Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Молодятин – моє село

Молодятин – моє село

Назва:
Молодятин – моє село
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,63 KB
Завантажень:
337
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Молодятин – моє село


ВОЇНИ УПА
Під час першої світової війни багато наших односельчан були мобілізовані в Австро-Угорську армію де воювали в Італії під Автро-Угорськими прапорами. Під час утворення західноукраїнської республіки (ЗУНР) багато мешканців села пішли в Українську Галицьку Армію (УГА), а саме: Андрусяк М., Сметанюк О., Петрук І., Чемерис І. Жупник П., Кваснюк М., Кваснюк П., Жупник В., Козьмин Р., Лазарук М., Зелінський М. Після злуки з УГА з українсько-народною республікою у січні 1919 року наші односельчани служили в Січових стрільцях. В 1943 р. формувалася українська Стрілецька дивізія “Галичина. З нашого села в дивізію поступили такі селяни: Сидорук М., Гриньків П., Горецький М., Федюк В. і ряд інших. 17 вересня 1939 року Радянські війська ввійшли в наше село. Першою жертвою села став Дохторюк з сім’єю: в складі 7 чоловік, якого вивезли в Омську область, як ненадійного. 22 червня 1941 р. почалась Друга Світова війна , де багато мешканців села були мобілізовані у Радянську армію, а саме Федюк М., Сидорук В., Яремчик І., Марків В., Петра І., і ряд інших. В урядах УПА було багато зв’язкових дівчат. Багато мешканців села були засуджені, а саме Жупник Микола П. 25 р. режимних таборів із позбавленням прав на 5 р., покарання відбував у Воркуті. Стефурак В.І. – 10 р., Луцак В.О. – 25 р. Пнівчук Олена – 10 р., Городенко Настя – 10 р., Туліщук Олекса і Сметанюк Іван засуджені на 10 років ВТК які загинули в Радянсько-концентраційних таборах.
Село Молодятин розташоване в північно-східній частині Гуцульщини. Відоме воно ще з 16 ст. хоча знайдені тут сокири-кельти доби пізньої бронзи засвідчують, що люди тут жили з прадавніх часів.
Первісна назва села – Дем’янівка, тепер куток. Первісна назва села Демянівка можливо походить від імені жителя Дем’ян, але це була заслужена перед людьми людина, можливо воїн, а можливо старійшина роду.
Послідуюча назва села Молодятин, як переказують старі жителі, стверджуючи, що чули ці слова від своїх предків, походить від молодої пари закоханих людей, що були вірні в коханні і гаразді, але не захотіли з якихось невідомих нам причин жити в Демянівці і перебрались за її межі. Посилились вони приблизно в теперішній горішній частині села, де є Барткова криниця. Можливо, їм хтось або щось загрожувало, а можливо, життя заставило їх поселитись в непролазних хащах.
Назва села, як гадаємо, походить від слів ”молодь” і ”тин”. В топоніміці слов’ян слова “тин” означало охоронні, зміцнюючи укріплення навколо об’єкту. Тин – найпростіший тин дерев’яної фортечної стіни. З півдня Молодятина маємо вершину “Брунькова гора”, з півночі пасмо хребта, що простягається від гори Лисеня до Дем’янівки. Між ними є і “Кермен”. Знаходяться тут і потічки, носять вони назву урочищ: Кобилиця, Пунчава, Драничка.
В кінці 16 ст. першої половин 17 ст., за актами навколо Печеніжина виникають села Молодятин, Слобода, Рунгури, Дем’янівка.
ПИСЬМЕННИКИ СЕЛА
У селі Молодятин 20 лютого 1881 року народився Ярослав Іванович Веселовський – український публіцист. Навчався в Коломийській гімназії. Закінчив юридичний факультет Львівського університету. Редагував тижневик “Поступ” (1902-1904) в Коломиї, газету “Буковина” (1904-1906) в Чернівцях, видання товариства “Просвіта” (1906-1910) у Львові, тижневик “Неділя” (1911-1912 рр.) де опублікував свої твори. Перекладав вірші О.С. Пушкіна, М.Лермонтова, М.Лєскова, М.Горького.
Помер Ярослав Іванович Веселовський 21 червня 1917 р. у місті Віллішгоф, поблизу Відня, на 36 році життя. Похований там же. Тепер могила його загубилась. На старому цвинтарі в селі похований батько Ярослава Веселовського – Іван Веселовський (1831) що помер 16 лютого 1890 р. на 59 р. життя та сестра Анна Веселовська 1890 р. На жаль ці могили занедбані.
Сьогодні в селі проживає письменниці Ганна Косюк, колишні випускниця Молодятинської школи, яка написала вірш “Село моє ріднесеньке” і пісню “Мій Молодятин”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Молодятин – моє село

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок