Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Васильків - місто над Стугною

Васильків - місто над Стугною

Назва:
Васильків - місто над Стугною
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,85 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему
Васильків - місто над Стугною


Васильків – одне з найдавніших міст України, яке розташувалося на мальовничих берегах річки Стугни. Територія сучасного міста була заселена слов’янськими племенами ще з давніх часів. Археологічні дослідження виявили тут населення, яке відноситься до так званої трипільської культури і датується ІІІ тисячоліттям до нашої ери. Історичні джерела свідчать, що місто Васильків було засноване київським князем Володимиром Святославовичем наприкінці Х століття. Назва міста походить від християнського імені князя Володимира і тому воно спочатку називалося Василебом. Перша літописна згадка про місто датується 996 роком. Василів згадується в зв’язку з поразкою князя у битві з печенігами. Надалі згадки про місто можна знайти у так званому Руському літописі, а також у широковідомому творі “Слово о полку Ігоревім”. Виникнення міста було викликано необхідністю побудови опорних пунктів для захисту кордонів Київської Русі від нападів численних ворогів. Природний ландшафт значно посилював оборонні можливості міста. До наших часів збереглися рештки земляних валів, ровів, які колись були частиною оборонних споруд древнього міста.
В ХІІ-ХІІІ століттях Василів часто використовується князями як місце збору князівських дружин для боротьби з ворогами. Так, у 1151 році тут стояв дружиною князь Юрій Довгорукий, у 1169-1170 рр. князь Метислав Із’яславович. Але не тільки військове значення міста сприяло його розвитку. Стародавній Василів був розташований на торгівельному шляху з Києва до Європейських країн. Цей шлях в ті часи так і називався Василівським. Таке географічне положення міста сприяло розвитку торгівлі та ремесел. Історичні джерела підтверджують те, що в ті часи Василів був одним з важливих торгово-ремісничих центрів Київської Русі.
У 1157 році Київський князь Юрій Володимирович передав місто в удільне володіння своєму синові – Василькові Юрійовичу. За розпорядженням нового господаря місто було перейменоване і дістало назву Васильків. Історичні події ХІІІ ст., пов’язані з монголо-татарською повалою, не пройшли осторонь міста. У 1240 році Васильків був зруйнований ординськими завойовниками, занепав і перетворився на невеличке селище. У другій половині ХІІІ ст.. місто перейшло у володіння Києво-Печерського монастиря, а з середини ХІV ст. стало належати Литовській державі. В цей історичний період Васильків майже не розвивався і тільки з 70-х років ХVІ століття розпочалося його поступове піднесення. Важлива роль у відродженні міста належала Печерському монастирю, який за свої кошти відновив укріплення міста, збудував у ньому замок, приклав чимало зусиль для заселення міста та навколишніх земель. Король Стефан Баторій схвалив дії монастиря і своїм указом у 1586 році надав місту Василькову привілей на місцеве самоврядування, закріплені в так званому магдебурзькому праві. Але специфічною рисою місцевої влади у Василькові було те, що всі судові та адміністративні функції здійснювалися через уповноважених Києво-Печерського монастиря.
Великих руйнувань зазнало місто під час національно-визвольної боротьби українського народу під проводом Богдана Хмельницького проти польської шляхти 1648-1654 рр. Під час цих подій Васильків був сотенним містечком Київського полку. З 1654 року місто рахувалось у складі Російської імперії. В 1720 році указом Петра І було підтверджені права Васильковим та навколишніми землями. Монастир всіма силами прагнув збільшити кількість своїх підданих на цих землях, створював умови для розвитку торгівлі, ремесел. На цей час у Василькові налічувалось понад 700 дворів. Місто було обнесено земляним валом. В середину Василькова можна було потрапити через чотири брами, яке добре охоронялися. Ці брами носили назви: Київська, Білоцерківська, Печерська і Трипільська. В цей час починають виникати і назви деяких районів міста. Історія донесла до нас деякі з цих назв, це Містечко, Здорівка, Піски, Западинці. З 1786 року володіння Печерської лаври переходять до державної казни.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Васильків - місто над Стугною

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок