Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Історія села Чемеринці (Львівська область, Перемишлянський район)

Історія села Чемеринці (Львівська область, Перемишлянський район)

Назва:
Історія села Чемеринці (Львівська область, Перемишлянський район)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
59,05 KB
Завантажень:
194
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29 
Реферат на тему:
Історія села Чемеринці (Львівська область, Перемишлянський район)


Зміст
Соціально-економічний розвиток Чемеринців
По сторінках метричних книг
Школа в Чемеринцях
Церква в Чемеринцях
Читальня в Чемеринцях
“Сокіл” в Чемеринцях
Додаток
Список скорочень та незрозумілих слів
Список використаних джерел та літератури


Соціально-економічний розвиток Чемеринців
Село розташоване в горбистій місцевості і має біля 20 хуторів навколо себе. Перед ІІ Світовою війною їх було 6. Сам центр села мав назву Провал, а навколо нього тягнулися присілки – Волоське, Кучерівка, Гуральня, Кутерноги, Голий Кінець та Красне. Заселене було з давніх часів. Частина села дотепер має назву Городисько і тут виорюються глиняні черепки. Там було давньоруське поселення [39, с.33]. Поселення могло мати укріплення, бо в документі 1787 року згадувалося велике поле “на Острові” [3, с.32]. Островами, острогами та виспами переважно називали земляні укріплення. Цілком можливо, що тут був осередок давніх слов’янських культів. Адже тут була Красна гора, крута Волосовська гора та ліс Волосовець [3, с.40, 93]. Волосом або Велесом древні слов’яни називали бога-покровителя худоби, а на Красних горах відбували весняні свята. У довідковому виданні ХІХ ст є якісь неясні звістки, що тут відбулася колись битва слов’ян з печенігами [55, c.687]. В руських літописах тюркське плем’я печенігів згадується на Подніпров’ї у Х ст. В тому, що вони доходили до Галичини, сумнівів нема. Біля Львова є село Печенія, яке до ХХ ст носило назву Печеніги. Не бракує у ньому і прізвищ тюркського походження. А от в якості кого приходили сюди печеніги, ми навряд чи колись з’ясуємо. Чи як полонені галицьких князів, чи як їх союзники в боротьбі проти київських князів? Адже процес формування Київської Русі наповнений міжусобицями, боротьбою центру та периферії.
Походження назви села остаточно не з’ясоване. Найбільш імовірно, що село отримало назву від переселенців з волинського Чемерина (тепер село Ківерцівського району). Місто Чемерин згадане в Лаврентіївському літописі під 1149 роком [31, с.63]. Але заслуговує уваги також тюркська версія. Адже в південно-казахських говірках вираз “джем-єр” означає “місце, де є добра паша”. В долині Золотої Липи це відповідає дійсності. Цілком можливо, що руські князі оселили тут полонених половців (теж тюркське плем’я, споріднене з печенігами, сучасними узбеками та казахами). Багато полонених привів з походу 1202 року галицький князь Роман Мстиславич. Взимку 1204 року він знову привів з степів багато бранців та худоби. Половці лякали ним своїх дітей. Приводили степовиків і його попередники. Князь Давид заселив половцями в 1100–10 роках село Давидів біля Львова. Не виключено, що міг бути і мирний варіант половецької колонізації. Адже в 1221 та 1230 роках половці допомагали Данилові Галицькому відвойовувати Галич в угорців. Звенигородський князь Василько разом з половцями відбивав натиск поляків на українські землі.
В польській історичній літературі є згадки про загони чемерисів (татарських найманців), які в XVI–XVII ст перебували на службі Речі Посполитої. Може і від їхнього поселення виникли Чемеринці. Подібну версію висував у 1901 році місцевий парох о.Перфецький, який працював у селі від 1841 року. Пишучи про заснування (початки) парафії в селі, зазначив, що “може то полонені черемиси (саме так написано – В.Л), загнані в дебрі і непроходимі ліси чистити тії і замешкувати (заснували село – В.Л), як в старині часто лучалося”. Але він застеріг, що в переказах нема нічого вірного про заснування парафії [19, с.4]. Важко судити скільки правди може бути в такій версії.
Слово „черемиси” означає одну з угро-фінських народностей, яка жила на північних землях Київської Русі. Не думаю, щоб їх сюди хтось переселяв.
Вивчення сільських топонімів дозволяє висунути ще одну версію, хоч непереконливу. В земельній метриці 1787 року згадано біля села поле під лісом Черемхів, а недалеко нього було поле на Цвинтариську [3, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29 Реферат на тему: Історія села Чемеринці (Львівська область, Перемишлянський район)

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок