Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Джерела даних про населення і демографічні процеси

Джерела даних про населення і демографічні процеси

Назва:
Джерела даних про населення і демографічні процеси
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,75 KB
Завантажень:
240
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Джерела даних про населення і демографічні процеси
Всю первинну інформацію про населення одержують за допомогою переписів населення, вибіркових обстежень населення та поточного обліку демографічних подій.
Переписи населення
Перепис населення — основне джерело інформації про населення. Переписом населення називають спеціально науково організовану операцію, метою якої є отримання вірогідних да-них про чисельність, склад і розміщення населення території (країни) на певний момент часу.
Перепис населення проводять для того, щоб знати, скільки нас, які ми та скільки нас буде. Його дані в подальшому широ-ко використовують для багатьох економічних, соціальних цілей.
Так, наприклад, відповідно до статті 16 Закону України «Про вибори народних депутатів», 225 одномандатних округів Центральна виборча комісія створює з приблизно однаковою кількістю виборців у кожному окрузі. Далі в цій статті підкрес-люється, що орієнтовна середня кількість виборців визна-чається ЦВК «на основі даних центрального органу виконав-чої влади з питань статистики», тобто Держкомстату України. Відхилення кількості виборців в одномандатних округах, як правило, не може перевищувати десяти відсотків орієнтовної середньої кількості виборців в одномандатних округах. А стат-тя 2 закону визначає, що право голосу на виборах мають гро-мадяни України, котрим на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Отже, має бути відома чисельність громадян України 18- річного віку і старших, їх розподіл по регіонах та інших, мен-ших адміністративно-територіальних одиницях. Без перепису населення повною мірою дотриматися всіх цих, безумовно, не-обхідних і важливих вимог виборчого законодавства практич-но неможливо. На підставі поточних оцінок чисельності й віко-вої структури населення необхідні дані можна одержати лише по регіонах і великих містах.
Дані перепису потрібні і для точніших прогнозів. Зменшен-ня загальної чисельності населення, яке розпочалося в Україні з 1993 року, викликає тривогу й занепокоєння у країні. А про-гнозоване демографами ООН подальше зниження чисельності населення — на 2015 рік до 43,3 млн. чоловік, не кажучи вже про наведену песимістичну оцінку в 10 млн., зроблену в Раді з вивчення продуктивних сил НАН України, перетворюється на серйозну національну проблему.
Важливе значення мають дані перепису для обгрунтова-ності пенсійної реформи в Україні. Вона вимагатиме точніших і більш розгорнутих даних про вікову структуру населення в нинішній і прогнозований період, зокрема за статтю, окреми-ми професіями та спеціальностями. Перепис дозволяє уточни-ти чисельність і структуру працюючих і економічно активного населення країни, її регіонів.
Історія переписів населення
Сучасні переписи населення мають багатовікову перед історію. Перші згадки про переписи населення з'явилися у 3800 р. до н.е. у Вавилоні та у 3000 р. до н.е. у Китаї. Обліки населення здійснювалися також у Стародавній Греції, Японії, Стародавньому Римі, Месопотамії. У Стародавньому Римі пе-реписи називали цензами, громадяни повинні були підтверд-жувати свої відповіді клятвами. Тодішня мета переписів була досить прагматична — одержати відомості, необхідні для стя-гування податків і визначення чоловіків, придатних для військової служби. Перші обліки населення з податковою ме-тою проводилися в Київській Русі і на Новгородській Землі ще в VIII столітті.
За часів феодалізму переписи населення не мали система-тичного і суцільного характеру. На Русі облік населення почав-ся з часів татарської навали — під облік підпадали господарства — «дими» для обкладення даниною. Зокрема, такі обліки були проведені в 1245, 1257, 1259 і 1273 р.р.
Так, у 1245 році з наказу Батия було пораховано населення в Київському і Чернігівському князівствах, для чого були при-слані спеціальні «численці із татар», або їх ще називали «Баска-ки». Як правило, після кожного такого обліку населення відбу-вався черговий збір данини. Руський народ, знеможений та-тарським ярмом, неодноразово повставав проти таких переписів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Джерела даних про населення і демографічні процеси

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок