 507;
Закон України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" від 22 грудня 1998 року N330;
Закон України "Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту" від 22 грудня 1998 року N331;
Закон України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" від 22 грудня 1998 року N 332;
Закон України "Про природні монополії" від 20 квітня 2000 року N 1682;
Закон України "Про господарські товариства" від 19 вересня 1991 року N 1576;
Господарський Кодекс України від 16 січня 2003 року № 436;
Розпорядження Антимонопольного комітету України, "Про затвердження Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку" від 5 березня 2002 року N 49-р;
Розпорядження Антимонопольного комітету України "Про затвердження Типових вимог до узгоджених дій суб'єктів господарювання для загального звільнення від попереднього одержання дозволу органів Антимонопольного комітету України на узгоджені дії суб'єктів господарювання" від 12 люього2002 року N 27-р.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Державна політика в сфері регулювання конкуренції

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок