Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Село Марківка

Село Марківка

Назва:
Село Марківка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,73 KB
Завантажень:
178
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Село Марківка


Географічне розташування.
Марківка лежить за 12 км від м. Коломиї. Село починається узвишшями, горбами і закінчується хребтом Карпатських гір і лісів. Найвища вершина – гора Варатики (779 м. над рівнем моря). Марківка межує з селами Рунгури, Молодятин, з селищем міського типу Печеніжином Коломийського р-ну та з с.Чорний Потік (гірська межа) Надвірнянського р-ну. Ґрунти середньої родючості. Є мінеральні підземні води, соляні джерела. У селі під Карпатами б’є цілюще джерело Біла криниця, вода з якої вважається помічною до очей і ніг. Найбільший на Коломийщині водоспад – Марківський має приблизно 8 м. Загальна площа села складає приблизно 680 га, лісовий фонд 351 га.
2.Походення назви
Оскільки українські села дуже давні, то з плином століть загубилися правдиві тлумачення їхніх назв. Зокрема, це стосується і Марківки, де досі побутує версія, що заснував село запорізький козак Марко. Здається, це припущення хтось вигадав у кінці ХІХ ст., коли в Галичині особливо захоплювалися козаками – запорожцями. Цікаво. Що в 1670-81 роках на Надвірнянщині і в гірські Коломийщині діяв опришківський загін під проводом Нестора. У тій ватазі були й Марко та Лесь з с. Марківки. Є ще переказ, о село заснував сліпий Марко, і тому марківським людям і досі прозиваються маркосліпи. І хоч достеменно встановити походження назви Марківка на поч. ХХІ ст. майже неможливо, але віриться, що розгадку назви слід пов’язувати таки з давнім чоловічим іменем Марко.
3.Перша письмова згадка.
У сучасній історичній науці прийнято починати літочислення населеного пункту від часу виявленої першої писемної згадки.
Зрозуміло, що на терені Марківки люди жили з давніх-давен, проте перша писемна згадка належить до ХVІІ ст. І тут є розбіжності. Так львівський історик, дослідник Прикарпаття, кандидат історичних наук Петро Сіреджук знайшов першу архівну згадку про Марківку від 1643 року. Вдруге село згадується 1646-го, а втретє – 1648-го років. Науковець Дмитро Бучко датує першу згадку про Марківку 1670 роком, яку він виявив у «Реєстрі перевірки димів Галицької, Коломийської, Теребовельської… земель»
Оскільки Марківка — гірське село, то сюди часто навідувалися, як ковпаківці, так і наші партизани.
У селі діяв підпільний осередок ОУН, до якого належали Поп'юк Василь, син Петра, Дмитро Андріїшин, син Олекси та інші. Багато було симпатиків національної ідеї і просто порядних свідомих селян, які намагалися в ті страшні роки зберегти свою, родинну і національну честь.
А восени 1944-го марківськими хлопцями поповнюється сотня «Спартана» (Михайла Москалюка (1921-50 pp.) з с Іванівців Коломийського р-ну) УПА. До неї зголосилися Вінтоняк Микола, син Василя — «Орел», Вінтоняк Федір, син Якова — «Смерека», Копильців Василь, син Левона — «Чумак», Копильців Василь, син Якова — «Точний», Андрусяк Василь — перекладач при штабі сотника «Спартана» та Гриньків Микола, син Василя — кулеметник на псевдо «Виноград».У сотні «Юрка» УПА воював Василь Копильців (Яців). Станичними ОУН села Марківки в різні роки були Копильців Михайло, син Дмитра (Калинівський), Копильців Василь, син Левона — «Чумак» і згаданий Вінтоняк Микола, син Василя — «Орел».
4. Історичні віхи (Легенда про Білі Криниці)
Було це дуже давно. За татарського лихоліття. Далеко на Східній Україна, орда татарська напала на село. Багато молодих людей татари забрали у полон. Чимало загнуло. Полягли в тім пеклі пожарищ і батько-мати одного хлопця Остапа. Залишився він, як та билина в полів, один-однісінький, круглий сирота. Взяли його на виховання далекі родичі на Західній Україні. Виріс коло них хлопчина, став гарним юнаком. Одружився з гарною дівчиною Одаркою. Благословив Бог Остапа з жінкою на трьох донечок і синочка. Діти підростали, допомагали батькам у ґаздівстві. В святкові дні батьки відпускали їх в село на гуляння. На ранок страшне горе впало на село, вся молодь, що гуляла біля річки пішла в татарську неволю. І тут знайшла татарська біда Остапа.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Село Марківка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок