Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Історія села Саджавка

Історія села Саджавка

Назва:
Історія села Саджавка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,38 KB
Завантажень:
312
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Історія села Саджавка


Плине час. Минають роки і століття. Люди живуть на землі: вирощують хліб, зводять будинки, ростять дітей, співають пісень. Все це складає історію народу. Як не забути її? З цього приводу великий патріот України Іван Огієнко сказав: «Бережімо все своє рідне, щоб не винародовитися, щоб не забути свого народу, з якого ти вийшов. Бережіть свою віру, звичай, свою мову і тим збережете національну істоту свою».
Особливо дорога нам пам’ять про тих героїв, які стали символом боротьби за волю України. Серед них – відомий на весь світ Провідник Організації Українських Націоналістів Степан Бандера – теоретик і практик національно-визвольного руху, організатор боротьби українців проти польських, гітлерівських і московських окупантів у 1920-1950-их роках. Слово «бандерівець» стало символом незламного борця за свободу, а самого С.Бандеру називають загостреним мечем нашої нації.
Символічно, що саме 2008 року, який проголошений на теренах нашого краю Роком Степана Бандери, його ім’я очолило список найпопулярніших українців в одному з наймасштабніших телевізійних проектів загальнонаціонального телеканалу «Інтер» - «Великі українці». І лише ганебна фальсифікація результатів голосування з боку україножерів відсунула цю достойну постать на третє місце.
Ідеї і справи Степана Бандери знайшли своїх активних послідовників і серед моїх земляків – жителів великого підгірського села Саджавки. Воно розкинулося на лівому березі Пруту в підніжжі Гуцульського Бескиду, на межі Надвірнянщини і Коломийщини. Зараз тут проживає біля 3,5 тис. чоловік.
Саджавка – одне найдавніших поселень на території Покуття, вперше згадується в історичних документах 1400 року. Історія мого села з найдавніших часів до наших днів висвітлена в експозиції Саджавського шкільного краєзнавчого музею, який працює з 2003 року. Чільне місце тут посідає історія національно-визвольного руху на саджавській землі, прапором якої декілька десятиліть був Степан Бандера. До речі, слово «бандера» у перекладі з іспанської мови означає «прапор».
Слова С.Бандери про те, що «Україна, з уваги на своє геополітичне розташування, може тільки власними силами здобути й втримати свою незалежність», мої земляки-саджавчани у період буремних визвольних змагань середини ХХ століття доводили власним прикладом і ціною власного життя.
Уже в період польської займанщини (1920-1930-ті рр..) у Саджавці спостерігалося помітне національно-культурне відродження. Тут активно діяли осередки патріотичних товариств «Просвіта» (голова – Сидір Бобикевич, згодом – Василь Андрушко), «Січ», «Союз українок». Зведено дві читальні «Просвіти», навколо яких гуртувалася майже вся молодь, що прагнула збагатитися знаннями про свій народ. Аматорські гуртки, створені при читальнях, давали театральні вистави не лише в Саджавці, але й у Делятині, Коломиї, Надвірні.
У 1929 р. сільські патріоти з товариства «Рідна школа, відстоюючи право навчати дітей рідною мовою, відкрили в селі приватну школу, яка проіснувала чотири роки і була закрита польською владою.
У 1937 р. в Саджавці виникає осередок Товариства радикальної молоді ім.М.Драгоманова «Каменярі», головою якого обрано Онуфрія Томащука. У цей період широку діяльність розгорнули в нашому селі підпільні осередки УВО та ОУН. Під їх проводом виростало покоління молодих, ідейних патріотів – націоналістів, переконаних послідовників ідей Євгена Коновальця і Степана Бандери «За двадцять років, всупереч польській окупації, Саджавка національно дозріла й завдяки своїм національно-громадським установам, а зокрема УВО й особливо ОУН, досягла високої національної свідомості, а в Надвірнянськім повіті була безконкуренційно найсвідомішим українським селом», - писав у своїх спогадах «Саджавка над Прутом» (журнал «Гуцульщина» №1 за 1985 рік) Михайло Сербенюк, голова Гуцульського Товариства ім. Юрія Переможця в Канаді, уродженець нашого села.
Із встановленням радянської влади в 1939 р. у Саджавці заборонено діяльність усіх національних товариств, обидві читальні «Просвіти» перетворено на клуби.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Історія села Саджавка

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок