Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Кам'янець-Подільський наприкінці XVIII – у першій

Кам'янець-Подільський наприкінці XVIII – у першій

Назва:
Кам'янець-Подільський наприкінці XVIII – у першій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,58 KB
Завантажень:
17
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Кам'янець-Подільський наприкінці XVIII – у першій третині XIX століття: становлення губернського центру російської імперії
У праці розкриті адміністративні та політичні заходи самодержавства наприкінці XVIII - у першій третині XIX століття щодо перетворення Кам 'янця-Подільського в губернський центр і опору Російської імперії на її південно-західному напрямі та зміни, що відбулися в місті під їх впливом.
Ключові слова: адміністративні заходи, губернський центр, органи управління, громадське життя, конфесії.
Як відомо, до початку 90-х років XVIII століття Кам'янець-Подільський зі своєю першокласною фортецею відігравав роль центру Подільського воєводства і посідав ключове місце у торговельно-економічній та соціально-культурній сферах, створюючи навколо себе відповідний геополітичний простір на південно-східних кресах Речі Посполитої, в склад якої до 1793 року входила Правобережна Україна. З точки зору Російської імперії місто було дошкульним подразником на шляху реалізації експансіоністської політики самодержавства. Тому, з приєднанням Правобережної України до Росії імператриця Катерина II, керуючись воєнними та адміністративно-фіксальними міркуваннями, вже в першому документі на ім'я генерала Кречетникова М.Н. дала конкретні настанови про невідкладне оволодіння містом-фортецею. "Сей важный город (А.Ф.: Кам'янець-Подільський), зазначалося в рескрипті, необходимо надлежит иметь в руках наших и чем скорее то учинится, тем будет полезнее; ибо с покорением оного все кончится и все будет спокойно" [1, 9]. З цієї тези можна виділити кілька принципових аспектів. По-перше, Кам'янець до останнього залишався оплотом поляків, який царизм прагнув невідкладно ліквідувати. По-друге, ставилося завдання якнайшвидше оволодіти цим стратегічним пунктом. По-третє, із оволодінням ним пов'язувалося забезпечення спокою в усьому регіоні. По-четверте, Санкт-Петербург розглядав його ключовим об'єктом на шляху підкорення всього Правобережжя. По-п'яте, оволодівши містом, самодержавство сподівалося забезпечити спокій і покірність корінних мешканців [2, 55].
Таке ставлення самодержавства до Кам'янця будувалося з потреб адміністративного облаштування краю за російськими вимогами, відповідно до яких місто розглядалося передусім як місце присутності російської адміністрації, а вже потім як до господарського і культурного центру. На цьому потрібно особливо наголосити, оскільки воєнно-політичне оволодіння містом-фортецею було лише першим стратегічним кроком на шляху інкорпорації великого українського регіону, що вимагала розрахованої на багато років і десятиліть комплексної, довготривалої політики.
Північно-східний вектор розвитку міста започаткували переговори представників російського командування в особі генерала Дерфельдена з комендантом фортеці і кам'янецького гарнізону Злотницьким А., перехід без єдиного пострілу його особового складу на бік росіян, складення вошами та офіцерами гарнізону, дворянами і духовенством присяги на вірність російській короні, що завершились вступом у місто російських батальйонів Чернігівського піхотного полку і взяттям ним ситуації під свій контроль. З цієї нагоди фортеця салютувала 101 гарматним залпом [3, 302].
Інформацію про реакцію імператриці на повідомлення про оволодіння російськими військами Кам'янецькою фортецею 21 квітня 1793 року залишив у своєму щоденнику Храповицький (изд. Борсукова - Петербург, 1874 г. С 426-427), переповівши наступне. "Вышедши...сама нам сказывать изволила, что гарнизон Каменца-Подольского добровольно присягнул 21 апреля в день рождения и причащения её Величества. Я, Тучанинов и камердинер Тюльпин подошли к руке и поздравили..." [4, 5]. Через три дні після оволодіння російськими військами Кам'янцем-Подільським генерал-губернатор Кречетников М.Н. із захопленням написав дні Суворову О.В. таке: "Покорение Каменца-Подольского скипетру великой нашей Самодержицы в день 21 сего месяца доставляет мне приятнейшее удовольствие принести искренейшее мое поздравление вашему сиятельству, яко соучастнику и любителю всех полезных для отечества дел, как с занятием сей важной крепости, так и вообще с знаменитым и обширным для России приобретением.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Кам'янець-Подільський наприкінці XVIII – у першій

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок