Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Золотарство

Золотарство

Назва:
Золотарство
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,34 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Золотарство


Набутки майстрів у даній галузі — маловідома, але дуже цікава сторінка в історії вітчизняного мистецт-ва. Воно розвивалось в часи бурхливих змін в соці-ально-економічному житті України, які були пов'яза-ні з перемогою в національно-визвольній війні і ство-ренням першого після часів Київської Русі державно-го утворення — Гетьманщини, що не могло не відби-тися на розвитку науки і культури та сприяло розквіту різних галузей мистецтва. Цей розквіт торкнувся і зо-лотарства, однієї з найбільш стародавніх ремісничих професій, що підтверджується наявністю багатьох зо-лотарських пам'яток цього періоду в колекціях музеїв нашої держави. Недостатня вивченість питання, кіль-кість публікацій заважає їх точній атрибуції та вклю-ченню в науковий обіг.
Форма предмета, його декор, технічні прийоми — це ті риси, які характеризують поняття стилю в деко-ративно-прикладному мистецтві. Вони змінюються із зміною естетичних уподобань того чи іншого часу, і хоча існує єдина лінія розвитку мистецтва, властива всім країнам європейського ареалу, різні народи по-різному спричинилися до розвитку цієї лінії. В краї-нах Західної Європи були вироблені і змінювали один одного спільні мистецькі стилі — за готикою йшов ренесанс, за ренесансом — бароко і так далі. Україна, культура якої мала глибокі корені ще в дохристиянсь-кій добі і сформувалась на візантійській мистецькій основі, була також досить сильно пов'язана з мистец-твом Сходу. За своїм політико-географічним положен-ням після татаро-монгольської навали вона поступо-во все більше підпадала під вплив західноєвропейсь-кого культурного процесу, і це досить-таки помітно на золотарських пам'ятках XVII століття.
Існує ціла їх низка, де присутні елементи готики — як у формах, так і в орнаментах. Це — пірамідальні ажурні шпилі на гробницях та кадильницях, гранчасті бусини з готичними візерунками на хрестах, ступін-часті ребристі піддони, накладні мережані бордюри з зубчаткою (хрестоцвіт) на потирах, хрестах та оправах книжок зустрічаються в золотарських виробах протя-гом усього XVII століття. У напрестольному хресті 1641 року основну увагу привертає пукля стояна, що має мережаний готичний візерунок. Кожна грань цієї пуклі розроблена в стилі готичного вікна з розетками та арками і прикрашена на ребрах литими ажурними де-талями типу стрілчастої напіварки з орнаментом масверку. Піддон — шестиреберний з ажурною приступ-кою, карбований візерунком уже явно ренесансового характеру — спаровані валюти утворюють серцеподі-бні картуші з пальметами. Такі орнаментальні мотиви досить часто зустрічаються на речах 40-х — 80-х ро-ків.
Серед хрестів подібного типу слід ще назвати чудо-ву пам'ятку з Полтавського художнього музею — ве-ликий запрестольний хрест, що виконаний із некоштовного металу. Він має традиційну семикінцеву фор-му і гравійовані зображення Розп'яття та Хрещення на лиці та звороті. Стоян складається з шестиреберної пуклі біконічної форми, яка в верхній частині пе-реходить в напівпуклю. Пукля прикрашена ажурним пояском з дуже простим геометричним візерунком, зубчаткою та стрілчастими литими деталями на реб-рах. Це, безумовно, ремінісценції готики, але дуже пі-зньої. Піддон речі — конусоподібний шестилопасний, орнаментований візерунком серцеподібних мотивів, між якими розташовані карбовані постаті євангеліс-тів. Форма та декор піддону дозволяють датувати хрест уже другою половиною XVII століття.
З Полтавського художнього музею походить і сріб-на кадильниця, яка своїми формами нагадує славноз-вісну Горностаєву кадильницю 1541 року і вписується в коло пам'яток готичного стилю. Чаша її складаєть-ся з двох напівсфер. Вона карбована видовженими ло-жками, верхня половина має пірамідальну шестиреберну верхівку з прорізним візерунком арочок та зиг-загу, а ребра густо прикрашені зубчаткою. Піддон — шестилопасний, орнаментований серцеподібними мо-тивами. Цікаво, що на коптильнику, який має вигляд розетки, зображені реалістично трактовані квіти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Золотарство

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок