Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Свалява – історія та сучасність

Свалява – історія та сучасність

Назва:
Свалява – історія та сучасність
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,69 KB
Завантажень:
86
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Свалява – історія та сучасність


Вперше Свалява згадується у документах ХІІ ст.. Як село, вона також зафіксована в латинському тексті за 1236 рік. Тоді це невелике поселення з навколишніми землями належало угорському феодалу Бетке. Згодом воно перейшло до рук угорських королів, які дарували його різним магнатам, великим землевласникам. Все ж примітним є те, що в другій половині ХІІІ ст. Свалява, як зазначається в королівській грамоті 1264 р. опиняється "по той бік засіки", тобто кордону, який проходив між Свалявою і Чинадієвом (приблизно по сучасній межі Свалявського і Мукачівського районів). А за давньоруським літописом Свалява і землі на північ від "засіки" входили в ті часи до складу Галицько-Волинського князівства.
Етимологія назви Свалява походить від від слов'янського кореня "сіль" (Золява, Солява, Сольва). Виникнення її відноситься до тих стародавніх часів, коли сіль з Мармароської жупи транспортувалася в сусідні краї.
Згодом поселення Сольва знову стає на довготривалий період власністю угорських королів, а в XVI ст. ним володіли навіть трансильванські князі (теперішня Румунія). Затим вся Свалявщина перебувала під владою Австрійської монархії.,
У 1648 році в Сваляві було 53 господарства селян-кріпаків. Тільки один з них володів повним наділом (телекомом), а решта – мали невеликі ділянки. 14 селян були безземельними.
Кожен селянин сплачував поміщикові податки із житла (ценз), "суху корчму", десятину з урожаю та продуктів тваринництва, а також відбував панщину.
Соціально-економічне гноблення поєднувалося з національним – наслідком відірваності Закарпаття від своєї слов'янської батьківщини й засилля німецьких та угорських феодалів. Терпіли мешканці Сваляви і релігійні утиски. Оскільки їх володарі дотримувалися католицького або реформатського обрядів, православ’я тут переслідувалося. Обидва православні попи, на відміну від католицьких і реформатських служителів, не мали привілеїв і повинні були платити Чинадіївській Домінік церковну десятину.
Жорстока експлуатація, безперервні війни й міжусобиці феодалів призводили до зубожіння і розорення свалявців. У 1657 р. Свалява була спустошена військами польського магната Любомирського. Перепис 1688 р. свідчить, що з 54 кріпацьких родин Сваляви 31 загинула від війн та епідемій, а 8 не могли платити податків. Не мирячись з такою смутою, свалявці брали участь в загальнонародному повстанні курців під проводом Ференца Ракоці. Повстання було придушено і населення продовжувало бідувати. Свалява залишалася власністю королівського двору, а з 1728 р. вона входила до домінії австрійської сім'ї Шенборнів. Але наприкінці XVIII ст.. у краї посилюється господарська діяльність. Цікаво, що згадуваний Ракоці вже під час свого походу 1709 р. відвідав свалявські джерела мінеральних вод і розпорядився доставити "Мінералку" до Росії, до двору Петра І, з яким він вів переговори. Там свалявський "квас" високо цінували.
Починаючи з 1790 р. Свалява стає значним населеним пунктом, отримує право на щорічне проведення ярмарку, де продавали худобу, вироби з дерева, скла , лози і глинпи. Розпочалося будівництво шляхів і мостів.
За даними 1834 року в Сваляві проживало 582 чоловіки.
Скасування в 1848 р. кріпацтва в дечому поліпшило становище людей. В 1881 р. через Сваляву прокладено магістральну залізницю Львів – Відень. Це дало можливість експортувати мінеральну воду за межі регіону і для цього налагоджено виробництво пляшок.
В 1855 р. в Сваляві налічувалося 114 будинків. Селянські хатки складалися з одного маленького житлового приміщення і суміжного з ним хліва або комори. В 25 хатках не було навіть комор. Погане житло і хронічний голод були причиною частих епідемій. В 1873 році, тільки з 9 по 23 червня, від епідемії холери померло 28 чол., а 20 захворіло.
В 70-х роках XIX століття домінія Шенборна-Бухгейма розширює вирубку лісу, який реалізується на місцевих ринках, а також в Угорщині і за її межами. В Сваляві починає діяти склотарне підприємство, на якому працювали 50 робітників.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Свалява – історія та сучасність

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок